Gugl mape zabranjuju recenzije zbog „Američkog zaliva"

Gulg je promenio naziv Meksičkog zaliva za korisnike u Americi pošto je novi predsednik Donald Tramp to zahtevao, što je dovelo do negodovanja u javnosti.
Kada korisnici Gugl mapa u Americi u pretrazi ukucaju „Meksički zaliv", na mapi će videti „Američki zaliv"
Getty Images
Kada korisnici Gugl mapa u Americi u pretrazi ukucaju „Meksički zaliv", na mapi će videti „Američki zaliv"

Korisnici Gugl mapa više ne mogu da ocene Meksički zaliv u toj aplikaciji, jer je kompanija Alfabet, vlasnica Gugla, ukinula tu opciju posle kritika zbog promene naziva u „Američki zaliv".

Tehnološka firma je u sredu promenila naziv u aplikaciji za američke korisnike pošto je predsednik Donald Tramp naredio da se to ime koristi u zvaničnim dokumentima.

Kada se klikne na naziv zaliva u aplikaciji se pojavljuje poruka da su „komentari trenutno isključeni".

Gugl je uklonio i postojeće negativne komentare koji su objavljeni posle promene naziva.

Iz američke kompanije pravdaju odluku time što navodno „redovno zaštite mesta kada očekuju veći broj recenzija koje nisu u skladu sa temom ili su ne oslikavaju nečije lično iskustvo na toj lokaciji".

Kompanija je tako „prećutno priznala" da je uklanjala negativne ocene zaliva u ovom slučaju, izvestio je magazin Forbs.

BBC je od Gugla zatražio potvrdu o brisanju komentara, ali ona nije stigla do objavljivanja ovog teksta.

Podelili su i objavu iz 2023. u kojoj je objašnjeno kako reaguju na „sadržaj koji krši politike firme", poput netačnih tvrdnji, kao i u kojim slučajevima briše sadržaj korisnika koji su zloupotrebili dostupne alate.

Korisnici na društvenim mrežama tvrde da su uklonjene stotine recenzija sa jednom zvezdicom, optužujući Gugl za „cenzuru".

Sada je najsvežija recenzija koja se vidi u aplikaciji Gugl mape za Meksički zaliv objavljena pre mesec dana.

Kritičari promene naziva počeli su da daju negativne recenzije i aplikaciji Gugl mape u Eplovoj onlajn prodavnici, a neki od njih su opisali aplikaciju kao „netačnu".

Takozvano „bombardovanje recenzijama" postalo je popularan način iskazivanja bunta na internetu protiv kompanija koje se mogu pronaći na Guglovoj pretrazi ili mapama.

Gugl je u decembru prošle godine uklanjao i pogrdne komentare lanca restorana Mekdonalds u Pensilvaniji, gde je uhapšen Luiđi Manđone, 26-godišnjak koji se tereti za ubistvo Brajana Tompsona, bivšeg šefa osiguravajuće kuće Junajted Heltker.

Ova taktika korisnika se koritila i za promenu ocene aplikacija u onlajn prodavnicama.

Kritike je trpeo i Donald Tramp 2020. posle predloga da se ukine TikTok u Americi, pa su stotine negativnih ocena dodeljene aplikaciji njegove predsedničke kampanje u Eplovoj prodavnici.

Sporne promene

Gugl je u ponedeljak objavio da će korisnici u Americi od sada umesto Meksičkog zaliva na mapama videti „Američki zaliv".

Potez je povučen usled „dugogodišnje politike" da se nazivi lokacija menjaju u skladu sa zvaničnim izvorima američke vlade.

Naziv za korisnike u Meksiku će ostati nepromenjen, a ljudi širom sveta će videti originalni naziv, dok će „Američki zaliv" biti navedeno u zagradi, saopštili su iz Gugla.

Krajem januara meksička predsednica Klaudija Šeinbaum pisala je kompaniji i zamolila je da ne menja naziv zaliva.

Ona je u četvrtak navodno i rekla da bi njena zemlja mogla da tuži Gugl zbog promene.

I kompanija Epl je promenila naziv zaliva u njenim mapama za američke korisnike.

Meanwhile, Apple has also changed the name for US users of its own Maps app.

Džordž Takei, glumac iz Zvezdanih staza, ohrabrio je ljude da „prijave" promenu naziva u Eplovim Mapama, što je objavio na platformi BluSkaj, gde ima više od milion pratilaca.

Iz Bele kuće su u sredu podelili fotografiju iz aplikacije Epla na kojoj se vidi natpis „Američki zaliv" umesto Meksičkog zaliva na platformi Iks.

Mnogi optužuju velike tehnološke kompanije da pokušavaju da se „dodvore" Trampovoj administraciji ovakvim kontroverznim potezima.

Big tech firms and their chief executives have been accused of trying to "curry favour" with the Trump administration through controversial policy changes.

Iz kompanije Meta objavili su u januaru da će ukinuti timove za proveru informacija u Americi i izmeniti globalne politike za objavljivanje sadržaja, a kasnije su se pridružili Guglu i Amazonu, te su odustali od planirane politike proporcionalnog zapošljavanja manjinskih rodnih i seksualnih grupa.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Koliko loši po vaše zdravlje mogu biti „lažni prijatelji"

Oko polovine naših poznanika mogli bi da budu „frenemiji“ - engleska kovanica napravljena od „prijatelj i neprijatelj“, što bi u slobodnom prevodu mogao da bude lažni ili nazovi prijatelj i oni mogu da utiču na psihologiju i fizičko blagostanje.