Samit o veštačkoj inteligenciji otvoren lažnim snimcima Emanuela Makrona
![Emanuel Makron](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/c4ce/live/e97b9e20-e799-11ef-a319-fb4e7360c4ec.jpg)
Francuski predsednik Emanuel Makron iskoristio je lažne snimke nastale pomoću veštačke inteligencije kako bi proglasio početak samita u Parizu, na kojem će se raspravljati o etičnosti u primeni ovih tehnoloških inovacija.
U videu koji je podelio na društvenim mrežama, Makron reaguje na montirane lažne snimke u kojima se pojavljuje u popularnim filmovima i televizijskim serijama, uz poruku da su „dobro urađeni".
Ti snimci kružili su društvenim mrežama u Francuskoj prethodnih meseci.
Lažni snimci nastali uz pomoć veštačke inteligencije „mogu da budu i vid zlostavljanja" za neke ljude, kazao je Makron u oktobru za magazin Varajeti.
Neki stručnjaci dovode u pitanje korišćenje takvog materijala i smatraju da bi normalizacija njihove upotrebe dovela do težeg prepoznavanja lažnih vesti.
![Na jednom od snimaka Makronovo lice našlo se u vodiču za pravljenje frizura](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/7d14/live/0c806990-e7af-11ef-a819-277e390a7a08.png)
- Kako prepoznati da je fotografija obrađena i da je lažna
- DeepSeek: Kineska četbot aplikacija o kojoj priča svet
- Izbori u Americi: Trampove pristalice prave lažne slike da ohrabre crnce da glasaju za njega
Makron je podelio nekoliko montiranih lažnih snimaka na Instagramu, Iksu i TikToku, na kojima se njegov lik našao u disko hitu iz 1980-ih, u vodiču influensera za frizure i kao akcioni heroj iz serije Mekgvajer.
Snimke su videli milioni korisnici ovih platformi.
Oni su već neko vreme popularni na društvenim mrežama, pa je Makron na ovaj način pokazao da prihvata da je postao mim u nekim krugovima korisnika društvenih mreža.
„Prilično dobro su urađeni i nasmejali su me.
„Ali, ako govorimo ozbiljnije, sa veštačkom inteligencijom možemo postići veoma velike stvari: dovesti do promena u zdravstvu, energetici i životu u našem društvu", smatra 47-godišnji predsednik Francuske.
„Francuska i Evropa moraju da budu temelj ove revolucije i da iskoriste svaku priliku, istovremeno promovišući naše principe", dodaje.
Snimak je objavljen uoči dvodnevnog globalnog samita o veštačkoj inteligenciji koji je počeo u ponedeljak u Parizu.
Cilj samita je da se udruže svetski lideri, šefovi tehnoloških kompanija i naučnici kako bi se ispitao uticaj veštačke inteligencije na društvo, vlast i životnu sredinu.
![Snimak Makrona kako peva takođe je nastao uz pomoć veštačke inteligencije](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/9ee6/live/5d34f720-e7af-11ef-bd1b-d536627785f2.png)
„Lažni snimak predsednika Makrona možda deluje kao bezazlena zabava sa ciljem da promoviše samit u Parizu, ali to inače nije dobra stvar", smatra Pol Mekej, glavni analitičar Forestera, firme koja pruža usluge savetovanja u tehnološkom sektoru.
„Ne bi trebalo da se ohrabruje normalizacija lažnih snimaka na ovaj način, jer vodi ka tome da će biti teško reći šta je istinito, a šta ne, i kako da razlikujemo stvarnost od fikcije", dodaje.
I Ričard Vitl iz Salfordske poslovne škole upozorava na rizike koje nosi „normalizacija" videa nastalih pomoću veštačke inteligencije, „i za potrebe društvenih mreža i za prevare".
„Sjajno je da se posveti pažnja ovoj pretnji, ali ako se to čini na način koji pokazuje koliko je lako napraviti lažne snimke, onda se rizikuje da oni budu češće upotrebljavani", smatra VItl.
Veštačka inteligencija se sve više koristi na „inovativne načine, ponekad i kroz igru, što pokazuje objava predsednika Makrona", kaže profesor Filip Hauard, predsednik Međunarodnog panela o infomacionoj sredini.
„Ova vrsta snimaka se često objavljuje kada smernice u javnoj komunikaciji nisu jasne", objašnjava.
U francuskim medijima pokrenuta je rasprava o tome da li bi Makron trebalo da trivijalizuje ovakve snimke, koji mogu da se koriste za nanošenje štete drugima.
Snimci napravljeni uz pomoć veštačke inteligencije „mogu da šire netačne informacije, a to nanosi štetu našim demokratijama", istakao je Makron u oktobru.
Ovu oblast bi trebalo urediti „uvođenjem odgovornosti ljudi koji šire takve sadržaje kako bi izvršili uticaj", dodao je.
Nedavno uvedeni Akt o veštačkoj inteligenciji Evropske unije, kojim se uređuje njena upotreba, dobio je kritike tokom samita zbog navodnog uvođenja prepreka za inovacije.
Iz EU su najavili i stvaranje budžeta od 37,4 miliona evra za pravljenje modela veštačke inteligencije otvorenog izvora.
Globalna deklaracija o zajedničkim ciljevima i etičkoj odgovornosti po pitanju veštačke inteligencije biće objavljena na kraju samita u utorak.
- Kako fotografije i video snimci na internetu menjaju način razmišljanja
- Veštačka inteligencija izazvala talas turističkih prevara, upozorava šefica Bukinga
- Kako je veštačka inteligencija ukrajinsku jutjuberku pretvorila u rusku
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar