Evropske zemlje proteruju keš da bi karticama kontrolisale građane

Kartica ili keš? Izbor na koji su, otkako se roba kupuje i prodaje za novac, monopol imali kupci - sve je manje slobodan.

Prema najavama iz nacionalnih banaka najvećih svetskih ekonomija, uskoro nikakvog izbora neće ni biti. Vlade pojedinih država već godinama spuštaju iznos za plaćanje kešom, a kao krajnji cilj promoviše se bezgotovinsko plaćanje bez izuzetka.

Objava rata "šuškavom" novcu nije od juče, ali su njegovi zagovornici postali sve agresivniji. Prva će, kako se najavljuje iz Stokholma, banknote iz upotrebe izbaciti Švedska, koja ih je prva i uvela u službenu upotrebu. Pet od šest tamošnjih banaka već su zabranile plaćanje gotovinom i ukinule bankomate u ruralnim delovima zemlje. Banke imaju pravo i obavezu da prijavljuju policiji građane koji ne poštuju pravila i koriste veće količine gotovine.

"Pojedinci čuvaju novac u mikrotalasnim pećnicama, jer ga banke ne prihvataju", svedoči bivši šef jedne policijske ispostave u Švedskoj.

Danska kao da se utrkuje sa Švedskom u tome ko će brže proterati plaćanje gotovinom. Tamošnja vlada predložila je ukidanje obaveze trgovcima da primaju gotov novac. Danska grupa "Finansradet" koja lobira za interese finansijske industrije, tvrdi da će ova mera osloboditi trgovce troškova osiguranja i olakšati teret baratanja kovanicama i novčanicama.

Uz ove dve zemlje, za svetske lidere u bezgotovinskom plaćanju važe Norveška, Finska i Island. Tamo je, između ostalog, "provlačenje" kartice uobičajeno i za najsitnije kupovine, recimo - žvaku. Ni Italija ne kaska mnogo. Zakonom je zabranila plaćanje kešom, ukoliko ceh prelazi sumu od 1.000 evra.

Cela evrozona je već 2012. godine takozvanim čvrstim novcem obavljala još samo devet odsto svih transakcija, a u SAD ih je bilo sedam procenata. I neke crkve prešle su na digitalno poslovanje, pa donacije vernika "skidaju" s elektronskih kartica. Nedavno je prestala da se štampa moneta od 500 evra, a postoje naznake da bi to moglo da se dogodi i sa novčanicom od 100 dolara, prenose "Novosti".

Panika od finansijske neizvesnosti koju je na velika vrata doneo "bregzit", nagnala je evropske vlade da još čvršće zgrabe uzde bankarskih sistema. Argumentacija glasi: osujetiti pranje novca i finansiranje terorizma. Plaćanje krupnijim novčanicama kao što su, recimo, one od 100 dolara, tvrde zagovornici proterivanja keša, olakšava reketiranje, iznude, pranje novca, trgovinu ljudima i drogom, korupciju javnih službenika, lekara... Manje novca u opticaju znači i manje prostora za utaju poreza, jer iza trgovine ostaje elektronski trag. Iz Skandinavije upozoravaju da manje novca znači i manje oružanih pljački.

Analitičari, međutim, ukazuju na činjenicu da se bezgotovinskim plaćanjem omogućava da svetski moćnici odahnu. Jer, na tržištu bez keša, opasnost od toga da će građani u nekom trenutku, zaplašeni monetarnom "olujom", pohrliti da povuku novac sa svojih računa, praktično je anulirana. To drugim rečima znači da trezori najvećih globalnih ekonomija mogu da jedni drugima prebacuju novac građana kao pingpong lopticu sa ciljem da prikriju duboke probleme na nekoj od čvornih tačaka.

Ceo tekst možete pročitati OVDE.

  • ooo

    27.02.2017 10:05
    Prepadose se nasi slobodari, ne zele da budu ovce i robovi, da neko vidi koju su cokoladu i gace kupili, a nema sta da se razmislja, kupili su najjeftiniju, jer su na minimalcu. Da zivite u nekoj od ovih zemalja u pauzi svog posla ne bi citali ove baljezgarije, nego gledali po internetu koju cete sledecu tropsku destinaciju izabrati za put, birali novi namestaj jer vam je ovaj "vec" dve godine star, ili citali neke lepe tekstove i price, jer nemate o cemu da brinete u svom zivotu, jer ste obezbedjeni, sigurni i mirni, ususkani i dobro placeni za posao koji radite i znate da ostavljate i decu u takvom sistemu, i nije vas briga da li ste placeni u cipovima ili kovanicama, umesto da bistrite teorije zavere o sistemu koji je protiv coveka. Ovaj nas sistem je protiv coveka, nikog ne zanima koji ste budjav lebac vi kupili danas, jedini koje bi ovo pogodilo su lopurde i kriminalci ove zemlje koji se pojave sa 50000 eura kesha za novi auto i niko ih ne pita odakle im kad nisu zaposleni, kao i ove sto sede u dizajnerskim odelima u kojekakvim upravama a do juce su opanke nosili kad izvade 500000 eura kesa za novi stan na zenino ime, koja je domacica po zanimanju. Samo vi cuvajte vasu "slobodu".
  • Bad Robot

    27.02.2017 08:13
    Ozvaničeno ropstvo
    Prvo je izbačeno zlato i drugi plemeniti metali u kovanicama kao sredstvo razmene (zlato i srebro na primer). Posle toga eto kažu i taj papirni novac nam škodi u razmeni, pa je bolji ovaj elektronski novac na nekoj plastičnoj karitici, a posle verovatno i u nekom čipu u ruci pod kožom, a kada taj dan dođe ropstvo će biti ozvaničeno i niko neće to ni primetiti baš kao ni žaba koja se lagano (s)kuva u vodi. Do sada smo mogli kupovinom u gotovini da prikrijemo od banaka šta to kupujemo i na čega trošimo naš mukom zaradjeni novac, ali posle ovoga ode i to malo zbogom slobode i privatnosti. Banke će imati totalnu kontrolu nad našim životima kao i uvid u to šta smo jeli, gde smo kakili i kuda smo se kretali. Ulazimo u eru monetarno-banakarskog totalitarizma i diktature gde će "ovce koje misle o travi izvan svog tora" postati stoka (goji) koja koja neće imati ni za hranu izvan svoga obora. Na vrhu lanca ili bolje da kažem piramide ishrane sedeće i dalje i još čvršće večiti "bankar" kome ni pravo ime neće smeti da se pomene!
  • 45

    27.02.2017 08:02
    Hoće to, ko ih ne poznaje
    Poznato je da Iluminati pokušavaju da na brzinu formiraju teritoriju koju apsolutno kontrolišu. Zakukaće i Slovenci i Hrvati, i Rumuni i bugari, samo polako.
    Rot-šild, So-roš, Bilder-berg...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Živković: EPS je spreman za zimu

Generalni direktor "Elektroprivrede Srbije" (EPS) Dušan Živković izjavio je da su svi proizvodni kapaciteti tog preduzeća spremni za zimsku sezonu.