Rektori odbili Vučićev poziv za razgovor, protesti širom Srbije
Čelnici Univerziteta u Beogradu odbili su poziv predsednika Srbije Aleksandra Vučića na razgovor, a u gradovima širom Srbije studenti i demonstranti i danas zahtevaju utvrđivanje odgovornosti za fatalni pad nadstrešnice u Novom Sadu u kojem je poginulo 15 ljudi.
U Novom Pazaru je nakratko blokiran magistralni put tokom odavanje pošte stradalima, a protestni skupovi studenata i građana organizovani u Kragujevcu i Leskovcu.
Uprava Univerziteta u Beogradu, Rektorski kolegijum koji u potpunosti podržava zahteve studenata u blokadi, saopštila je da je „poziv na dijalog" stigao „u trenutku kad su prekoračene sve moralne i zakonske norme, u atmosferi opšteg nepoverenja".
„Niz nedoslednosti u javnim istupanjima predstavnika državnih organa ne uverava da je dijalog koji vodi ispunjenju studentskih zahteva moguć, a ni delotvoran ako se organizuje između dve strane koje nemaju mandat da o zahtevima raspravljaju i kojima zahtevi nisu ni upućeni", piše u saopštenju koje prenosi RTS.
Rektorski kolegijum vodi Univerzitet i čine ga rektor Vladan Đokić i četiri prorektora – Dejan Filipović (prorektor za nastavu), Zorica Vujić (prorektorka za finansije), Nebojša Bojović (prorektor za međunarodnu saradnju) i Vladimir Cvetković (prorektor za nauku)
U njihovom radu učestvuje i generalna sekretarka Univerziteta u Beogradu, Marija Kostadinović, a kada se razmatraju pitanja od značaja za studente – i student prorektor.
- Završena studentska vikend blokada mostova u Novom Sadu
- Može li Vučić da pomiluје neosuđene studente i učesnike blokadа
- Dva meseca studentskih blokada: „Vapaj za pravnom državom"
Vučić je jučerašnji poziv Rektorskom kolegijumu UB uputio kako bi sa „drugim nadležnim institucijama i predstavnicima akademske zajednice" otpočeo dijalog kojim bi se došlo do „rešenja za postojeću situaciju u kojoj još traje blokada nastave na visokoškolskim ustanovama".
Poziv predsednika Srbije upućen je u trenutku dok traje višemesečna blokada većine fakulteta širom Srbije, a protesti podrške građana rastu.
Studenti koji od institucija traže ispunjenje vlastitih zahteva i odgovornost za tragediju u Novom Sadu, ranije su odbili sastanak sa predsednikom, govoreći da „nije nadležan".
„Podsećamo da institucija koja je uputila poziv ima ograničeni broj, mahom ceremonijalnih nadležnosti od kojih nijedna nema dodirnih tačaka niti sa prosvetom, niti sa zahtevima studenata", naveli su studenti u blokadi Pravnog fakulteta u apelu upućenom Rektorskom kolegijumu.
Univerzitet u Beogradu je spreman da pruži „ekspertsku podršku u cilju utvrđivanja ispunjenosti zahteva" i dalje „aktivnosti na uspostavljanju društvenog dijaloga" usaglasi sa odlukama studentskih plenuma i „time očuva jedinstvo Univerziteta", piše u saopštenju Rektorskog kolegijuma.
Protesti širom Srbije
U Kragujevcu je održan protestni skup „Prosvetari za prosvetu" u organizaciji Foruma kragujevačkih osnovnih i srednjih škola.
Uz transparente i pištaljke, studenti, učenici, poljoprivrednici i bajkeri, prošetali su centrom grada na Lepenici.
Veliki protest organizovan je i nešto južnije, u Leskovcu, dok je u Novom Pazaru na 16 minuta blokiran magistralni put.
Viši sud u Novom Sadu odredio je 30 dana pritvora za muškarca koji se sumnjiči za nasilničko ponašanje ispred Škole za dizajn „Bogdan Šuput".
On je uhapšen posle napada na građane koji su odavali 15-minutnu poštu stradalima.
U ponedeljak je u Beogradu ispred Ministarstva kulture u Vlajkovićevoj ulici održan protest i blokada u organizaciji neformalne inicijative „Kultura u blokadi".
U jednoj od beogradskih opština, Zvezdari, održana su dva protesta u ponedeljak - prvo su učenici desetak beogradskih srednjih škola održali 15 minuta tišine za žrtve pada nadstrešnice u Novom Sadu, dok je kasnije uveče više stotina građana ponovila akciju.
Blokade studenata, koji traže odgovornost za pad nadstrešnice na novosadskoj železničkoj stanici, traju više od dva meseca.
Prilikom pada nadstrešnice 1. novembra u Novom Sadu stradalo je 15 ljudi, dvoje je teže povređeno.
Tužilaštvo je podiglo optužnicu protiv 13 ljudi, među kojima su bivši ministar saobraćaja Goran Vesić i bivša direktorka Infrastrukture železnice Srbije Jelene Tanasković.
Glavni zahtevi studenata su objava celokupne dokumentacije o rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu, „pokretanje krivičnih postupaka" protiv napadača na njih, obustava i odbacivanje krivičnih prijava protiv uhapšenih i privedenih studenata, povećanje budžeta za visoko obrazovanje od 20 odsto.
Studenti kažu da zahtevi nisu ispunjeni, dok vlast tvrdi suprotno.
Protestima su se pridružili prosvetni radnici, advokati i ostali građani širom Srbije.
Blokada magistralnog puta u Novom Pazaru
Studenti i stanovnici Novog Pazara danas su blokirali magistralni put u ovom gradu na jugozapadu Srbije.
Više desetina ljudi stalo je iza udarnog transparenta na kome piše „Studenti" i prošetalo od zgrade Državnog univerziteta u Novom Pazaru do saobraćajnice.
Tamo su odali 16-minutnu poštu stradalima u Novom Sadu i njihovom sugrađaninu Ernadu Bakanu, koga je automobil udario na pešačkom prelazu 2019. godine u Beogradu.
Najavili su da će se blokade održavati svakog dana, osim petkom, na istom mestu.
Prošireni Rektorski kolegijum Državnog univerziteta u Novom Pazaru (DUNP) juče je izdao saopštenje u kome, između ostalog, navode da su studenti u blokadi „nasilno ušli u zgradu", obijajući vrata,.
U saopštenju piše i da su studenti u blokadi organizovani u plenum „čija organizacija i odluke nemaju nikakvu pravnu osnovu i dejsto", te da pokušavaju da „diskredituju studentski parlament", izabran pre četiri meseca u skladu sa zakonom.
Prema pisanju lokalnih medija, novopazarski studenti su ove tvrdnje demantovali, ocenjujući ih kao „opasan pokušaj manipulacije javnosti".
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar