Belgijski princ, pored 360.000 evra godišnje, tražio socijalnu pomoć, sud odbio

Sud je odbio zahtev princa Lorana, koji je rekao da je postupao iz principa, a ne zbog novca.
Princ Loran i princeza Kler
Getty Images
Princ Loran i njegova supruga, rođena u Britaniji, princeza Kler od Belgije

Sud je odbacio zahtev belgijskog princa za socijalni dodatak koji je tražio iako godišnje dobija šestocifreni kraljevski dodatak.

Princ Loran, mlađi brat kralja Filipa, dobio je prošle godine 388.000 evra iz državnih fondova, ali je rekao da mu njegov rad daje pravo njemu i njegovoj porodici na socijalni dodatak.

Tvrdio je da je delimično samozaposlen zbog kraljevskih dužnosti koje obavlja, ali i zbog vođenja dobrotvorne organizacije za zaštitu životinja.

Sud je odbio zahtev 61-godišnjeg Lorana.

Loran je rekao da je podneo zahtev iz „principa", a ne zbog novca.

„Kada migrant dođe ovamo, registruje se, ima pravo na [socijalnu pomoć].

„Možda sam i ja migrant, ali onaj čija je porodica uspostavila državu", rekao je on belgijskoj televiziji RTBF.

Sud u Briselu je odbio Loranov zahtev uz obrazloženje da se princ ne može smatrati ni samozaposlenim ni zaposlenim.

Sudija je kazao da princ zapravo treba da ima pravo na penziju, ali je dodao da praznine u zakonodavstvu to onemogućavaju.

Njegov advokat Olivije Rikert naveo je za belgijski list Le Soar da Loranov zahtev nije „hir" i insistirao je na njegovoj simbolici, rekavši da se socijalna pomoć „po belgijskom zakonu dodeljuje svim stanovnicima, od najugroženijih do najbogatijih".

Rajkart je takođe rekao da se većina prinčevog dodatka troši na platu pomoćnika i razne putne troškove.

To znači da Loranu ostaje oko 5.000 evra mesečno, ali nema zdravstveno osiguranje, kao što je pravo na povraćaj nekih medicinskih troškova.

Princ, koji ima troje odrasle dece sa suprugom britanskog porekla Kler Kumbs, zabrinut je za dobrobit porodice jer će dobijati manje novca posle njegove smrti.

Loran je pokrenuo sudski postupak protiv belgijske države pošto je odbijen njegov zahtev za socijalnu pomoć.

Prvo ročište je održano u novembru 2024. godine.

Princ i njegov pravni savetnik još nisu odlučili da li će se žaliti na odluku suda, prenosi RTBF.

Loran, koji je 15. u redu za presto nije stran kontroverzama i ponekad ga nazivaju „prokleti princ" u Belgiji.

Belgijski savezni parlament je 2018. izglasao da mu se ukine mesečna naknada na godinu dana nakon što je bez dozvole vlade prisustvovao prijemu u kineskoj ambasadi u punoj mornaričkoj uniformi.

Dobio je i nekoliko kazni za prekoračenje brzine i kritikovan je zbog prisustvovanja sastancima u Libiji dok je pokojni Moamer Gadafi još bio na vlasti.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Е.Т

    09.04.2025 13:24
    Е.Т
    Треба им одузети целокупну имовину на које полажу апсолутна права сви грађани Белгије! Краљеви принчеви принцезе и остало племство је тековина прошлости и заосталости човечанства која је многе људе уништила! Приходујеш имаш не приходујеш не маш јер сви смо људи од крви и меса који су смртни.
  • Mirko

    09.04.2025 11:45
    Gospodin covek
    @A
    Sto da radi, nije valjda lud. Rad je stvorio coveka a nerad gospodina.
  • A

    09.04.2025 10:39
    A
    I neko u 21 veku zagovara monarhiju…sram te bilo te sede kose idi bre radi nesto pijavice!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Preminuo pisac i borac za mir Filip David

Bivši urednik Dramskog programa Televizije Beograd i dobitnik Ninove nagrade umro je u 85. godini. Bio je jedan od osnivača Beogradskog kruga i veliki zagovornik mira.

Kako je izumro drevni indijski jezik aka-bo

Pripadao je velikoj porodici andamanskih jezika kojim govore domorodačka plemena na arhipelagu u severoistočnom delu Indijskog okeana, između Bengalskog zaliva i Andamanskog mora.

Bake koje su sačuvale albansku kuhinju

Kad su se albanske granice konačno otvorile devedesetih, a nacionalne televizijske mreže više nije kontrolisala država, mnoge iskusne domaćice su počele u emisijama da oživljavaju davno izgubljeno nacionalno kulinarsko nasleđe.