Ovde građani ne znaju šta će s novcem

Posle gotovo pet godina negativnih kamatnih stopa, danska domaćinstva su bogatija nego ikad.
Postoje signali da su, ohrabreni rekordnim nivoom bogatstva, Danci počeli da smanjuju racio bruto duga prema raspoloživim prihodima, koji je najveći među bogatim zemljama sveta. Prvi put od 2009. godine, udeo vlasnika kuća koji otplaćuju glavnice na svoje hipotekarne kredite premašuje udeo onih koji otplaćuju kredite koji nose samo kamatu, navodi se u tekstu.
 
To je zaključak na osnovu podataka da je štednja građana u Danskoj dostigla u decembru rekordan nivo, izveštava agencija "Blumberg". S viškom novca s kojim ne znaju šta će, Danci "kljukaju" svoje banke koje su krcate štednim računima, pa tako zemlja koja drži svetski rekord po negativnim kamatama sada takođe ima i rekordnu bankarsku štednju, piše njujorška agencija. 
 
Prema podacima danske centralne banke, iznos štednje na bankarskim računima u Danskoj porastao je na 812,3 milijarde kruna (117,1 milijarda dolara) u decembru, što je prema proceni "Nikredit" banke (Nykredit) najviši nivo u 16 godina, kada je prvi put urađena ta statistika. To je rekordan iznos i kada se sume prilagode za inflaciju i sezonske efekte. 
 
Danci su imali "impresivan rast realnih plata", rekao je u telefonskoj izjavi za "Blumberg" glavni ekonomista Nikredita Tore Stramer. 
 
Negativne kamate (referentna kamatna stopa na depozite je minus 0,65 posto) koincidirale su sa trajnim rastom zaposlenosti i, što je još važnije, sa procvatom stambenog tržišta, rekao je on, dodajući da su se banke uzdržale od uvođenja negativnih kamata za građane. 
 
Stramer procenjuje da, kada se ukupan iznos štednje podeli po stanovniku, svaki muškarac, žena, dete i novorođenče u Danskoj imaju na štednji po 21.000 dolara.  "Imamo takav 'vetar u leđa' kod prihoda domaćinstava da Danci mogu istovremeno i da povećaju potrošnju, smanje dugove i povećaju svoje bogatstvo", istakao je on.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija