Mala i međunarodno nepriznata zemlja na rogu Afrike mogla bi ubrzo da postane uzor razvijenim zapadnim zemljama kad je reč o odnosu prema novcu.
Samoproglašena država Somalilend, koja je nastala odvajanjem od Somalije 1991. godine, ubrzano razvija bezgotovinsko plaćanje, a virtuelne transakcije mobilnim telefonom, sad su već na nivou od 50 ofsto ukupnog prometa i godišnje rastu za 10 odsto. U ovako naglu modernizaciju plaćanja roba i usluga nisu se upustili zbog visokorazvijene tehnologije, već naprotiv - zbog siromaštva i galopirajuće devalvacije.
Budući da država već 26 godina nije međunarodno priznata, u njoj ne posluje nijedna inostrana banka, a domaća valuta - somalilendski šiling, rapidno gubi vrednost. Jedan američki dolar danas vredi 9.000 šilinga, a samo pre godinu dana odnos je bio 1:4.500.
Za iole veću nabavku namirnica, novac treba nositi u velikim torbama, većim od onih u koje će se strpati kupljena roba.
Nacionalna valuta uvedena je 1994. godine i koristila se za kupovinu oružja i finansiranje rata protiv oružanih grupa, no ubrzo je količina novca počela nekontrolisano da se povećava štampanjem po narudžbi političkih vođa za njihove lične potrebe. To je rezultovalo devalvacijom valute.
Prazninu u nedostatku bankomata, koji u ovim uslovima ne bi ni imali smisla, dve privatne kompanije - Zaad, pokrenute 2009. godine i noviji e-Dahab - nadoknadile su nedostatak internet-bankarstva, budući da nema ni interneta. Građani novac polažu u te kompanije, a one ih prebacuju na njihove mobilne telefone. Građani plaćanje obavljaju kuckanjem brojeva i PIN-ova.
Svaki trgovac na zidu svoje prodavnice ima istaknut svoj personalni broj koji kupac upiše u svoj mobilni i prebaci novac za kupljenu robu ili uslugu. Na taj način posluju i prodavci na pijacama, a neka vrednija robu poput nakita, više se uopšte ne može kupiti gotovinom, osim ako se ne plaća u evrima ili američkim dolarima. Tako se čak plaćaju i zeleni listovi khata - lokalnog lakog narkotika koji deluje poput blaže vrste kokaina i prodaje se na pijaci glavnog grada.
Ljudi su zadovoljniji ako mogu brzo da dobiju svoju dozu khata, a to mogu samo ako brzo plate - dakle mobilnim telefonom, objasnio je lokalni prodavac. Pomoćnik u lokalnoj zlatari s osmehom je rekao: "Ne, nakit ne prodajemo za somalilendske šilinge. Pa trebalo bi nam tri sata da prebrojimo novac za najobičniju narukvicu."
Na ulicama Hargeise tek tu i tamo može se još sresti poneki starac koji i dalje svežnjeve novca vuče u kolicima. Na pitanje kad će preći na plaćanje mobilnim telefonom, jedan od njih je mrzovoljno odogovorio: "To je kao da me pitate kada ću umreti. Ne znam da li ću ikad početi da plaćam mobilnim. To vam svako može ukrasti iz džepa. Novac u kolicima je mnogo sigurniji."
Ipak, Somalilend je na najboljem putu da postane prva zemlja na svetu koja je prihvatila bezgotovinsko plaćanje i to će biti jedino u čemu će ova zemlja, barem u doglednoj budućnosti, preteći bilo koga.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Inflacija u Argentini je 2024. godine iznosila 117,8 odsto što je pad od 94 poena u odnosu na prethodnu godinu, čime se ponosi ultraliberalni predsednik Havijer Milei.
Ruski sud je kaznio kompaniju Google sa osam milijardi rubalja (75,1 milion evra) zbog nepoštovanja prethodnih kazni, saopštio je sud Čeretanovo na Telegramu.
U Srbiji sutra počinje isplata prvih uvećanih plata u javnom sektoru koje će biti isplaćene najpre zdravstvenim radnicima, izjavio je ministar finansija Siniša Mali.
Skupština Srbije trebalo bi u februaru da usvoji Zakon o kreditiranju stanova za mlade dok se komercijalne banake o tome vidljivo ne oglašavaju kao ni roditelji potencijalnih budućih vlasnika stanova.
Aleksandar Vučić rekao je da je tokom sastanka sa ruskim ambasadorom Aleksandrom Bocan-Harčenkom zatražio od "ruskih prijatelja" da otpočnu konsultacije o funkcionisanju NIS-a.
Španska vlada najavila je planove za uvođenje poreza do 100 odsto na nekretnine koje kupuju stanovnici zemalja koje nisu u EU, poput Velike Britanije i SAD.
Sankcije koje su SAD uvele NIS-u zbog ruskog vlasništva mogle bi da znače da će Srbija morati da otkupi udeo Gasproma i Gaspromnjefta od 56,15 odsto akcija.
Narodna banka Srbije je saopštila da su bruto devizne rezerve na kraju 2024. godine dostigle rekordni nivo u iznosu 29,2 milijarde evra, a u odnosu na novembar povećane su za 589,9 miliona evra.
Aktivista udruženja "Ne damo Jadar" Nebojša Petković poručio je da meštani Gornjih Nedeljica kod Loznice neće dozvoliti gradnju gasovoda za potrebe planiranog rudnika litijuma u tom kraju.
SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.
Mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto izjavio je da bi američke sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) mogle da dovedu do nestašice i poskupljenja nafte na evropskom tržištu.
Ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je za RTS da građani i privreda Srbije nemaju nikakvih razloga za briguzbog uvođenja sankcija NIS-u.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar