Španski arhitekta Gaudi na putu da postane svetac

Papa Franja je odobrio dekret kojim se Antonio Gaudi, arhitekta rođen u Kataloniji, proglašava „časnim", šo je prvi korak na putu da neko bude formalno proglašen za sveca.
Sagrada Fimilia
Getty Images

Španski arhitekta Antonije Gaudi na putu je da postane svetac zbog njegovih „herojskih vrlina", saopšteno je iz Vatikana.

Gaudi, koga nazivaju i „božijim arhitektom", projektovao je jedno od najpoznatijih verskih zdanja i turističkih atrakcija u Španiji, nedovršenu baziliku Sagrada Familija u Barseloni.

Vatikan je 14. aprila 2025. saopštio da je papa Franja odobrio dekret kojim se ovaj arhitekta rođen u Kataloniji proglašava „časnim".

To je prvi korak na putu da neko bude formalno kanonizovan, odnosno da ga katolička crkva proglasi svecem.

Ovo je najnoviji razvoj u višedecenijskoj kampanji da se Gaudi, koji je bio duboko pobožan katolik, prizna kao svetac.

Barselonski nadbiskup, kardinal Huan Hose Omelja, ovu vest je opisao kao „radosnu".

„To je priznanje ne samo njegovom radu u arhitekturi, već nečemu još važnijem.

„Poručuje da usred životnih teškoća, posla, bola, patnje, možemo da budemo predoređeni da budemo sveci", rekao je on prenosi agencija Frans pres.

Uobičajeni formalni proces da neko bude proglašen svecem uključuje postupak beatifikaciju.

Ta kategorija je rezervisana za mučenike, one za koje se smatra da su živeli život pun herojskih vrlina, kao i za kandidate za koje katolička crkva tvrdi da imaju reputaciju svetih.

U Gaudijevom slučaju, koji je preminuo 1926. godine pošto ga je udario tramvaj dok je išao u crkvu, Vatikan će verovatno zahtevati dokaz o čudu koje mu se može pripisati posle smrti kako bi se nastavila beatifikacija.

Gaudi je rođen 1852. godine, a mnoga njegova najpoznatija dela i dalje privlače brojne posetioce u Barselonu, gde se nalazi i najveći deo njegove zaostavštine.

Bazilika Sagrada Familija gradi se još od 1883. godine i još nije završena.

Stavljena je na Uneskovu listu svetske baštine, zajedno sa još nekim Gaudijevim delima.

Papa Benedikt Šesnaesti ju je osveštao 2010. godine.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Preminuo pisac i borac za mir Filip David

Bivši urednik Dramskog programa Televizije Beograd i dobitnik Ninove nagrade umro je u 85. godini. Bio je jedan od osnivača Beogradskog kruga i veliki zagovornik mira.

Kako je izumro drevni indijski jezik aka-bo

Pripadao je velikoj porodici andamanskih jezika kojim govore domorodačka plemena na arhipelagu u severoistočnom delu Indijskog okeana, između Bengalskog zaliva i Andamanskog mora.

Bake koje su sačuvale albansku kuhinju

Kad su se albanske granice konačno otvorile devedesetih, a nacionalne televizijske mreže više nije kontrolisala država, mnoge iskusne domaćice su počele u emisijama da oživljavaju davno izgubljeno nacionalno kulinarsko nasleđe.