Veliki broj razmatra ove radikalne mere, kako bi se izborio sa problemom gojaznosti. Indija, Filipini i Indonezija bi mogle da uvedu takav porez, a razmatra se njegovo uvođenje i u Velikoj Britaniji. Skandinavske zemlje su se već oprobale sa ovom vrstom poreza, a uspeh je bio različit.
Pre četiri godine usvojile su ga Francuska i Mađarska, a sledilo ih je i Meksiko 2014. godine. "Meksiko je svojom odredbom potkopao proizvođače sokova. Činjenica da su proizvođači sokova na gubitku u Meksiku je prilično zapanjujuća", rečeno je na fakultetu u Severnoj Karolini.
Koka Kola i Pepsi, kompanije koje dominiraju tržištem bezalkoholnih pića koje vredi 870 milijardi dolara godišnje, odbili su da komentarišu situaciju sa porezima na slatko.
Otkako je uveden porez, konzumenti su u proseku kupovali šest odsto manje sokova mesečno. Zabeležen je i rast od četiri odsto na kupovini neoporezovanih pića, kao što je voda.
Istraživanje Evropske unije iz 2014. pokazalo je da je nemoguće empirijski dokazati povezanost između poreza i zdravlja stanovništva.
Autor: Poslovni dnevnik
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar