Kako mirišu drevne egipatske mumije - slovenački istraživači znaju

Istraživači su pronašli devet mumija i utvrdili da sve i dalje mirišu lepo.
sarkofag, egipatske mumije, mumija
AP

Čak i posle 5.000 godina u sarkofagu, mumificirana tela iz drevnog Egipta i dalje imaju prijatan miris, otkrili su naučnici.

Istraživači koji su analizirali devet mumija utvrdili su da uprkos razlikama u intenzitetu njihovih mirisa, svi imaju „drvenastu", „pikantnu" i „slatkastu" aromu.

Kažu da će reprodukcija hemijskog sadržaja ovih mirisa omogućiti drugima da iskuse specifičan miris mumija, ali će i pomoći da se otkrije trenutak kada tela u sarkofazima počnu da trule.

„Želimo da prenesemo iskustvo koje smo imali dok smo mirisali mumificirana tela, pa reprodukujemo taj miris da bi mogao da se predstavi u Egipatskom muzeju u Kairu, prestonici Egipta", Sesilija Bembibre, članica tima istraživača, rekla je za BBC Radio 4.

Tokom postupka mumifikacije, stari Egipćani su telo okruživali prijatnim mirisima, što je bio važan deo pripreme duha za ulazak u zagrobni život.

Zato su tokom mumifikacije faraoni i članovi plemstva premazivani uljima, voskom i balzamima.

„U filmovima i knjigama, strašne stvari se dešavaju onima koji pomirišu mumificirana tela", rekla je dr Bembibre.

„Bili smo iznenađeni koliko su mirisi zapravo prijatni".

Autori studije, objavljene u nedeljnom recenziranom naučnom časopisu Američkog hemijskog društva Journal of the American Chemical Society 13. februara, morali su da uzmu uzorak mirisa iz sarkofaga bez doticanja mumije koja se u njemu nalazi.

Da bi to izveli, istraživači sa Univerzitetskog koledža u Londonu i Univerziteta u Ljubljani, u Sloveniji, ubacili su cevčicu u sarkofag i tako merili miris bez uzimanja fizičkih uzoraka.

Dr Bembibre je objasnila da stručnjaci za očuvanje kulturne baštine uvek nastoje da pronađu „neinvazivne" metode za otkrivanje novih informacija.

mumije, sarkofag
AP
„Želimo da prenesemo iskustvo koje smo imali dok smo mirisali mumificirana tela", kaže dr Sesilija Bembibre

Posetioci koji budu mirisali ove mirise u muzejima imaće priliku da iz potpuno drugačijeg ugla dožive stari Egipat i postupak mumifikacije.

Eli Lauks, supervizorka za englesku književnost na Univerzitetu u Kembridžu, koja je doktorirala na temu politike mirisa, kaže da je ovo „zaista inovativan" način prenošenja istorije.

„Upotreba čula mirisa izaziva snažnu emocionalnu i fizičku reakciju", rekla je ona za BBC.

„Znamo da su mirisi bili ključni u društvenim, verskim i ličnim ritualima u starom Egiptu", dodala je dr Lauks.

Matija Strlič, član istraživačkog tima, rekao je za američku agenciju Asosijejted pres (Associated Press) da mirisi čak mogu da ukažu na društveni status mumije.

„Verujemo da bi ovaj pristup mogao da bude od velikog značaja i za druge vrste muzejskih zbirki", rekao je on.

Pored toga što posetiocima muzeja pruža novi čulni uvid u mumije, ovo otkriće predstavlja i moguće rešenje za konzervatore mumija.

Istraživači su koristili tehniku gasne hromatografije da razdvoje različite mirise u sarkofagu koji zajedno obrazuju njegov specifičan miris.

Otkrili su mirise povezane sa razgradnjom životinjskih masti korišćenih u postupku balzamovanja, što bi moglo da ukaže da je telo počelo da se raspada.

Ova saznanja će omogućiti „praktičnu intervenciju" za očuvanje mumija, tako što će se ustanoviti najbolji načini za njihovo skladištenje i obmotavanje, navedeno je u istraživačkom radu.

„Ovo je korisno za konzervatore koji brinu o ovoj zbirci, jer možemo da obezbedimo da ona opstane za buduće generacije", rekla je dr Bembibre.

Pogledajte video: Drevna mumija prvi put odmotana digitalno

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Zašto se nekad smejemo na sahranama

Iako društveno neprihvatljiv, smeh na pogrebu je posledica neadekvatnog upravljanja stresom, a pokazivanje tuge suzama dolazi kasnije, kažu stručnjaci za BBC na srpskom.

Mogu li se blokirati privatni fakulteti u Srbiji

Blokadama su se na različite načine priključile i samoorganizovane grupe studenata fakulteta čiji osnivač nije država, poput Fakulteta savremenih umetnosti, fakulteta FEFA, kao i Fakulteta za medije i komunikaciju.

Praktični saveti za srećniji život

Svako se u nekom trenutku života suoči sa psihološkim izazovima, ali postoje mali, praktični koraci koje možete da preduzmete da poboljšate hemiju vašeg tela i podržite vase blagostanje ove godine.