Agencija, koja je najpoznatija po tome što je dešifrovala komunikaciju između nemačkih vojnih snaga u Drugom svetskom ratu, a uz pomoć Enigma mašine, sada je dobila zadatak da se pozabavi digitalnim valutama.
Agencija GCHQ osnovana je 1919. godine i od tada vodi računa o bezbednosti Velike Britanije, a slobodno se može reći da joj bitkoin nije potpuno nepoznat. Poslednjih meseci agencija je obnovila interesovanje za ovu kriptovalutu, a zbog ubrzanog rasta vrednosti. Tako je direktor agencije Kris Ensor izjavio da im je britanska vlada naložila da istraže bezbednosne rizike koje bi bitkoin mogao da izazove, te dodao da su oni zainteresovani za sve što bi na zemlju moglo da utiče, a u poslednje vreme je to bitkoin.
Agencija istražuje bitkoin iz različitih uglova i interesuje se za to kako ova kriptovaluta funkcioniše, na koji način bi mogla da se iskoristi blockchain tehnologija, kao i za potencijalne pretnje koje bi mogle da ugroze monetarni sistem zemlje. Kao i svi koji nisu detaljno upoznati sa bitkoinom, i britanska vlada je intrigirana novom valutom, ali i oprezna.
Tako iz GCHQ kažu da im iz vlade često postavljaju pitanja o tome da li je takva tehnologija sigurna i na koje načine bi Britanija mogla da je koristi. Agencija sarađuje i sa Nacionalnim trezorom, koji, navodno, želi da reguliše bitkoin, a kako bi se izbegle utaje poreza i pranje novca.
Bitkoin je dugo bio sinonim za špijunske agencije, te neki tvrde da su digitalne valute stvorili NSA ili CIA. Nema dokaza koji idu u prilog tome, ali svaka tehnologija, koja potencijalno predstavlja pretnju prihvaćenom poretku, detaljno bo se ispitivala, a od strane različitih bezbednosnih agencija.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar