Dva Sretenja u Srbiji: Studenti u Kragujevcu, Vučić u Sremskoj Mitrovici
![sretenje, srpska zastava](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/1c5d/live/4ff34b20-eb6a-11ef-bd1b-d536627785f2.jpg)
Sretenje, najvažniji dan u istoriji Srbije, kako se poslednjih godina govori o Danu državnosti 15. februara, danas ima dva lica.
Stotine studenata su pešačile, trčale ili na biciklima krenule iz Beograda, Novog Sada i Niša, prešavši za četiri dana oko 150 kilometara kroz destine gradova i sela u kojima su ih meštani gostoljubivo dočekivali i pozdravljali.
Kragujevac ih je dočekao crvenim tepihom, medaljama i pesmom dan pre velike akcije 'Sretnimo se na Sretenje' koja će trajati 15 sati, simbolično odajući poštu za 15 žrtava smrtonosnog pada nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra.
Oko 200 kilometara severnije, predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratiće se članovima vladajuće Srpske napredne stranke i njenim koalicionim partnerima i pristalicama u Sremskoj Mitrovici, na skupu na kojem će se, kako je najavljeno, usvojiti politička deklaracija o Vojvodini u Srbiji.
I prethodni skup vladajuće koalicije na kojem se Vučić obratio održan je u Jagodini 24. januara, istog dana kada su studenti pozvali na generalni štrajk, .
Višednevno protestno pešačenje do sada je najradikalnija akcija studenata iz cele Srbije, sa ciljem da izvrše pritisak na vlasti da ispune njihove zahteve, pre svega, da se utvrdi odgovornost za pad nadstrešnice u Novom Sadu.
- Srbija: Šta obeležavamo na Sretenje i zašto je to bitno
- Protesti u malim mestima u Srbiji: Podrška studentima i 'oslobađanje od straha'
- 100 dana od pada nadstrešnice: Blokade puteva u Nišu, Novom Sadu i Beogradu
Pohod do Kragujevca
Posle više od stotinu prepešačenih kilometara, žuljeva, grčeva, suza, ali i smeha i pesme, studenti koji su se pre četiri dana krenuli iz različitih delova Srbije, stigli su kasno 14. februara u Kragujevac.
Dočekali su ih studenti i brojni Kragujevčani, prostrevši im crveni tepih u centru grada, u kome će 15. februara biti održan veliki protestni skup „Sretnimo se na Sretenje".
U „srce Šumadije" stižu studenti u više grupa i iz različitih pravaca – Niša, Beograda i Novog Sada, Kraljeva, Užica, Čačka i Novog Pazara.
Neki su dotrčali, neki dopešačili, jedna grupa je došla na biciklima, a domaćini su im predali cveće i medalje.
![sretenje studenti](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/3b02/live/e9ee7c20-eb26-11ef-a819-277e390a7a08.jpg)
Tragedija u Novom Sadu pokrenula je masovne studentske proteste kojima se pridružuju meštani brojnih gradova u Srbiji.
Svakog dana u 11:52, simboličnim podsećanjem na vreme obrušavanja nadstrešnice, u mnogim gradovima se blokiraju ulice kako bi se odala 15-minuta pošta za žrtve novosadske tragedije.
Studenti skoro tri meseca blokiraju fakultete i organizuju različite ulične proteste, tražeći utvrđivanje odgovornosti za pad nadstrešnice na nedavno rekonstruisanoj železničkoj stanici u Novom Sadu.
Dok vlast ponavlja da su zahtevi ispunjeni, studenti i njihovi profesori to negiraju.
Glavno tužilaštvo je 12. februara saopštilo da je deo istrage o padu nadstrešnice preneto na Tužilaštvo za organizovani kriminal.
Pogledajte video: Povrede, istrajnost i vedri duh studenata u pohodu do Kragujevca
Ovo nije prvo studentsko protestno pešačenje u prethodna skoro tri meseca.
Grupa studenata beogradskih fakulteta je 30. januara pošla u dvodnevni pešački pohod dug oko 80 kilometara do Novog Sada kako bi se priključila akciji blokade mostova povodom tri meseca od urušavanja nadstrešnice.
Potom je grupa studenata iz Kragujevca trčala do Beograda 9. februara kako bi predala zvaničnu pozivnicu za učešće na velikom skupu 15. februara.
A zatim je grupa novosadskih studenata trčala do Beograda i dan kasnije se pridružila kolegama iz glavnog grada Srbije u višednevnom pešačenju ka Kragujevcu.
Studenti su prethodno blokirali najveću saobraćajnu petlju u Beogradu i jednu od naplatnih rampi na autoputu Niš - Beogradu.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 5
U KG 300.000
Kod Vučića uz ucene i autobuse jedva 3.000
Kg
Samo posmatram
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar