Snimili album na kojem se ne čuje ništa: Protest muzičara zbog veštačke inteligencije

Predložene izmene propisa dozvoljavaju kompanijama koje razvijaju veštačku inteligenciju da koriste autorska dela na internetu u svim slučajevima osim ako vlasnik autorskih prava ne odluči da bude izuzet iz takve prakse.
Eni Lenoks, Kejt Buš i Dejmon Albarn
Getty Images / Shutterstock
Eni Lenoks, Kejt Buš i Dejmon Albarn

Više od 1.000 muzičara, među kojima su Eni Lenoks, Dejmon Albarn i Kejt Buš, objavili su album sa snimcima tišine kao vid protesta zbog planova britanske vlade da izmeni zakon o autorskim pravima.

Ove izmene bi olakšale kompanijama koje se bave razvojem veštačke inteligencije (VI) da koriste autorska dela bez dozvole, ukazuju muzičari.

Po novom predlogu, VI kompanije će moći da koriste sadržaj sa interneta kako bi razvijale vlastite modele osim ako vlasnik autorskih prava ne izabere drugačije.

Umetnici se nadaju da će album, nazvan Da li je ovo ono što želimo? (Is This What We Want?), skrenuti pažnju na mogući uticaj novih propisa na muzičku industriju u Velikoj Britaniji.

Sva zarada od albuma biće poklonjena dobrotvornoj organizaciji Pomozi muzičarima (Help Musicians).

„U budućoj muzici, da li se naši glasovi neće čuti?", napisala je legendarna Kejt Buš u saopštenju.

Javne konsultacije o zakonskim izmenama biće uskoro završene.

Na albumu, koji su podržali Bili Ošen, Ed O'Brajan iz Radioheda, Den Smit, frontmen grupe Bastille, Kleš, Džamirokvaj, snimci su praznih studija i muzičkih dvorana, ukazujući na strah umetnika od mogućeg uticaja predloženih promena zakona.

„Britanska vlada ne sme da legalizuje krađu muzike u korist kompanija koje razvijaju veštačku inteligenciju", poruka je albuma.

U toku su konsultacije o predlozima koji bi omogućili VI kompanijama da koriste materijal na internetu bez poštovanja autorskih prava zarad treniranja modela veštačke inteligencije.

Programi veštačke inteligencije rudare, odnosno uče iz ogromnih količina podataka kao što su tekst, slike ili muzika na internetu da bi stvorili novi sadržaj koji izgleda kao da ga je napravio čovek.

Prema predlogu zakonskih izmena, umetnici ili stvaraoci bi imali pravo da budu izuzeti odnosno da VI kompanije ne koriste njihovo delo.

Kritičari plana međutim veruju da nije moguće da pojedinačni pisac ili umetnik obavesti hiljade različitih provajdera VI usluga da ne žele da se njihov sadržaj koristi na taj način, ili da prati šta se dešava sa njihovim radom na celom internetu.

Trenutni propisi o autorskim pravima i veštačkoj inteligenciji onemogućavaju da kreativna industrija, mediji i VI sektor ostvare pun potencijal, i to mora da se menja, napisao je portparol Odeljenja za nauku, inovacije i tehnologiju (DSIT) u saopštenju u utorak.

„Zato razgovaramo o novom pristupu koji štiti interese i VI programera i nosilaca prava, i koje omogućava da i jedni i drugi napreduju."

„Nisu donete nikakve odluke" i „neće biti povučeni nikakvi potezi dok ne budemo apsolutno uvereni da imamo praktičan plan koji ispunjava svaki od naših ciljeva", dodaje se.

Pogledajte video: Pravi muziku, miksuje i „čita" reakcije publike - prvi robot di-džej na Balkanu

Katastrofa za muzičare

Dejmon Albarn
Getty Images
Dejmon Albarn iz grupe Blur podržao je protest umetnika

Ovi planovi ne utiču samo na muzičare već „osiromašuju stvaraoce" širom sveta, od pisaca do vizuelnih umetnika, kaže kompozitor Maks Rihter, još jedan od umetnika uključenih u album.

Muzika je donela rekordnih 7,6 milijardi funti ekonomiji Velike Britanije 2023. godine.

Ovi predlozi su ne samo „pogubni za muzičare" u Velikoj Britaniji, već i „potpuno nepotrebni", jer država može da bude „lider u veštačkoj inteligenciji, a da ne baci pod autobus naše vodeće svetske kreativne industrije", rekao je Ed Njuton-Reks, organizator ovog albuma.

„Na koji god način da vlada pokušava to da opravda, muzičari ujedinjeno osuđuju ovaj nepromišljeni plana", dodao je.

Pevačica i tekstopisac Naomi Kimpenu je rekla da će ovi planovi uništiti budućnost mnogih mladih umetnika.

„Vlada ne može da krade od nas zarad profita velikih tehnoloških kompanija", rekla je.

U januaru je Pol Makartni rekao za BBC da bi predložene izmene zakona o autorskim pravima mogle da onemogući muzičarima i umetnicima da zarađuju za život.

Zajedno sa Stivenom Frajom i Lojdom Veberom, on je među potpisnicima pisma, objavljenog u Tajmsu, u kome se navodi sa će izmene zakona omogućiti tehnološkim kompanijama da napadnu kreativne sektore.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Galatasaraj optužio Murinja za 'rasizam'

Galatasaraj je najavio pokretanje krivičnog postupka protiv trenera Fenerbahčea Žozea Murinja zbog, kako tvrde, rasističkih iszjava, posle remija u velikom istanbulskom derbiju u ponedeljak.