Crna Gora: Koliko su važni izbori u Nikšiću i Herceg Novom

U nedelju 13. aprila stanovnici Herceg Novog i Nikšića izlaze na birališta. Mogu li se očekivati neke promene i koliko bi to moglo da utiče na vlast na republičkom nivou?
Crnogorska zastava, izbori, Nikšić
BBC/Miladinović
Izborna tišina počinje u ponoć između petka i subote

Hoće li se 13. aprila opet voditi bitka za Nikšić kao pre četiri godine ili je izborna matematika u drugom najvećem gradu Crne Gore već jasna?

Na lokalnim izborima u Nikšiću za 41 odborničko mesto bori se deset lista, a glavni takmaci su koalicija aktuelnog gradonačelnika Marka Kovačevića i opoziciona Demokratska partija socijalista (DPS).

U istom danu glasa se i na moru, u Herceg Novom, gde se devet lista bori za 34 mesta u lokalnom parlamentu.

Izbori u Nikšiću su vrlo značajni jer predstavljaju odmeravanje političke snage partija na vlasti i u opoziciji, ukazuje Nikoleta Đukanović, docentkinja Univerziteta Donja Gorica u Podgorici.

„Nikšić je dugo bio stožer današnjeg opozicionog DPS-a i njegovih koalicionih partnera, a u ovom poslednjem sazivu, vlast u lokalnom parlamentu formirala je aktuelna parlamentarna većina", kaže za BBC na srpskom.

Na prethodnim izborima 2021, lista predvođena DPS-om tadašnjeg crnogorskog predsednika Mila Đukanovića, ostvarila je najbolji pojedinačni rezultat, ali nedovoljan da formira većinu.

Vlast su formirale liste Za budućnost Nikšića tadašnjeg Demokratskog fronta, čiji je Kovačević bio kandidat, i Mir je naša nacija predvođena Demokratama Alekse Bečića.

Stranke su tada bile deo nove vladajuće koalicije na državnom nivou u Crnoj Gori, sveže formirane posle poraza DPS-a u leto 2020. godine.

Crna Gora, koja je proglasila nezavisnost 2006. godine, od 2017. članica je NATO saveza i važi za jednog od najperspektivnijih kandidata za članstvo u Evropskoj uniji na Balkanu.

Borba za Nikšić 2.0.

Rodno mesto Mila Đukanovića, simbola dugotrajne vlasti na Balkanu, predvodnika decenijama neprikosnovene stranke DPS, poslednjih godina snažno je uporište prosrpskih stranaka.

Predvode ih Milan Knežević i Andrija Mandić, predsednik Skupštine Crne Gore, obojica bliski zvaničnom Beogradu.

Oni su bili stožeri i koalicije Demokratski front koja se raspala 2023.

Protekla kampanja u Nikšiću je bila mirnija nego pre četiri godine i gotovo nezanimljiva, ukazuje politikološkinja.

„I dalje je funkcionerska, vidimo zloupotrebu resursa, kako državnih, tako i lokalnih.

„Primetene su primese uticaja faktora sa strane, ali je na prethodnim izborima, bilo prodornije i vidiljivije, te je i njihov uticaj na krajnji rezultat bio veći", kaže.

Problem su i dalje nesređeni birački spiskovi koji ne odražavaju realno stanje, ali to pogoduje svim političkim strankama bez izuzetka, dodaje ona.

Glasačka kutija, Nikšić, izbori, Crna Gora
BBC/Aleksandar Miladinović

U Nikšiću prema poslednjem popisu živi nešto više od 66.000 hiljada ljudi, ali je primetan odlazak mladih, što nije retkost na čitavom Balkanu.

Političari su tokom predizborne kampanje uglavnom govorili o ekonomskim i socijalnim pitanjima - povećanju plata i životnog standarda.

Ali nisu izostajale i identitetske poruke, ukazuje Nikoleta Đukanović.

„Tome se uglavnom okretala opozicija pitajući se da li su Crnogorci u Nikšiću, ali i u celoj Crnoj Gori ugroženi uticajem Beograda i Rusije, ali i njihovih eksponata u Podogirici i bivših članica DF-a", utisak joj je.

Marko Kovačević, trenutni gradonačelnik, kandidat je koalicije Za budućnost Nikšića.

Za odbornička mesta ponovo se bori DPS, a tu je i Pokret Evropa sad (PES), aktuelnog premijera Milojka Spajića.

Na glasačkom listiću naći će se i liste „Probudimo Nikšić", „Rad za moj grad – dr Borislav Mišo Đurišić", „Za slobodarski Nikšić jednakih mogućnosti", Evropskog saveza, Stranke evropskog progresa, kao i Građanskog pokreta URA Dritana Abazovića, bivšeg premijera Crne Gore, i koalicije Demokrata i Plenuma 083.

Herceg Novi: 'Bez nekih većih promena'

Manje je napeto na primorju.

U odnosu na Nikšić, manje se govori o izborima u Herceg Novom, jer je reč o opštini gde su Bečićeve demokrate godinama na vlasti.

„Teško je sad očekivati neku političku promenu", ukazuje Đukanović.

U nedelju nešto više od 25.000 glasača u Herceg Novom bira sedmi sastav lokalne skupštine od sticanja nezavisnosti.

Za mandate u lokalnom parlamentu bori se lista „Stevan Katić – Znamo se po djelima", akutelnog gradonačelnika Stevana Katića, koju predvode demokrate.

Izazivači su im DPS i Socijalistička narodna partija Vladimira Jokovića, trenutnog potpredsednika Vlade Crne Gore.

Novljani će moći da zaokruže i liste Evropski savez, na čelu sa Rajkom Komnenićem., Građanski pokret URA, Bokeški forum, koalicije Za budućnost Herceg Novog i Boke.

Učestvuju i Građanski pokret za Herceg Novi i Novska lista koju podržava PES, premijera Spajića.

Dosadašnje dominantne demokrate u ozbiljnoj su krizi i gradonačelnik Katić se trudio da sakrije kojoj partiji pripada, napisao je za CDM analitičar Ljubomir Filipović.

Jakov Milatović i Milojko Spajić
Reuters
Jakov Milatović (levo) i Milojko Spajić (desno)

Politička situacija u Crnoj Gori se u poslednjih pet godina znatno promenila.

Posle 2020. i pada sa vlasti DPS i Mila Đukanovića, zemlja je bila u političkom limbu, bez stabilne vladajuće većine, pa se nekoliko puta išlo na birališta.

U međuvremenu je došlo i do raskola dvojice novih najmoćnijih ličnosti crnogorske politike - predsednika Jakova Milatovića i Milojka Spajića, dojučerašnjih saboraca.

„Politička scena je toliko zatrovana, da mislim da bi mnogim partijama mnogo pametnije bilo da su u opoziciji i da ostvare cilj koji su obećali građanima, nego da preizborna obećanja budu prazna priča", kaže Nikoleta Đukanović.

Iznenađenja su uvek moguća, ipak.

Ukoliko i dođe do promena odnosa snaga na lokalnom nivou, Đukanović veruje da neće ugroziti stabilnost trenutne nacionalne vlade čiji su stožer PES i prosrpske stranke Andrija Mandića i Milana Kneževića.

„To bi bio značajan signal da pada podrška partijama na vlasti.

„One su u konstantom, nekada blažem, nekada malo većem padu, dok DPS pokušava da zadrži biračko telo, na koje računa poslednjih nekoliko godina", objašnjava.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Tur de Frans gorivo – tajne timske kuhinje

Zamena za 6.000 kalorija dnevno koje učesnici Tur de Frans sagorevaju, dok se pregovara o nejasnoćama i auto-putevima biciklističke trke od 21 etape i skoro 3.800 kilometara, može biti ogroman izazov.

Mišel Obama: Ne razvodim se

Bivša prva dama Amerike odbacuje česte glasine i kaže: 'Ljudi ne mogu ni da zamisle da ja sama odlučujem o svom vremenu, pa pričaju da se razvodimo'.