Analitičari su podeljeni kada je reč o toj temi.
Uprkos prednostima kriptovaluta koje su se isticale u prethodnom periodu, stručnjaci imaju šta da kažu i o slabim tačkama koje jedna valuta prosto ne bi smela da ima.
"Anonimnost omogućava trgovanje zabranjenim sredstvima, drogom i oružjem, na primer", rekao je finansijski analitičar Mihael Gračev, prenosi
Sputnjik.
Kako je rekao, nedostatak regulative dovodi do manjka odgovornosti i ako se pojavi bilo kakvo kontroverzno pitanje, ono će "ostati u vazduhu".
"Najvažniji argument je da su bitkoin, etereum i druge kripotvalute mereni prema američkom dolaru i niko se nije odrekao zelenog žiga u korist kombinacije digitalnih simbola", rekao je Gračev.
On misli da je neizbežno rušenje tog tržišta.
"Kripotvalute mogu da ponove istoriju pada berze iz 1929. godine. Neki kažu da je nedavni kolaps bitkoina pripisan otkazivanju hardfork-a (SegVit2k), drugi kažu da investitori beže od bitkoina i u zamenu kupuju keš. Moguće je da će bitkoin ovu godinu završiti sa vrednošću od oko 7.500 dolara", rekao je Gračev.
Mihail Maščenko, takođe analitičar, ima suprotan stav. On je siguran da je virtualni novac "došao da ostane".
Tržište kriptovaluta je veoma duboko, a različite valute nude različita rešenja za investitore, ne treba posmatrati samo bitkoin, misli on.
"IOTA se odnosi na mikrotransakcije bez provizije. Etereum je dobar za 'pametne ugovore', daš i slično su takođe dobri. Bitkoin se koristi ne samo kao finansijsko sredstvo ili kao sredstvo razmene, već i kao alternativna valuta za ulaganje u konkurentne i komplementarne projekte te industrije", rekao je Maščenko za RT.
Sve dok se tehnologije na bazi blokčejna i dalje pojavljuju, industrija će rasti i bitkoin može da ima sjajnu budućnost, siguran je taj analitičar.
On veruje da je vrlo malo verovatno da će opet nastati udar kao na Volstritu 1929. godine i ističe da ovo tržište ne liči na ostala kao što je berza.
"Upoređivanje bitkoina sa mehurićima iz prošlosti je besmisleno. Ništa se nije dogodilo. Ovo je drugačija vrsta manije. Krize iz 1929. i 2008. godine su vrlo slične jedna drugoj, ali nemaju nikakve veze sa kriptovalutama", rekao je Maščenko.
Međutim, bitkoin može biti vrlo rizičan za investitore početnike, upozorava analitičar.
"Oni ne znaju osnovna pravila trgovanja i stoga kupuju po najvišim cenama i zatvaraju svoje položaje u panici. Ogroman procenat tih ljudi izgubiće novac", upozorava on.
Komentari 8
Mark Sek
dva razreda
Sigurno
Bitcoin je izmislio Rus, japanski je samo alias. Tako je lakše prodao piramidu.
Jedna velika kompanija će izmanipulisati ostale, tako da će se Bitcoin osramoćeno srušiti.
Da bi nešto raslo, mora postojati volja da se kupi i potražnja.
Bez toga, sve se ruši.
A ko kupuje snove?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar