Ruski general ubijen u eksploziji automobila u Moskvi

Ovo nije prvi put od početa rata u Ukrajini da je neki visoki ruski vojni oficir meta.

Ruski general Jaroslav Moskalik poginuo je 25. aprila u eksploziji automobila u Balašihi u Moskovskoj oblasti, saopštile su vlasti.

Zamenik načelnika Glavne operativne uprave Generalštaba ubijen je u folksvagenu, a od siline eksplozije razneti su i prozori na obližnjoj kući.

Pozivajući se na hitne službe, novinska agencija TASS javila je da ispod automobila bila postavljena eksplozivna naprava.

Prethodno su ova agencija i neki drugi mediji izvestili da je eksploziju možda izazvalo curenje gasa iz automobila.

Iz Ruskog istražnog komiteta saopšteno je da je eksploziju izazvala „naprava domaće izrade punjena udarnim elementima".

Prema Bazi i istraživačkom projektu „Sistema", general je živeo u stanu u zgradi u kojoj je došlo do eksplozije.

Isti izvori navode da je automobil bio u vlasništvu druge osobe.

Ruski predsednik Vladimir Putin je 2021. Moskaliku dodelio čin general-potpukovnika.

Ovo nije prvi put od početka rata u Ukrajini da su visoki vojni oficiri mete atentata, ali ciljana ubistva u Moskvi su retka.

U februaru ove godine, Armen Sargsjan, vođa proruske paravojne grupe na istoku Ukrajine, preminuo je u bolnici posle povreda od eksplozije u ulaznom holu stambene zgrade na severozapadu Moskve.

Odgovornost za napad niko nije preuzeo.

U decembru prošle godine ukrajinska služba bezbednosti (SBU) priznala je da stoji iza ubistva visokog generala ispred stambenog bloka u ruskoj prestonici.

General-potpukovnik Igor Kirilov, načelnik snaga radijacione, biološke i hemijske odbrane, poginuo je kada je daljinski detonirana naprava skrivena u skuteru.

Nekoliko dana ranije, vodeći ruski raketni naučnik, Mihail Šacki, ubijen je u šumi u blizini Moskve.

U decembru 2023. Ilja Kiva, bivši ukrajinski poslanik sa proruskim stavovima, ubijen je iz vatrenog oružja u parku izvan Moskve.

U aprilu 2023, proratni bloger Vladlen Tatarski ubijen je u eksploziji bombe skrivene u statui koja mu je data tokom događaja u kafiću u Sankt Peterburgu, rodnom gradu Putina.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Zašto su u Kašmiru izbili neredi

Himalajski region koji je više od sedam decenija tačka sukoba Indije i Pakistana više od sedam decenija ponovo je u žiži interesovanja svetske javnosti. Od indijske podele i stvaranja Pakistana 1947. godine, nuklearno naoružani susedi su vodili dva rata oko teritorije sa većinskim muslimanskim stanovništvom, na koju oba polažu pravo u potpunosti, ali ga kontrolišu delimično. Region, kojim delimično upravlja i Kina, jedna je od najmilitarizovanijih zona na svetu.