Zašto naučnici prebrojavaju sićušna morska stvorenja posmatrajući ih iz svemira

Razlika u boji morske vode mogla bi da otkrije kako sićušna antarktička stvorenja trpe svet koji se zagreva.
Kril
WWF
Potpuno izrasli krilovi su dugi samo nekoliko centimetara, ali su i jedna od najrasprostranjenijih životinja na Zemlji

Naučnici kažu da im suptilne razlike u boji morske vode omogućuju da iz svemira prebrojavaju sićušna, ali izuzetno važna antarktička morska stvorenja.

Cilj ovih novih istraživačkih napora je antarktički kril, dugačak svega nekoliko centimetara i jedna od najrasprostranjenijih i najvažnijih životinja na planeti.

Brojne morske divlje životinje, kao što su delfini, pingvini, foke i morske ptice, hrane se ovim minijaturnim stvorenjima.

Međutim, naučnici za konzervaciju brinu se da bi prekomerno ribarenje i klimatske promene mogli da imaju negativne posledice po njih i kažu da moramo da nađemo nove načine da pratimo ova stvorenja.

„Antarktički krilovi su superjunaci Južnog okeana", kaže Rod Dauni, glavni polarni savetnik dobrotvorne organizacije Svetska fondacija za prirodu-Velika Britanija.

„Oni su sićušni, nedovoljno hvaljeni heroji koji održavaju neverovatan morski život, ali klimatske promene i neodrživo ribarenje ih ugrožavaju."

Istraživači sa Univerziteta u Stratklajdu, Svetska fondacija za prirodu i Britansko antarktičko naučno udruženje (BAS) traže nove načine da koriste satelite za izračunavanje koliko krilova ima u okeanu oko Antarktika.

Doktorka Kejt Mekari lovi krilove mrežom na Antarktiku kako bi proučavala ove životinje
WWF
Doktorka Kejt Mekari lovi krilove mrežom na Antarktiku kako bi proučavala ove životinje
Naučnici su sa proučavanjem počeli posmatrajući kako kril menja boju morske vode
WWF
Naučnici su sa proučavanjem počeli posmatrajući kako kril menja boju morske vode

Ključ je u suptilnim razlikama koliko svetla morska voda upija - u zavisnosti od toga koliko krilova pliva u njoj.

Doktorka Kejt Mekari, sa Univerziteta u Stratklajdu, upravo sa vratila sa putovanja na Antarktik, gde je hvatala krilove da bi izmerila ovaj efekat.

„Počinjemo sa morskom vodom, potom dodajemo krilove, i onda merimo koliko svetla voda apsorbuje", objasnila je ona.

„Potom dodamo još krilova i još jednom izmerimo."

Ova analiza koliko tačno gustina krilova menja boju okeana će im, kažu istraživači, omogućiti da snimaju populaciju krilova iz satelita, nadzirući populaciju iz svemira.

Rep grbavog kita koji se hrani krilovima
Victoria Gill/BBC
Rep grbavog kita koji se hrani krilovima

Krilovi su hrana nekih od najvećih životinja na planeti, među njima džinovskih kitova koji migriraju hiljadama kilometara na Antarktik, da bi se hranili njima.

Oni su osnov zdravog okeana - deo pozitivnog začaranog kruga: kitovi jedu krilove, krilovi jedu mikroskopske biljke koje žive u morskom ledu, a te biljke dok rastu apsorbuju ugljenik koji zagreva planetu.

Kad se kitovi olakšavaju (u ogromnim količinama), to đubri morske biljke koje hlade planetu.

Međutim, kako temperature okeana rastu sa globalnim zagrevanjem, naučnici za konzervaciju se brinu da bi ovaj ciklus mogao da bude prekinut, i da bi krilovi mogli biti ugroženi.

Dauni je rekao: „Hitno nam je potrebno da bolje upravljamo ribarenjem i zaštitimo staništa krilova u okviru mreže zaštićenih morskih oblasti.

„Ovaj projekat bi mogao da nam pruži novi alat za pomoć pri nadzoru i zaštiti ove ključne vrste."

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Kako fentanil stiže u Ameriku

Predsednik Tramp je okrivio Kinu za krizu izazvanu opioidima i uveo visoke carine na široki spektar robe iz ove zemlje. President Trump has blamed China for its opioid crisis and imposed sweeping tariffs.