Uhapšen bivši direktor Elektroprivrede Srbije Milorad Grčić: mediji
Milorad Grčić, bivši dugogodišnji vršilac dužnosti direktora Elektroprivrede Srbije (EPS) i predsednik beogradske opštine Obrenovac, uhapšen je u sredu,12. februara, zbog sumnje da je oštetio EPS dok je vodio to preduzeće, prenelo je više medija.
Grčić (55) je uhapšen dva dana pošto je predsednik Aleksandar Vučić najavio borbu protiv korupcije i dok se Srbijom šire protesti na kojima se između ostalog traži i odgovornost za korupciju u društvu.
Pored Grčića, koji je funkcioner vladajuće Srpske napredne stranke, rano ujutru u sredu uhapšeno je još desetak ljudi, prenose mediji.
Među uhapšenima je i biznismen Aleksandar Papić navodno u vezi sa izvlačenjem novca iz EPS-a, javila je Radio-televizija Srbije.
Novinari BBC-ja na srpskom kontaktirali su Više javno tužilaštvo, ali za sada nema potvrde ove informacije.
Bivši direktor EPS-a bio je u središtu energetske krize koja je pogodila Srbiju u zimu 2021. godine, kada su na nekoliko dana prestali da rade delovi Termoelektrane Nikola Tesla A, zbog čega je hiljade domova ostalo bez struje.
Dok su za problem tada krivili loše vremenske uslove i kvalitet uglja, stručnjaci za energetiku isticali su da je to samo deo problema, i da je do kvara došlo jer je pored uglja u pogone ubacivano i blato.
„Od kada se desila havarija EPS je napravio gubitke od milijardu evra, uglavnom za uvoz skupe struje.
„On će nastaviti da pravi gubitke i ove zime i naredne godine, jer neće moći dobro da se saniraju problemi koji su se akumulirali godinama", rekao je Nikola Altiparmakov, član Fiskalnog saveta, na skupu 2022. godine.
Fiskalni savet godinama je u izveštajima upozoravao na loše poslovanje EPS-a.
U vreme dok je bila ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović je rekla da su protiv Grčića tužilaštvima bile podnete tri prijave.
Jedna prijava bila je podneta Višem tužilaštvu u Beogradu zbog toga što je na nezakonit način vršio funkciju v. d. direktora, a druga prijava je Tužilaštvu za organizovani kriminal, zato što je neistinama i lažima pravio paniku i napravio petočasovni zastoj u proizvodnji koji je koštao 60 miliona dinara, rekla je Mihajlović 2022. godine.
Treća prijava je bila podneta Tužilaštvu za organizovani kriminal za sve što se desilo u EPS-u decembru 2021, zbog čega je država bila na ivici kolapsa, rekla je ona.
Međutim, prijave su odbačene, a Mihajlović je rekla da njeno ministarstvo nije obavešteno o razlozima.
- Zašto je stala najveća termoelektrana u Srbiji
- Od prvog kilovat-sata do struje za pola Srbije: Kako radi najveća termoelektrana na Balkanu
- Priča o uglju, lignitu i zagađenju u Srbiji - sve što treba da znate
Ko je Milorad Grčić
Ubrzo posle havarije u blokovima Termoelektrane Nikola Tesla, Vučić je u prisustvu Grčića i pred kamerama poručio: „Ljudi će morati da snose posledice".
„Ne znam šta bih ti rekao, Mićo...
„Očekujem Grčiću i tvoju reakciju u skladu sa tim. Kad god hoćeš - danas, sutra… Mi koji obavljamo javni posao možemo da grešimo, ali kod tako krupnih stvari naš stepen odgovornosti mora da bude mnogo viši", rekao je tada Vučić.
„Verujem da smo se razumeli oko lične i svake druge odgovornosti", poručio je Vučić Grčiću, na šta je tadašnji direktor EPS-a odgovorio: „Jasno mi je i razumeo sam".
Mesec dana posle kolapsa sistema, podneo je ostavku pošto je na čelu EPS-a proveo skoro šest godina i to u status vršioca dužnosti.
Nekadašnji vlasnik pečenjare Fantazija, zapaženiji politički put počinje 2008. godine kao nosilac liste Udruženje građana 'Milorad Grčić' na lokalnim izborima u Obrenovcu u koalciji sa Demokratskom strankom
Dve godine kasnije pridružuje se Srpskoj naprednoj stranci (SNS) i kao njen kadar oktobra 2012. postavljen je za vršioca dužnosti Rudarskog basena Kolubara.
Na toj funkciji bio je do decembra 2015, kada je postao direktor kancelarije za društveno odgovorno poslovanje u Elektroprivredi Srbije.
Vlada Srbije postavila ga je 15. marta 2016. za vršioca dužnosti direktora EPS-a, do završetka konkursa za izbor direktora tog preduzeća.
Posle nekoliko havarija u EPS-u podneo je ostavku na funkciju 12. januara 2022, a dva dana kasnije Vlada Srbije ga je i zvanično razrešila dužnosti v. d. direktora Elektroprivrede Srbije.
Krajem aprila 2022. potvrđeno je da je Grčić sporazumno prekinuo radni odnos u EPS.
Posle odlaska iz EPS-a nastavlja se njegova politička karijera - krajem decembra 2022. izabran je za predsednika Opštinskog odbora SNS u Obrenovcu, bio je pomoćnik tadašnjem predsedniku Opštine Miroslavu Čučkoviću.
U julu 2024. godine, Grčić je izabran za predsednika Opštine Obrenovac.
Za sebe navodi da je po obrazovanju ekonomista.
Privatni fakultet u Sremskoj Kamenici, na kome je, kako je rekao, završio osnovne studije nije dostavio portalu Istinomer primerak Grčićevog diplomskog rada.
Član je Upravnog odbora Privredne komore Beograda.
- Korupcija u Srbiji: Najlošija pozicija od 2012. godine, izveštaj Transparentnosti
- O nadstrešnici i kamenolomu: Može li korupcija da ubija i kako
- Dosije „Pandora papiri": Isplivali papiri o 24 stana u Bugarskoj, Mali i dalje negira da je vlasnik
Iako nije u njegovoj nadležnosti, Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, godinama najavljuje „žestoki obračun sa korupcijom", što je ponovio i u januaru.
Isto je ponovio i u televizijskom intervjuu 10. februara, tvrdeći da će „hapšenja početi već od srede, 12. februara" i da će „među njima biti zvučna imena iz sveta politike i biznisa".
Dok nadležni govore o planovima da se obračunaju sa korupcijom i krađama, Srbija je osmu godinu zaredom nastavila pad na listama međunarodnih organizacija koje beleže percepciju korupcije u javnom sektoru.
U poslednjem izveštaju Transparensi internešnel, Srbija je sa indeksom od 35 poena, zauzela 105. mesto od 180 rangiranih zemalja za 2024. godinu, što je najlošiji plasman od 2012.
Srbijom se šire protesti na kojima se traži odgovornost za pad nadstrešnice na rekonstruisanoj Železničkoj stanici u Novom Sadu kada je poginulo 15, a teško povređeno dvoje ljudi.
Mnogi od onih koji su na ulicama smatraju da je upravo korupcija u rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu dovela do tragedije.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu.
Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar