Zašto poljoprivrednici u Srbiji protestuju
![Traktori na ulici u Rači](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/e138/live/cabcbad0-ee08-11ef-a819-277e390a7a08.jpg)
Gužva je i buka u zgradi Opštine Rača u Šumadiji.
Nije venčanje, a nisu ni redovi ispred nekog šaltera, već su poljoprivrednici iz ovog mesta 18. februara blokirali opštinske hodnike.
Odatle ne idu dok im se ne ispune zahtevi, kažu.
„Bili smo napolju 16 dana i mrzli se, zatvarajući prilaze oko Rače, sada smo odlučili da uđemo u zgradu i da je blokiramo.
„Tražimo da nam se vrati porez na imovinu na nivo iz 2024. godine, ostavke i raspisivanje lokalnih izbora", kaže Milan Milošević iz Pokreta poljoprivrednika Srbije za BBC na srpskom.
Iako je policija prisutna, Milošević kaže da ih zasad niko nije dirao.
BBC na srpskom nije dobio odgovor da li će zahtevi poljoprivrednika biti ispunjeni od predsednika opštine Rača koji, kako nam je rečeno, nije bio u zgradi.
Poljoprivrednicima su nuđena „neka rešenja", ali ih oni nisu prihvatili, poput većih ulaganja u poljoprivredu, mogućnost direktnih subvencija i uređenje atarskih puteva, rekao je kasnije predsednik opštine Branko Radosavljević.
„Poljoprivrednici, međutim, insistiraju da se porez vrati na nivo iz 2024., što mi nismo u mogućnosti po zakonu da donesemo, zbog čega smo pitali Ministarstvo finansija Srbije kako da rešimo situaciju", objasnio je.
BBC nije dobio odgovor iz Ministarstva poljoprivrede do objavljivanja ovog teksta.
Poljoprivrednici su poslednjih nedelja na ulicama širom Srbije iz različitih razloga, a konvojima traktora su pratili i neke od studentskih protesta koji traju od novembra 2024. godine.
Zbog pada nadstrešnice u Novom Sadu kada je nastradalo 15 osoba, a dvoje teško povređeno, u Srbiji su u toku blokade univerziteta i protesti širom zemlje.
Studentima su se pridružile i brojne strukovne grupe, poput advokata i prosvetara.
- Poljoprivrednici se pridružili studentima u Novom Sadu, vožnja 'Za Sonju' u Beogradu
- Rano cvetanje voća u Srbiji: Kad mraz zapreti
- Traktori blokiraju glavne puteve u Evropi, dok francuski farmeri sprovode „opsadu Pariza"
Šta se dešava u Rači?
![Ljudi sede i stoje u hodniku opštine](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/9eb5/live/2a58be30-ee09-11ef-a319-fb4e7360c4ec.jpg)
U spremnost zvaničnika na kompromis Milan Milošević ne veruje.
„Tri godine smo svedoci da iz opštinskog budžeta nije ni dinar izdvojen za poljoprivredu i za sređivanje atarskih puteva", kaže Milošević.
Meštanima Rače je porez na imovinu za 2025. povećan je za 60 odsto, tvrdi on.
„U opštini to opravdavaju time što je lokalni moćnik kupio plac i drastično uvećao cenu zemlje, zbog povraćaja poreza na dodatu vrednosti (PDV).
„Kada su u opštini uzeli prosek najskuplje i najjeftinije zemlje, došli su do cene koja je prouzrokovala povećanje od 60 odsto", objašnjava Milošević.
Kažu da opštini taj novac treba, kao da nama ne treba, ogorčen je Milošević.
Nije ovo prvi put da su poljoprivrednici ušli u opštinske prostorije.
Početkom februara poljoprivrednici i demonstranti ušli su u salu Skupštine opštine Bogatić, gde je trebalo da bude održana javna rasprava o prostornom planu opštine, koja se odnosila i na istraživanje litijuma, čemu se oni protive.
Uz povike „nećete kopati", duvali su u pištaljke i pravili buku, a u jednom trenutku došlo je do koškanja sa odbornicima vladajuće koalicije, koju predvodi Srpska napredna stranka (SNS).
Godinu dana u protestima
Protesti poljoprivrednika obeležili su i 2024. godinu.
U maju su prvo izašli na puteve na godišnjicu neispunjenih zahteva, među kojima su uređenje tržišta, problem sa parcelama koje su uzete u zakup i nisu upisane u registar e-agrar, jer su u obradi, pa poljoprivrednici ne mogu da dobiju subvencije za te njive.
Tada su tražili hitan sastanak sa Aleksandrom Martinovićem, ministrom poljoprivrede.
Bilo je reči i o promenama Zakona o akcizama, kako bi se ukinuo porez na dizel za poljoprivrednike.
Poljoprivrednici su u decembru zahtevali ukidanje zakona po kome se brojna gazdinstva stavljaju u pasivan status, koji ih sprečava da konkurišu za državne subvencije i podsticaje za poljoprivrednu proizvodnju.
Polovinom decembra grupa poljoprivrednika iz centralne Srbije tada je blokirala Ibarsku magistralu, jednu od najprometnijih saobraćajnica u zemlji.
„Zahtev oko pasivnog stanja gazdinstva je ispunjen, zabrana uvoza biljnih sireva koju smo tražili – nije.
„Tražili smo i da se isplate sve subvencije koje nam duguju, da država utiče na otkupljivače mleka da nam plate za sirovinu i insistiraćemo da se ne poveća limit za mlečna goveda, već da ostane do 300 grla.
„Država nije sposobna ni ovo da isplati", kaže Predrag Veljković, iz Udruženja mlekara Mačve i Pomoravlja.
Poljoprivrednici i studenti
Pojedina poljoprivredna udruženja u Srbiji rame uz rame su sa studentima i na njihovim blokadama.
Da bi odali poštu žrtvama u padu nadstrešnice u Novom Sadu poljoprivrednici su nekoliko puta blokirali na 15 minuta veće saobraćajnice u Srbiji.
Osim što im pružaju podršku, zemljoradnici traktorima studentima žele da pruže i zaštitu.
Više puta su organizovali kuvanje u studentskim kampusima.
- Kako su nastale beogradske pijace, „stomak, srce i duša grada“
- „Malinarstvo u Srbiji će uvek biti muka“: Šta brine proizvođače 'crvenog zlata'
- Izvoz jabuka iz Srbije: Šta zadaje glavobolju voćarima i ima li leka
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar