Darko Šarić: Suđenje za planiranje ubistva svedoka saradnika

Ovo je jedan od postupaka koji su u toku protiv Darka Šarića, koga mediji označavaju kao „jednog od najvećih narko bosova na Balkanu".
Darko Šarić
Getty Images
Od kada se predao 2014. godine, Darko Šarić proveo je skoro sve vreme u zatvorskoj ćeliji

Četiri sudska postupka i jedna pravosnažna presuda, bilans je 15-godišnje pravne sage u čijem je središtu Darko Šarić, koga mediji označavaju kao „jednog od najvećih narko bosova na Balkanu".

Uskoro bi rođeni Pljevljak mogao da dočeka i drugu presudu, pošto se suđenje da je zajedno sa saradnicima planirao ubistvo, a potom diskreditaciju svedoka saradnika Nebojše Joksovića približava kraju iznošenjem završnih reči pred Specijalnim sudom u Beogradu.

Joksović je bio svedok u postupku za šverc 5,7 tona kokaina iz Južne Amerike u zapadnu Evropu tokom 2008. i 2009, za šta je Šarić pravosnažno osuđen na 14 godina zatvora.

U postupku za planiranje Joksovićevog ubistva, Tužilaštvo se oslanjalo na poruke koje je Šarić, dok je bio u pritvorskoj ćeliji, razmenjivao preko Skaj aplikacije sa saradnicima, planirajući krivična dela.

Skaj aplikacija služi za slanje zaštićenih poruka, i sadržaji koji su preko nje razmenjivani u središtu su i drugih velikih postupaka protiv kriminalnih grupa u Srbiji.

„Darko Šarić je kao neprikosnoveni šef organizovao kriminalnu grupu na izuzetno visokom nivou.

„U pritvorskoj jedinici je imao mogućnost da koristi telefon i to ne običan već Skaj za zaštićenu komunikaciju", rekao je u završnoj reči jedan od dvojice tužilaca Goran Jović, preneo je N1.

Šarić negira dela koja mu se stavljaju na teret.

Jović i drugi tužilac Vojislav Isailović nastaviće iznošenje završnih reči u utorak, a potom sledi izlaganje advokata odbrane i okrivljenih.

Šariću se sudi i za pranje novca, dok je u avgustu 2024. godine podignuta optužnica i u četvrtom postupku, u kojem je zajedno sa Veljkom Belivukom i saradnicima optužen za ubistvo četvorice muškaraca u Atini 2020. i na Krfu 2023.

Belivuku se u odvojenom postupku sudi za niz svirepih ubistava, otmica, dilovanje drogom.

Prva optužnica protiv Šarića podignuta je 2010. godine, a on se predao četiri godine kasnije, sletevši na beogradski aerodrom gde su ga dočekale kamere.

Od tada do danas van zatvora proveo je malo više od tri meseca, od decembra 2021. do aprila 2022. godine, kada je bio u kućnom pritvoru sa nanogicom.

U zatvorsku ćeliju je vraćen zbog sumnje da je sa saučesnicima izvršio više krivičnih dela, među kojima je i teško ubistvo.

Poruke razmenjene preko Skaja kao dokazi

Pre godinu i po dana, počelo je suđenje u kome se Šarić, zajedno sa saradnicima, tereti da je planirao ubistvo svedoka saradnika Nebojše Joksovića iz „bezobzirne osvete".

Kada u tome nije uspeo, počeo je plan da diskredituje Nebojšu Joksovića kako bi mu se oduzeo status svedoka saradnika, tvrde tužioci.

Način da se to uradi bio je da se Joksović optuži za planiranje ubistva njegovog saradnika iz Valjeva Gorana Nikolaševića.

Nikolašević je optužio Joksovića za eksploziju njegovog automobila u avgustu 2020.

Tužilaštvo tvrdi da su eksploziv podmetnuli Šarićevi saradnici.

U ovom postupku Šarić se tereti da je bio organizator kriminalne grupe od 14 članova, među kojima je i njegov nekadašnji advokat Dejan Lazarević.

„Advokat Lazarević, koji je položio advokatsku zakletvu, napravio je salto mortale koji ga je odveo na drugu stranu zakona.

„Iznenadilo nas je sa kakvom lakoćom jedan advokat planira ubistvo snajperom", rekao je tužilac Jović u završnoj reči.

Šarić je planirao ubistvo, a potom diskreditaciju Joksovića dok je bio u zatvoru komunicirajući sa saradnicima razmenom Skaj poruka.

„Često je menjao profile na Skaju i prekorevao saradnike kada bi koristili prava imena", dodao je tužilac.

Šarić je ranije odbacio dela koja mu se stavljaju na teret, rekavši da nikada nije imao Skaj telefon.

„Nijedan telefon nisam imao za osam godina koliko sam bio u pritvoru, ovde na 20 metara od tužilaštva, od kancelarije glavnog tužioca", rekao je Šarić tokom suđenja.

Odbrana je tražila da se Skaj poruke ne koriste kao dokazi.

Skaj aplikacija je „okean materijalnih dokaza", uzvratio je tužilac u završnoj reči.

Sve podatke sa Skaja dostavile su kolege iz Francuske na narezanom disku u formatu koji se samo može čitati – read only" i da se kao takvi ne mogu menjati čak i kada bi to neko želeo, dodao je.

I policajci optuženi za pomaganje Šariću

Pored Šarića i Dejan Lazarević, optuženi su Bojan Stanojković, Danilo Odović, Aleksandar Bošković, Nikola Spasojević, Danilo Stojanović, Milutin Radovanović, Duško Mirković, Stefan Andrejić, Marko Vukić, Uroš Radovanović, Milan Vučinić, Arsa Šarić i Duško Šarić.

Advokat Lazarević, Duško Šarić, brat Darka Šarić, i Milan Vučinić završnicu suđenja čekaju iz kućnog pritvora sa nanogicom.

Duško Šarić, Darkov brat, i Milan Vučinić predali su se policiji 4. januara 2024. godine.

Do tada im se sudilo u odsustvu.

Posle tri meseca provedena u zatvoru, određena im je blaža mera kućnog pritvora sa nanogicom uz jemstvo od 800.000 evra za Duška Šarića, a za Vučinića 300.000 evra.

Pored planiranja ubistva i diskreditacije Joksovića, kriminalnoj grupi se na teret stavlja i nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija, zloupotreba službenog položaja, preneo je Radio Slobodna Evropa.

Optužnicom su obuhvaćena i trojica policajaca za koje se sumnja se da su, po nalogu Šarića, opstruisali istragu.

Terete se i da su prikupljali strogo poverljive podatke o pripadnicima te grupe i prenosili ih Šariću.

Policajac Duško Mirković je odavao službene tajne Šarićevoj grupi i učinio je sve što je mogao da njihove kriminalne aktivnosti ne budu otkrivene i procesuirane, tvrdi tužilac.

„Uzimao je novac od (advokata) Lazarevića za informacije, a za to vreme sedeo je u kancelariji sa kolegama koji su tokom istrage radili na razotkrivanju kriminalnih aktivnosti upravo Šarićeve grupe", rekao je tužilac Jović.

U optužnici je navedeno i da je kriminalna grupa dostavljala informacije pojedinim medijima, preneo je ranije istraživački portal BIRN.

Grupa je menjala naslove i tekstove, a pojedinim novinarima sledovale su neke nagrade za učešće u diskreditaciji svedoka saradnika.

Analizom optužnice koja je objavljena na više od 500 strana, kao i skoro 2.000 stranica dokumenata sudskih spisa, BIRN je došao do saznanja da je bar u dva slučaja bilo govora da je novinaru poklonjen automobil.

U toku još dva postupka: Pranje novca i ubistva u Grčkoj

U međuvremenu je protiv Darka Šarića i Veljka Belivuka podignuta optužnica zbog ubistava Stevana Stamatovića i Igora Dedovića u Atini 2020. godine, i ubistava Alana Kožara i Damira Hadžića na Krfu 2023.

Šarić i Belivuk, zajedno sa Radojem Zvicerom, za koga mediji navode da je šef kavačkog kriminalnog klana iz Crne Gore, optuženi su da su organizovali ova ubistva.

Optužnicom je obuhvaćeno još 17 ljudi.

Pripremno ročište u ovom postupku, koje je trebalo da bude održano krajem januara 2025. godine, odloženo je pošto su advokati odbrane tražili izuzeće sudskog veća.

Kavački klan je deceniju u krvavom sukobu sa Škaljarskim klanom - oba nazvana po naseljima u crnogorskoj opštini Kotor.

U obračunima je do sada ubijeno najmanje 60 ljudi - kriminalaca, advokata, članova porodica i slučajnih prolaznika, objavila je Radio-televizija Srbije.

Protiv Šarića se vodi i sudski postupak za pranje novca stečenog krijumčarenjem kokaina.

Apelacioni sud u Beogradu je 4. avgusta 2022. ukinuo prethodnu prvostepenu presudu kojom je Šarić bio osuđen na devet godina zatvora i naložio ponovno suđenje.

Tužilaštvo tvrdi da su Šarić i ostali „oprali" najmanje 20 miliona evra, a optuženi su to negirali.

Prema navodima optužnice, novac od prodaje kokaina koji je nabavljan u zemljama Južne Amerike prebacivan je u Srbiju preko ofšor kompanija i uplaćivan na račune domaćih preduzeća i pojedinih banaka.

Ova sredstva korišćena su za privatizaciju društvenih preduzeća, ali i kupovinu nekretnina i zemljišta, tvrdi se u optužnici.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Srbi na severu Kosova: Izbori na sopstvenu odgovornost

Za garantovane mandate srpske zajednice takmiči se do sada neprikosnovena Srpska lista, koja ima podršku zvaničnog Beograda, ali ove godine uz još pet izazivača, od kojih su mnogi ranije bili upravo njihovi članovi.

Ko je vlasnik Pojasa Gaze

Tramp je predložio je da SAD preuzmu kontrolu nad Gazom i pretvore je u „Bliskoistočnu rivijeru“. Palestinci su odbacili ideju, nazivajući je prisilnim raseljavanjem. Uz krhko primirje, svetski lideri, među kojima i arapske zemlje, protive se planu strahujući od veće nestabilnosti.

Nova buna protiv litijuma u Srbiji

Poljprivrednici u Bogatiću, na zapadu Srbije, upali u zgradu lokalne skupštine i prekinuli javnu raspravu na kojoj je trebalo da se govori o prostornom planu i navodnoj mogućnosti optvaranja rudnika litijuma.