Zašto banke kriju da nude čekove?
Čini se da popularna pojava iz devedesetih polako, ali sigurno, biva potisnuta svojim "mlađim bratom" - platnom karticom. "Otvorio sam račun u jednoj banci, a na šalteru su mi umesto čekova ponudili beskamatnu kreditnu karticu koja ide uz tekući račun. Zapravo, dobijanje čekova kao mogućnost bankarski službenici nisu ni spomenuli", priča Nikola Jovanović (43), koji se beogradskom Blicu javio nakon što je iz banke izašao sa novim računom, ali bez čekova.
Trenutno je u Srbiji u opticaju gotovo više od devet miliona čekova. Iako su čekovi devedesetih godina bili osnovno sredstvo plaćanja, danas gotovo da nijedna banka ne daje čekove. Bar ne dok ih ne pitate. A onda se shvati da ta mogućnost postoji u oko 15 banaka u Srbiji.
"Banka od čekova nema nikakve prihode, niti bilo kakav vid profita. S druge strane, kreditna kartica nema mesečno održavanje jer je u sklopu računa (ali su troškovi veći), donosi prihod bankama jer prilikom podizanja gotovine sa računa, banci ide kamata. Računica je jednostavna, nijedna banka neće davati samovoljno čekove građanima sve dok ima milion drugih proizvoda na kojima može da zaradi", objasnila je jedna bankarska službenica.
Kreditne kartice koje su u sklopu tekućeg računa mogu da idu na odloženo plaćanje isto kao i čekovi, ali pod uslovom da je banka sklopila ugovor sa određenom radnjom. Tako, na primer, u prodavnici nameštaja sa kojom banka ima sklopljen ugovor krevet možete kupiti na šest jednakih mesečnih rata, kao čekovima. S druge strane, ukoliko ipak želite da dobijete čekove, morate da imate određenu sumu novca na svom računu.
"Ako klijent želi 10 čekova, na svom računu mora da ima 50.000 dinara. Za 20 čekova, na stanju mora biti 100.000 dinara", navode zaposleni u bankama. Ipak, začkoljica je u tome da kada sledeći put poželite da uzmete čekove, a kod sebe imate pet čekova koji vam prolaze sledeće godine, banku to ne zanima.
"Da li su čekovi kod klijenta ili u trgovinu prolaze za pola godine, to banku ne zanima. Banka klijentaa duži za taj iznos jer čekovi nemaju nikakvu kreditnu funkciju. Ako kod sebe imate pet čekova, banka će vam izdati novih pet, umesto 10", objašnjava bankarska službenica.
Na izdavanje čekova se više odlučuju domaće banke. Dok filijale stranih banaka više guraju platne kartice, u domaćim bankama za cifru od 25.000 dinara možete dobiti duplo više čekova nego u stranoj banci, to jest 10.
Komentari 3
NS49
Stvarno se ne plašim za naše banke iako čitam kako imaju puno ne naplaćenih kredita. Pitam se samo kako su mogli da ih uopšte daju, sem ako tu nije nešto drugo u pitanju.
Novosadjanka
Bugi Vugi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar