Studentski osmomartovski protest: Solidarno sa radnicima

Studenti organizuju novi skup, žele da podrže zaposlene.
protest studenata
Reuters

Još jedna subota, još jedno okupljanje na koje pozivaju studenti koji mesecima unazad protestuju nezadovoljni radom državnih institucija.

Pod parolom „Rame uz rame, studenti i radnici" akademci, koji mesecima blokiraju fakultete, najavljuju skup za Dan žena, 8. marta, od 18 časova na centralnom Trgu republike u Beogradu.

Do ove tačke oni će stići iz različitih pravaca pošto će se prethodno okupiti ispred više gradskih i državnih institucija.

„Svesni smo nesebične podrške, solidarnosti i žrtve koju vi, radnici, podnosite podržavajući studentske zahteve i zato želimo da vam pružimo punu podršku", objavljeno je na Instagram stranici studenta koji blokiraju Filozofski fakultet.

„Sada mi, studenti, stojimo uz vas i sve one koji trpe pritiske zbog pružanja podrške studentskim protestima", dodali su.

Prethodno su prosvetnim radnicima koji su štrajkovali, podržavajući između ostalog zahteve studenta, smanjene februarske plate.

Studenti od novembra prošle godine traže odgovornost za pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu kada je poginulo 15 ljudi a dvoje teško povređeno.

Oni su istakli četiri zahteva koji su upućeni državnim, pre svega pravosudnim institucijama i poručuju da neće odustati od protesta najavljujući veliki skup za 15. mart u Beogradu, na koji bi trebalo da dođu i njihove kolege iz drugih delova Srbije.

Svi zahtevi su ispunjeni, ponavljaju predstavnici vlasti.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u danima kada su organizovani raniji studentski skupovi takođe govorio na okupljanima širom Srbije ističući da je su ovi protesti „obojena revolucija" koju neće dozvoliti.

Pored studenta, i neformalna grupa „8. mart svaki dan" pozvala je na feministički skup povodom Dana žena na Trgu republike od 15 časova.

Koji su skupovi planirani za 8. mart?

Studenti su pozvali ljude da 8. marta „zajedno, hrabro i dostojanstveno" budu jedni uz druge, i „stanu rame uz rame".

U zavisnosti od toga sa kog fakulteta dolaze, oni će se od 17 časova okupljati na više mesta u Beogradu, među kojima su Ministarstvo prosvete i Ustavni sud, ali i zgrade Elektroprivrede Srbije i beogradskog Gradskog saobraćajnog preduzeća.

Pojedini radnici EPS-a javno su govorili da su dobili otkaze zbog podrške studentima, dok su studenti ranije podržali i proteste radnika GSP-a.

Zajedno bi trebalo da dođu do Trga republike, gde će održati 15 minuta tišine za stradale u obrušavanju nadstrešnice u Novom Sadu, posle čega bi trebalo da se obrate radnici.

Njima bi trebalo da se pridruže i okupljeni sa osmomartovskog feminističkog skupa, čiji je slogan „Bez nas sve(t) staje".

Protesti su planirani i u drugim gradovima Srbije - u Nišu na jugu studenti su najavili protest „Ruža pravde".

Tokom protestne šetnje žene će biti u prvim redovima, dok će muškarci hodati iza njih, simbolično čuvajući im leđa, najavili su organizatori.

Novosadski studenti istog dana održaće u kampusu Humanitarni blokadni bazar za dvoje povređenih u padu nadstrešnice.

Pogledajte video sa studentskog protesta „Beograd je opet svet"

Raniji protesti

Dan pre osmomartovskih protesta, studenti i srednjoškolci pozvali su na generalni štrajk organizujući više protestnih šetnji u Beogradu.

Ovo je bio drugi studentski poziv na obustavu rada, a ovoga puta akciji su se odazvali pojedine advokatske komore, zaposleni u Narodnoj biblioteci Srbije, pojedini mediji i lanci knjižara, vlasnici malih biznisa, muzičari i glumci.

Od novembra 2024, kada je pala nadstrešnica u Novom Sadu, protestne šetnje i blokade saobraćajnica svakodnevica su širom zemlje.

Paralelno traju i protesti prosvetnih radnika, koji nisu zadovoljni postignutim sporazumom sa državom, i podržavaju studentske zahteve.

Pošto je nastavnicima koji su u štrajku smanjena plata, pojedini sindikalni predstavnici najavljuju tužbe.

Studenti su do sada organizovali više velikih protestnih skupova u najvećim gradovima - Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu, na koje su pojedini stizali peške prelazeći više od 100 kilometara.

Za 15. marta najavljeno je zatvaranje kruga ovih šetnji pošto ponovo pozivaju na veliki skup u glavnom gradu.

„Krčka se krčka 15. mart, zagrevamo se 8. marta", napisali su studenti u blokadi.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Šta je antraks i koliko je smrtonosan

I dok SZO izveštava o skorašnjim epidemijama antraksa u istočnoj i južnoj Africi, objašnjavamo koje oblike ova bolest ume da poprimi, koliko je smrtonosna i kako može da se pretvori u oružje.