Od izbacivača do pontifika: Pet stvari koje možda niste znali o papi Franji

Pokojni pontifik nekada je radio kao izbacivač, obožavao je fudbal i svakodnevno se molio za dobar smisao za humor.
Papa Franja je bio veliki navijač Fudbalskog kluba San Lorenco de Almagro iz Buenos Ajresa
Getty Images
Papa Franja je bio veliki navijač Fudbalskog kluba San Lorenco de Almagro iz Buenos Ajresa

Papa Franja, prvi latinoamerički poglavar Rimokatoličke crkve, preminuo je u 88. godini.

Evo pregleda nekih manje poznatih podataka o Horheu Mariju Bergolju, rođenom u Argentini, koji je 12 godina predvodio Crkvu sa više od milijardu ljudi.

Radio je kao izbacivač

Bergoljo je odrastao u Buenos Ajresu, prestonici Argentine.

Završio je srednju školu sa diplomom iz primenjene hemije, pre nego što je na fakultetu stekao diplomu iz teologije i počeo da predaje književnost i psihologiju.

Njegov otac ga je podsticao da se zaposli sa 13 godina i ugovorio mu da radi kao domar u fabrici čarapa, prema intervjuu koji je dao 2010. godine.

Nekoliko godina kasnije, dok je govorio u crkvi u Rimu, otkrio je na opšte iznenađenje svih da je pored metenje podova radio i kao izbacivač u noćnom klubu.

Radio je i u pogonu za preradu hrane.

Bio je strastveni ljubitelj fudbala

Papa Franja je bio doživotni navijač San Lorenca de Almagre, lokalnog tima iz Buenos Ajresa za koji je navijao još kao dečak.

Vrhunac je nastupio 2014. godine, kad je San Lorenco osvojio Kopa Libertadores - najprestižniji turnir južnoameričkog klupskog fudbala - prvi put u tadašnjoj 106-godišnjoj istoriji kluba.

Upitan da li je njegova podrška mogla da bude faktor njihovog trijumfa, on je rekao: „Veoma sam srećan zbog toga, ali ne, to nije bilo čudo."

Klub je iste godine osvojio i argentinsku prvu ligu, a članovi tima su poklonili pontifiku timski dres sa ispisanim „Francisko Kampeon", ili Franja šampion, na leđima.

Papa Franja, na slici sa Đanluiđijem Bufonom (levo) i Lionelom Mesijem (desno), susreo se sa mnogim fudbalskim velikanima
Getty Images
Papa Franja, na slici sa Đanluiđijem Bufonom (levo) i Lionelom Mesijem (desno), susreo se sa mnogim fudbalskim velikanima

Papa Franja se takođe susreo sa mnogim fudbalskim velikanima, među njima Lionelom Mesijem i pokojnim Dijegom Maradonom, kao i švedskom zvezdom Zlatanom Ibrahimovićem i italijanskim golmanom Đanluiđijem Bufonom.

Sve četiri utakmice u italijanskoj Seriji A koje je trebalo da budu odigrane na Uskršnji ponedeljak odložene su nakon što je objavljena vest o njegovoj smrti.

Voleo je da se vozi autobusom

Papa Franja je odavno bio poznat po etici jednostavnosti i služenja, što se ogledalo i u njegovom izboru prevoza.

Neposredno po izabru za papu, otputovao je kući u zajedničkom autobusu sa grupom kardinala umesto da upotrebi papsku limuzinu.

papa franja, papa franja u kolima
Getty Images
Papa Franja je govorio da više voli skromnije automobile od luksuznih vozila

Pre nego što je postao pontifik, bio je poznat po asketskom načinu života u Buenos Airesu, gde je postao kardinal i nadbiskup.

Često je putovao autobusom i gradskom podzemnom železnicom, a kad je putovao u Vatikan, često bi leteo ekonomskom klasom.

Kao papa, bio je poznat po tome da je odbijao luksuzne automobile i odlučivao se za skromnije modele kao što je ford fokus u Italiji ili fiat 500L kojeg je koristio dok je 2015. godine bio u poseti Americi.

Jeste često koristio „papamobil" u susretima sa ljudima dok je bio u posetama, ali nije bio preterani ljubitelj vozila sa neprobojnim staklima postavljenim između njega i vernika.

Jednom je to opisao kao da se nalazi u „konzervi sardina".

Papa Franja je poslednji put otišao na Trg Svetog Petra dan pre smrti, mašući iz „papamobila”
Getty Images
Papa Franja je poslednji put otišao na Trg Svetog Petra dan pre smrti, mašući iz „papamobila”

Svakodnevno se molio za dobar smisao za humor

Papa Franja je bio dobro poznat po šalama i smehu prilikom njegovih susreta sa drugima.

Tokom 2024. godine, u Vatikanu je ugostio više od 100 komičara iz 15 zemalja, među njima Džimija Felona, Krisa Roka i Vupi Goldberg.

papa franja
EPA
Pokojni papa je komičarima govorio da 'nije bogohuljenje' smejati se Bogu i da se to može činiti 'bez vređanja'

Ispričao im je da se svakog dana više od 40 godina molio koristeći reči: „Daj mi, o Gospode, dobar smisao za humor."

To je deo molitve Tomasa Mora, pogubljenog pod engleskim kraljem Henrijem Osmim u 16. veku, kog je Katolička crkva kasnije proglasila svecom.

Molitva, koju je pročitao komičarima, glasi: „Usliši mi molitvu da mogu da prihvatim šalu i da otkrijem u životu malo radosti i da mogu da je podelim sa drugima."

„Možete, naravno, da se smejete i Bogu i da to nije bogohuljenje", rekao im je, dodavši da „to može da se uradi tako da ne povredite verska osećanja vernika".

Stekao je mnogo sledbenika na društvenim mrežama

Papa Franja je 2018. godine opisao internet kao „dar od Boga", mada je dodao da on zahteva „veliku odgovornost".

Njegov prethodnik papa Benedikt Šesnaesti je 2012. godine otvorio papski nalog na Tviteru - danas Iksu - ali je ovaj postao masovno popularan tokom Franjinog papstva.

Papski nalog na nekadašnjem Tviteru, sada Iksu (fotografija iz 2023.), ima milione pratilaca
Getty Images
Papski nalog na nekadašnjem Tviteru, sada Iksu (fotografija iz 2023.), ima milione pratilaca

Nalog ima objave na devet jezika - engleskom španskom, italijanskom, portugalskom, poljskom, francuskom, nemačkom, arapskom i latinskom - koji zajednički ima više od 50 miliona pratilaca.

Objave su, međutim, povremeno bile praćene iznenađenjima kao, na primer, kad je objavio hešteg #saints.

To je dovelo do toga da platforma automatski ubaci logo tima američkog fudbala Nju Orelans Sejntsa, na veliko zadovoljstvo njegovih navijača.

Njegov nalog na Instagramu koji ima 9,9 miliona pratilaca, nedavno je objavio molitvu da upotreba „novih tehnologija" neće „zameniti ljudske odnose, poštovaće dostojanstvo osobe i pomoći nam da se suočimo sa krizama našeg doba".

Njegova poslednja objava na Iksu, za Uskršnju nedelju, dan pre njegove smrti, glasi:

„Hristos se podigao! Ove reči dočaravaju čitav smisao našeg postojanja, jer mi nismo stvoreni za smrt, već za život."

Pogledajte: Uticaj pape Franje na svet

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Kako se bira novi papa

Kad mora da se izabere novi papa, svi kardinali se pozivaju u Vatikan, u Rimu, na papsku konklavu. To je izborni proces koji se održava, skoro nepromenjen, nekih 800 godina.