Amerika i Iran održali 'konstruktivnu' prvu rundu nuklearnih pregovora

Iran i Amerika završili su prvu rundu razgovora u Omanu o nuklearnom programu Teherana, na sastanku koji je bio na najvišem nivou od 2018.
Obe države su susret opisale kao „konstruktivan" i potvrdile da će se druga runda razgovora održati sledeće nedelje.
Amerika ističe da je „direktna komunikacija" ključ da se postigne dogovor.
Predsednik Donald Tramp povukao je Ameriku iz prethodnog nuklearnog dogovora sa Iranom i svetskim silama 2018, i duže vreme tvrdi da bi mogao da napravi „bolji" dogovor.
Smatra se da su ovi razgovori važan prvi korak kako bi se videla da li dogovor uopšte može da bude postignut.
- Druga šansa: Mogu li Iran i Amerika da postignu sporazum o nuklearnom programu
- Tramp: Amerika spremna da gađa 52 mete u Iranu u slučaju napada
- Zašto se Ukrajina odrekla nuklearnog oružja
Dvoipočasovni prvi susret bio je kratak, ispunjen poštovanjem i otvorio je prostor za drugu rundu.
To je verovatno bio najbolji mogući ishod sastanka u glavnom gradu Omana, Maskatu, na kome su omanske diplomate posredovale u indirektnim pregovorima.
Ovo su bili najvažniji razgovori od kada je Tramp povukao Ameriku iz nuklearnog dogovora sa Iranom iz 2015.
„Po mom mišljenju, ovo je bio konstruktivan sastanak održan u veoma mirnoj atmosferi, uzajamnog poštovanja, pošto nije upotrebljen nikakav nedoličan jezik", rekao je Abas Aragči, iranski ministar spoljnih poslova, za iransku državnu televiziju.
Tako je nagovestio da Stiv Vitkof, Trampov izaslanik, koji je bio na čelu američkog pregovaračkog tima, nije ponovio neke od ranijih Trampovih pretnji da će se Iran suočiti sa „velikom opasnošću" ako pregovori ne uspeju.
Tokom sastanka delegacije su bile u odvojenim sobama, a poruke između njih je prenosio omanski ministar spoljnih poslova Badr bin Hamad al-Busaidi.
Razgovori su bili „veoma pozitivni i konstruktivni", navela je Bela kuća u saopštenju.
Vitkof je imao zadatak da pronađe rešenje za neslaganja između dve zemlje „kroz dijalog i diplomatiju, ako je to moguće”, dodali su.
„Ovo su veoma komplikovani problemi, a direktna komunikacija specijalnog izaslanika Vitkofa korak je napred ka postizanju ishoda koji će koristiti obema stranama”, napisala je Bela kuća.
Najvažnije pitanje je kakvu vrstu dogovora su dve države spremne da prihvate.
Tramp je prošle nedelje, preko Ujedinjenih Arapskih Emirata, poslao pismo iranskom vrhovnom vođi u kome je kazao da želi dogovor koji će sprečiti Iran da nabavi nuklearno oružje i onemogućiti vojne napade na Ameriku i Izrael.
Iran se nada da će dogovor ograničiti, ali ne i rasformirati, njegov nuklearni program u zamenu za ukidanje pojedinih sankcija.
- Zašto se Iran i Izrael međusobno napadaju
- Kako je radioaktivnost produžila budućnost čovečanstva
- Ko je bio pravi Robert Openhajmer
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar