Sahrana pape Franje: Svetski lideri pristižu na trg Svetog Petra

Desetine svetskih lidera i hiljade vernika okuplja se u žalosti povodom sahrane pape Franje, koji je preminuo na Uskršnji ponedeljak u 88. godini.
sahrana pape franje
BBC

*Tekst će biti ažuriran

Zvanice pristižu na trg Svetog Petra - desetine svetskih lidera i hiljade vernika okuplja se u žalosti povodom sahrane pape Franje, koji je preminuo na Uskršnji ponedeljak u 88. godini.

Služba će početi u 10 sati po lokalnom vremenu ispred bazilike svetog Petra u Vatikanu.

Sveštenici, monahinje i mladi katolici užurbano hodaju ulicama kako bi na vreme stigli na trg.

Sastav okupljenih oslikava ciljeve kojima papa Franja stremio: tu su i beskućnici, migranti i izbeglice, a saopšteno je i da će pojedini zatvorenici prisustvovati sahrani, pošto je poglavar katoličke crkve često obilazio obližnje zatvore, javlja iz Rima BBC reporterka Sara Rejsnford.

Na istom trgu stajaće i desetine šefova država.

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski stigao je u Rim, iako je postojala mogućnost će propustiti sahranu.

U glavnom gradu Italije su i aktuelni američki predsednik Donald Tramp, a stigao je i prethodni predsednik SAD Džo Bajden.

Kako će se sahrana odvijati?

Vernici su do poslednjeg trenutka želeli da se oproste od pape Franje, čije je telo poslednja tri dana bilo položeno u crkvi.

Kovčeg pape Franje će uskoro biti iznet iz bazilike Svetog Petra i odnet na trg Svetog Petra - koji se nalazi odmah ispred.

Sahrana će biti održana napolju, a očekuje se da se šefovi država i desetine hiljada vernika okupi na trgu.

Ceremonija počinje u 10 časova po lokalnom vremenu i očekuje se da traje oko sat i po vremena.

Po završteku službe, telo pape Franje će biti prebačeno u baziliku Svete Marije Velike (Santa Maria Maggiore) u Rimu, gde će biti sahranjen.

Potom počinje devetodnevna žalost.

trg svetog petra
BBC
sveta marija velika
BBC

Ko gde sedi?

Desetine svetskih lidera i članovi različitih kraljevskih porodica prisustvovaće sahrani.

Raspored sedenja određen je azbučnim redom, prema imenu zemlje iz kojih dolazi.

Izuzeci je predsednik Argentine Havijer Milei i italijanska premijerka Đorđa Meloni, za koje je obezbeđene odvojen prostor.

Grafika ispod prikazuje raspored sedenja na tru Svetog Petra.

raspored sedenja
BBC

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Zašto su u Kašmiru izbili neredi

Himalajski region koji je više od sedam decenija tačka sukoba Indije i Pakistana više od sedam decenija ponovo je u žiži interesovanja svetske javnosti. Od indijske podele i stvaranja Pakistana 1947. godine, nuklearno naoružani susedi su vodili dva rata oko teritorije sa većinskim muslimanskim stanovništvom, na koju oba polažu pravo u potpunosti, ali ga kontrolišu delimično. Region, kojim delimično upravlja i Kina, jedna je od najmilitarizovanijih zona na svetu.