Šest meseci rata u ruskoj oblasti Kursk: Ukrajinci su i dalje tamo

Iako je krajem godine poručio da će ruska vojska izbaciti ukrajinske jedinice iz Kurske oblasti, bitke se i dalje vode, a ruski vojni blogeri pišu o razočaranjima.
rat, rat ukrajine i rusije
RUSSIAN DEFENCE MINISTRY HANDOUT/EPA-EFE/REX
Ruski dron napada nemački tenk Leopard, sada u ukrajinskim oklopnim jedinicama

Bitka za kontrolu ruske pogranične oblasti Kursk traje već šest meseci.

U avgustu prošle godine, ukrajinske jedinice su izvršile invaziju na Kursku oblast i tada su uspele da zauzmu više od 1.000 kvadratnih kilometara ruske teritorije.

Rusi još nisu uspeli da izbace Ukrajince sa njihove teritorije, uporedo napredujući u delovima istoka Ukrajine.

Uprkos činjenici da su ruske trupe uspele da povrate većinu izgubljenog za šest meseci, Oružane snage Ukrajine i dalje kontrolišu oko 500 kvadratnih kilometara Kurske oblasti, a tu spada i regionalni centar Sudža, piše Ilja Abišev, novinar BBC na ruskom.

Krajem prošle godine, na tradicionalnoj konferenciji za novinare, predsednik Rusije Vladimir Putin rekao je da „neće dati konkretan datum" kada će ruska vojska vratiti Kursk pod kontrolu, ali je poručio da će se to svakako dogoditi.

„Najpre, oni će biti izbačeni, posle toga će biti moguće proceniti štetu, i što je najvažnije, sve će biti obnovljeno", rekao je Putin.

Međutim, sada priznaje da je situacija tamo teška.

Na sastanku sa regionalnim guvernerima, Putin se osvrnuo na izveštaje o obnovljenom ukrajinskom napadu, koje je jedan ruski vojni posmatrač opisao kao „grom iz vedra neba".

Ministarstvo odbrane Rusije u četvrtak, 6. februara potvrdilo je da su ukrajinske trupe pokrenule kontraofanzivu u Kursku, ali uz tvrdnju da su svi napadi odbijeni.

Komanda Oružanih snaga Ukrajine nije komentarisala ove izveštaje.

SAli zato jeste ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski koji nastavlja da hvali operaciju u Kurskoj oblasti.

„Aktivnim delovanjem na ruskoj teritoriji doneli smo Rusiji rat u njenoj kući. Sada osećaju šta rat zaista znači.

„Zahvaljujem se svakom ukrajinskom ratniku i svakoj jedinici uključenoj u operacije u Kurskom regionu. Pokazali su svetu da, čak i sa ograničenim sredstvima, možemo da delujemo odlučno, neočekivano i efikasno", rekao je Zelenski u obraćanju preko društvenih mreža.

Kaže i da se operacija nastavlja, jer se njome „brane naši gradovi - Sumi i Harkov - i značajno povećavamo broj zarobljenih ruskih vojnika".

„Stotine ruskih vojnika su sada u našem zarobljeništvu - njih ćemo ponuditi za razmenu da bismo Ukrajince vratili kući iz ruskih zatvora", dodao je.

Ukrajinska kontraofanziva: Kakav je plan?

Razni ruski kanali na Telegramu javili su o kontraofanzivi ukrajinskih snaga, uglavnom oko regionalnog centra Sudže.

„Neprijatelj je u kontraofanzivi i koristi veliku količinu opreme: borbena oklopna vozila, tenkove, i više od stotinu ljudi", javio je Z-kanal „Severni vetar".

„Neprijatelj pokušava da potisne jedinice Oružanih snaga Rusije iz naselja Mahnovka, borbe ne jenjavaju kod naselja Ulanok", piše ruski novinar Boris Rožin.

„Neprijatelj napreduje tehnikom sa snagama do tri bataljona, naša avijacija i artiljerija udaraju po njima. Situacija je teška", dodao je.

Sadašnje intenziviranje vojnih dejstava odvija se jugoistočno od Sudže.

Ovaj deo fronta ne izgleda obećavajuće za ukrajinske snage - tamo je težak i slabo naseljen teren, piše Ilja Abišev.

Verovatno je cilj ove ukrajinske operacije da potisne na istok ruske jedinice koje su napredovale ka regionalnom centru i otklone pretnju njenog juriša.

U slučaju da Ukrajinci izgube kontrole nad Sudžom, držanje ostatka teritorije Kurske oblasti gubi smisao.

A ako ukrajinska kontraofanziva bude uspešna, pretnja visi nad ruskom grupom koja se probija na Sudžu sa jugoistoka u rejonu sela Plehovo.

Mogla bi da bude u sendviču i sa severa i sa juga, sa ukrajinske granice.

Tamo nema puteva i teško je povući se.

Ali u ovom trenutku operacija ukrajinskih oružanih snaga izgleda lokalno.

Ruski vojni stručnjaci, kao i do sada, ne isključuju da je reč o diverziji.

kursk, kurska oblast, bitka u kursku
REUTERS/Yan Dobronosov/File Photo
Jedna od uništenih zgrada u Kurskoj oblasti na početku ukrajinske invazije u avgustu 2024.

Tvrdnje o gubicima

Obe strane prijavljuju ogromne gubitke neprijatelja tokom šest meseci borbe.

U izveštaju ruskog Ministarstva odbrane od 5. februara navodi se da su Ukrajinci tokom borbi u Kursku izgubili više od 57.655 vojnika, stotine tenkova, borbenih vozila pešadije, oklopnih transportera i artiljerijskih oruđa, kao i hiljade oklopnih i regularnih vozila.

„Oružane snage Ruske Federacije nastavljaju da razbijaju formacije Oružanih snaga Ukrajine u Kurskoj oblasti", saopštila je ruska komanda.

Ukrajinski generalštab navodi da su „od početka operacije Kursk ukupni gubici neprijatelja iznosili oko 40.000 ljudi, od kojih je više od 16.000 poginulo", a 909 ruskih vojnika je zarobljeno.

„Rusija je bila prinuđena da zatraži pomoć od Severne Koreje, koja je poslala 12.000 vojnika u Kursku oblast. Do sada je poginulo 4.000 severnokorejskih vojnika", tvrdi ukrajinski generalštab.

'Šest meseci tuge i razočaranja'

Kursk, bitka za Kursk, kurska oblast
REUTERS/Yan Dobronosov/File Photo
Kurska oblast - fotografija iz avgusta 2024. godine

Kurska operacija ostala je jedan od prioriteta ukrajinske vojske, kaže glavnokomandujući ukrajinske vojske Aleksandar Sirski.

Među njenim ciljevima, on navodi odvlačenje ruskih snaga sa drugih pravaca i podizanje morala ukrajinskih trupa i naroda.

Prvi cilj je donekle ispunjen - Rusija je zaista bila prinuđena da prebaci više hiljada pripadnika u Kursku oblast i trpi velike gubitke u borbama na relativno malom, ali važnom području sopstvene teritorije.

Ali na ovom delu fronta ima i mnogo ukrajinskih jedinica, koje takođe trpe gubitke, a pritom trpe gubitke na sopstvenoj teritoriji u Donbasu, gde Rusi napreduju svakodnevno.

Ukrajinska vojska koja tamo drži liniju fronta često se žali na nedostatak pojačanja.

Komentatori iz različitih tabora sve više ocenjuju situaciju u Kurskoj oblasti kao sumornu.

Zapadni i ukrajinski komentatori ne vide izglede za razvoj uspeha septembarske ofanzive ukrajinskih oružanih snaga.

Ruski komentatori u poslednje vreme sve češće izražavaju malodušnost i razočaranje.

„Šest meseci je prošlo od kada su laž na frontu i odbrana ove laži u pozadini, kao i neodgovornost generala, doveli do pogibije ogromnog broja civila, a neprijatelj je uspeo da zauzme veliku površinu zemlje, prvi put od Velikog otadžbinskog rata (Drugi svetski rat)", piše Roman Aljehn, vojni bloger i bivši savetnik guvernera Kurske oblasti.

„Šest meseci tuge, šest meseci osećanja izdanosti, šest meseci beskorisnosti za desetine, pa čak i stotine hiljada ruskih građana, i šest meseci traženja pravde.

„Pošteno je reči i da je bilo par meseci kada su ljudi mislili da im svi pomažu i da ih neće napustiti dok se ne vrate na njihovu zemlju, u njihove domove", dodaje.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • .

    07.02.2025 12:18
    Posto rusija dovlaci ljude iz severne koreje, vreme je da evropa posalje svoje trupe u ukrajnu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Nova buna protiv litijuma u Srbiji

Poljprivrednici u Bogatiću, na zapadu Srbije, upali u zgradu lokalne skupštine i prekinuli javnu raspravu na kojoj je trebalo da se govori o prostornom planu i navodnoj mogućnosti optvaranja rudnika litijuma.

Kosovo: Kako se živi južno od Ibra

Tokom 78 dana, koliko je trajalo NATO bombardovanje, u selu Parteš u Kosovskom pomoravlju niko nije stradao, ali se svakodnevni život drastično promenio.

Šta znači obustava rada advokata u Srbiji

Zbog nezadovoljstva stanjem u pravosuđu, a u znak podrške studentskim protestima, krovno udruženje advokata u Srbiji obustavilo je rad na mesec dana, poremetivši rad pravosudnih organa.

Kako fentanil stiže u Ameriku

Predsednik Tramp je okrivio Kinu za krizu izazvanu opioidima i uveo visoke carine na široki spektar robe iz ove zemlje. President Trump has blamed China for its opioid crisis and imposed sweeping tariffs.