Kakve su sve poteze Tramp i njegov tim povukli ove nedelje

Tokom pete nedelje na mestu predsednika, Tramp je Zelenskog nazvao diktatorom, otpustio još državnih službenika, pojavio se na otvaranju NASKAR-a i ušao u spor sa medijima.
Donald Tramp
EEP

Donald Tramp je u Beloj kući već mesec dana.

Tokom njegove pete nedelje na dužnosti, preduzeto je još dramatičnih mera.

Predsednik nastavlja sprovođenje plana za reformu federalne vlade, veliko rezanje budžeta i preoblikovanje američke spoljne politike.

Ove nedelje je nazvao predsednika Ukrajine „diktatorom", obećao da će vantelesna oplodnja postati priuštivija i smenio najviše pozicioniranog oficira u američkoj vojsci.

Ako niste uspeli da ispratite sve vesti, ovo je podsetnik na 19 krupnih poteza koje je Trampova administracija povukla ove nedelje.

1. Tramp je nazvao predsednika Ukrajine 'diktatorom'

Njegovi napadi su usledili pošto je Zelenski reagovao na američko-ruske pregovore o ratu, a u kojima Kijev ne učestvuje.

Zelenski je izjavio da Tramp „živi u prostoru dezinformacija" kojim upravlja Moskva, pošto je američki predsednik rekao da je ukrajinski lider pao na četiri odsto podrške ukrajinske javnosti.

To je informacija za koju Zelenski kaže da je širi Rusija.

Mandat Zelenskog trebalo je da istekne u maju 2024. godine, ali je njegova zemlja u ratnom stanju otkako je Rusija pokrenula invaziju pre tri godine zbog čega je održavanje izbora suspendovano.

Replika o „diktatoru" naišla je na kritike evropskih lidera, među njima nemačkog kancelara Olafa Šolca, koji je rekao da je to „naprosto pogrešno i opasno".

2. Ugovorio je susret sa ruskim zvaničnicima povodom mirovnih pregovora, ali bez Kijeva

U utorak su američki i ruski zvaničnici uživo održali prvu rundu pregovora otkako je rat započeo, ali Ukrajina nije bila pozvana na taj susret.

Visoki američki zvaničnici susreli su se sa moskovskim kolegama u Saudijskoj Arabiji, izazvavši bojazan Kijeva da je zemlja na koju je Rusija izvršila invaziju skrajnuta.

Tramp je u petak za Foks njuz rekao da nije od velike važnosti da Zelenski bude prisutan na mirovnim pregovorima, ali da će „naravno" prihvatiti poziv od njega.

Marko Rubio, američki državni sekretar, naveo je da su pregovori sa Rusijom prvi korak ka postizanju mirovnog sporazuma i da ništa neće biti nametano Ukrajini.

Zelenski i Tramp
REUTERS/SHANNON STAPLETON
Vladimir Zelenski i Donald Tramp

3. Razmenio je zarobljenike sa Rusijom

Ruske vlasti su na slobodu pustile američkog državljanina uhapšenog na moskovskom aerodromu ovog meseca zbog posedovanja kanabisa.

Kejlob Bajers (28) je oslobođen nekoliko sati pre nego što je trebalo da započnu pregovori o ratu u Ukrajini između američkih i ruskih zvaničnika.

SAD su takođe rekle da će pustiti ruskog državljanina – Aleksandra Vinika, uhapšenog 2017. godine po optužbi za pranje milijardi dolara uz pomoć virtuelne valute bitkoin – u sklopu razmene zarobljenika u kojoj je prošle nedelje vraćen kući američki nastavnik Mark Fogel.

4. Ukinuo je njujoršku taksu za saobraćajnu gužvu

Trampova administracija će ukinuti njujoršku taksu za zagušenje saobraćaja, odnosno plan prema kom se vozilima naplaćuje ulazak u grad u određenim delovima, a potom taj novac koristi za modernizaciju ostarelog sistema javnog prevoza.

Ova odluka je stupila na snagu prošlog meseca.

„Taksa za saobraćajnu gužvu je mrtva.

„Menhetn i čitav Njujork su spaseni. Živeo kralj!", rekao je Tramp na društvenim mrežama.

Kejti Hočul, guvernerka Njujorka, imala je odgovor na to.

„Mi smo zemlja vladavine prava, nama ne vlada kralj. Vidimo se na sudu."

5. Navodne žrtve zlostavljanja su mu poručile da se ne meša u slučaj Endrjua Tejta

Braća Endrju i Tristan Tejt
Getty Images
Braća Endrju i Tristan Tejt

Četiri žene koje tvrde da ih je influenser Endrju Tejt seksualno zlostavljao, rekle su da ih „izuzetno zabrinjavaju" izveštaji da su američki zvaničnici zatražili od Rumunije da ukine putna ograničenja Tejtu i njegovom bratu Tristanu, koji imaju dvojno britansko-američko državljanstvo.

List Fajnenšel tajms je prvo izvestio da su američki zvaničnici prošle nedelje pokrenuli ovo pitanje kod rumunske vlade i da se na to za vikend nadovezao Trampov izaslanik Ričard Grenel.

Jedan izvor rekao je novinama da je Amerika zatražila da se braći vrate pasoši kako bi mogli da putuju dok čekaju okončanje krivičnog slučaja protiv njih.

BBC je zatražio komentar od američkog Stejt departmenta.

6. Hvalio se smanjenim brojem hapšenja na granici

Oni su zabeležili 29.000 hapšenja – što je najniža brojka još od maja 2020. i pad u odnosu na 47.000 hapšenja iz decembra 2024, prema podacima ovog odeljenja.

Tramp je preuzeo dužnost 20. januara, zamenivši prethodnika Džozefa Bajdena.

Njegova administracija obećala je da će se obračunati protiv migranata bez dokumenata koji žele da uđu u SAD.

To je podrazumevalo uvođenje vanrednog stanja na južnoj granici i proširenje procesa koji omogućuju brza proterivanja.

Tramp je ove nedelje smenio vršioca dužnosti direktora Uprave za imigraciju i carinu, javili su američki mediji.

Potez je usledio pošto su Tramp i granični „car" Tom Homen izrazili bes što brojke deportacija nisu više.

7. Otpustio je još hiljade federalnih službenika

Očekuje se da će više od 6.000 zaposlenih u Unutrašnjoj poreskoj službi (IRS) dobiti otkaz, a u petak je Pentagon rekao da počev od sledeće nedelje planira da „otpusti" 5.400 ljudi koji su na probnom radu.

Oko 1.000 zaposlenih u američkoj Službi za nacionalne parkove otpušteno je prošle nedelje – oko pet odsto radne snage – prema CBS njuzu.

Takođe je započeto i s otpuštanjem stotina službenika Federalne uprave za avijaciju, a Dejvid Spero, šef sindikata Profesionalnih specijalista za bezbednost avijacije, nazvao je ta otpuštanja „sramotnim".

Ankete pokazuju da postoji podrška javnosti za smanjenje troškova vlade, ali i zabrinutost da bi Maskovo rezanje troškova moglo da ode predaleko.

8. Pokušao je ponovo da zaposli otpušteni tim za ptičji grip i nuklearno naoružanje

Otpuštanja su usledila u trenutku kad je najnovija epidemija ptičjeg gripa poharala živinu i farme stoke, dovevši do toga da se cene jaja vinu u nebesa.

Portparol Ministarstva poljoprivrede rekao je za BBC da iako je „nekoliko" zvaničnika koji su radili na ptičjem gripu tokom vikenda bilo „obavešteno o njihovim otkazima, radimo na tome brzo saniramo situaciju i opozovemo ta pisma".

Ovo nije prvi put da se to dešava – posle otpuštanja zvaničnika iz Nacionalne uprave za nuklearnu bezbednost prošle nedelje, američki mediji su izvestili da je vlada pokušala da vrati neke od njih, ali da je imala problema da stupi u kontakt s njima.

9. Potpisao je naredbu za smanjenje troškova vantelesne oplodnje

Vil Šarf, sekretar protokola Bele kuće, rekao je da se ovim nalogom od Saveta za domaću politiku traži da u roku od 90 dana predloži zaštitu pristupa vantelesnoj oplodni i „agresivno" smanji njene troškove.

Tokom kampanje, Tramp je rekao da bi tretmane vantelesne oplodnje mogle da plate kompanije zdravstvenog osiguranja ili vlada ako se on vrati u Belu kuću.

10. Spor sa Asošijejted presom oko imenovanja Meksičkog zaliva

Tramp je naložio da se ova vodena površina preimenuje u dokumentima američke vlade.

AP kaže da neće promeniti ime Meksičkog zaliva u njihovim smernicama za novinare, koje koriste mnoge američke medijske kuće.

Tramp je u utorak rekao da će AP-u blokirati pristup Ovalnoj sobi i predsedničkom avionu sve dok ne prestane da koristi izraz Meksički zaliv.

Medijska organizacija je u odgovoru na to tužila Trampove zvaničnike, izvestili su američki mediji u petak.

AP tvrdi da Tramp ovom zabranom krši Prvi amandman i traži vanredno saslušanje na kom bi se Trampovi potezi proglasili neustavnim.

11. Pritisak da se odbaci optužba protiv gradonačelnika Njujorka

Prošle nedelje je Ministarstvo pravde podnelo zahtev za odustajanje od optužnice za prevaru i podmićivanje protiv Adamsa.

Sedam pravnika Ministarstva pravde, među njima i glavni tužilac za Menhetn, podneli su ostavku zbog naloga da odustanu od slučaja.

Adams je optužen prošle godine i negira da je počinio bilo kakva nedela.

Tramp je porekao da je na bilo koji način tražio od tužilaca da odustanu od slučaja protiv Adamsa.

U petak je sudija pauzirao suđenje Adamsu i naložio spoljnom pravniku da ga posavetuje argumentima protiv odustajanja od optužnice – praktično pokrenuvši pravni test.

12. Ukinuo je povlastice za migrante bez dokumenata i pravnu pomoć za decu migranata

Ovom merom se traže garancije da bilo kakva federalna sredstava upućena saveznim državama i lokalitetima „neće biti korišćena za podršku politike skloništa ili pomagati ilegalnu imigraciju", prema tvrdnji Bele kuće.

Trampova administracija je takođe u utorak ukinula uslugu pomoći za decu koja stižu u SAD bez roditelja ili staratelja da se lakše snađu u sistemu imigracionih sudova.

13. Podržao je ideju da deo Maskovih ušteda uplati Amerikancima

Tramp je saopštio da razmatra ideju da iskoristi procenat od potencijalne uštede operativne grupe Ilona Maska kako bi slao uplate direktno američkim poreskim obveznicima.

„Razmišljamo da vratimo 20 odsto američkim građanima i isto toliko iskoristimo za otplaćivanje dugova", rekao je Tramp na Floridi prošle nedelje, ne dajući nikakve konkretne detalje.

Pre njegovih opaski, Mask je na vlastitoj društvenoj mreži Iks objavio da će „pitati predsednika" nakon što je jedan korisnik sugerisao da bi njih dvojica trebalo da uvedu „DODŽ dividendu".

14. Potpredsednik Vens je kritikovao Evropu na Minhenskoj konferenciji

Džej Di Vens
RONALD WITTEK/EPA-EFE/REX/SHUTTERSTOCK
Američki potpredsednik Džej Di Vens na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji

Tokom govora na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji pre nedelju dana, američki potpredsednik Džej Di Vens oštro je napao evropske demokratije rekavši da najveća pretnja sa kojom se suočava kontinent ne potiče od Rusije i Kine, već „iznutra".

Od Vensa se očekivalo da govori o mogućim pregovorima za okončanje rata u Ukrajini, ali je umesto toga on optužio evropske vlade – među njima i britansku – za odstupanje od njihovih vrednosti i ignorisanje briga glasača u vezi sa migracijom i slobodom govora.

Nekoliko političara je osudilo govor na samoj konferenciji.

15. Američki državni sekretar je bojkotovao sastanak G20 u Južnoafričkoj Republici

Američki državni sekretar Marko Rubio
FRANCIS CHUNG/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Američki državni sekretar Marko Rubio

Marko Rubio, američki državni sekretar, bojkotovao je ove nedelje sastanak ministara spoljnih poslova zemalja G20 u Južnoafričkoj Republici.

Takođe, Skot Besent, ministar finansija, naveo je da neće prisustvovati sastanku ministara finansija G20 naredne nedelje.

Siril Ramafosa, predsednik Južnoafričke Republike, rekao je na sastanku da je posvećenost multilateralizmu i međunarodnom pravu ključna za rešavanje svetskih kriza.

Najavivši nameru da ne prisustvuje, Rubio je rekao da Južnoafrička Republika koristi G20 da promoviše „solidarnost, ravnopravnost i održivost, drugim rečima, diverzitet, jednakost i inkluziju, kao i klimatske promene".

Besent je rekao da u to vreme ima neke druge obaveze u Vašingtonu.

16. Naložio je Pentagonu da ove godine uštedi 50 milijardi dolara

Zamenik ministra odbrane rekao je u saopštenju u sredu da će „preterana birokratija" i „nepotrebno trošenje zbog kojeg je nazadovala naša vojska pod prethodnom administracijom, pa i kroz takozvane 'klimatske promene' i druge 'vouk' programe" sada biti okončani.

17. Obnovio je istraživanje o pojavi raka posle napada 11. septembra pošto ga je Mask ukinuo

Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) ponovo je dobio sredstva za istraživanje pojave raka posle napada u Njujorku 11. septembra 2001.

Prethodno je Mask pokušao da ukine ta sredstva prošle nedelje.

Ugovor vredan 257.000 dolara namenjen je obradi podataka kojim bi se uporedio procenat pojavljivanja raka među vatrogascima koji su bili izloženi toksinima posle napada na Svetski trgovinski centar sa vatrogascima koji nisu bili izloženi.

Čak Šumer, demokratski senator, naveo je da ovo istraživanje nikad nije smelo da se nađe na Maskovoj listi.

18. Pojavio se na otvaranju NASKAR-a

Trampova predsednička automobilska kolona kružila je po trkačkoj stazi Dejtona na otvaranju nove sezone serije trka NASKAR.

Predsednikov avion nadleteo je gledaoce pre nego što se sastao sa vozačima i poveo ih u krug oko staze.

19. Smenio je najvišeg generala

U petak uveče, Tramp je na društvenim mrežama najavio odlazak generala Brauna, koji je bio drugi crni oficir u američkoj istoriji na tom položaju.

Predsednik je rekao da je smenjeno i pet drugih visokih oficira.

Pit Hegset, ministar odbrane, prethodno je izjavio da general Braun treba da bude smenjen zbog njegovog „vouk" naglaska na programima diverziteta, jednakosti i inkluzije u vojsci.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu.

Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Zašto se nekad smejemo na sahranama

Iako društveno neprihvatljiv, smeh na pogrebu je posledica neadekvatnog upravljanja stresom, a pokazivanje tuge suzama dolazi kasnije, kažu stručnjaci za BBC na srpskom.

Mogu li se blokirati privatni fakulteti u Srbiji

Blokadama su se na različite načine priključile i samoorganizovane grupe studenata fakulteta čiji osnivač nije država, poput Fakulteta savremenih umetnosti, fakulteta FEFA, kao i Fakulteta za medije i komunikaciju.

Praktični saveti za srećniji život

Svako se u nekom trenutku života suoči sa psihološkim izazovima, ali postoje mali, praktični koraci koje možete da preduzmete da poboljšate hemiju vašeg tela i podržite vase blagostanje ove godine.