Doneta prva kolektivna pravosnažna presuda da su krediti u "švajcarcima" štetni

Doneta je prva evropska pravosnažna kolektivna sudska presuda kojom je valutna klauzula u švajcarskim francima proglašena nepoštenom i štetnom.
Doneta prva kolektivna pravosnažna presuda da su krediti u "švajcarcima" štetni
Foto: Pixabay
Presudu je donio Apelacioni sud Piraeus u Grčkoj. Presuda se odnosi na 70.000 dužnika obuhvaćenih kolektivnom tužbom protiv grčke Euro banke, piše Udruženje Franak.
 
Nakon pravosnažnih presuda za nepoštenost valutne klauzule Vrhovnog suda u Španiji 2015. godine, Vrhovnog suda u Nemačkoj protiv pravnog lica 2017. godine, sud u Pireusu doneo je prvu pravosnažnu kolektivnu sudsku presudu u EU kojom je nedvosmisleno utvrđeno nepošteno postupanje banke prilikom ugovaranja valutne klauzule u švajcarskim francima.
 
Apelacioni sud utvrdio je da krediti u švajcarskim francima nisu uobičajeni krediti, nego su to finansijski proizvodi s velikim rizicima, te da banke nisu dale potrošačima dovoljno informacija kod ugovaranja kredita. 
 
Sud je utvrdio:
 
- da je ugovaranje valutne klauzule CHF bilo gramatički tačno, ali nije bilo jasno i razumljivo, jer nije tačno i razumljivo objašnjen mehanizam uticaja drugih događaja na promenu kursa, na temelju čega bi potrošač mogao znati kakve ekonomske posledice na njega ugovorena valuta proizvodi u budućnosti,
 
- da krediti u šjacarcima nisu obični krediti, nego su to krediti koji su neposredno povezani s FOREX tržištem, o čemu su potrošači takođe morali da budu obavešteni,
 
- da je banka morala da da informacije kako će tačno delovati na preostali dug velika depresijacija evra i istovremeno povećanje kamatnih stopa,
 
- da o takvom konkretnom proizvodu, koji nije obični hipotekarni kredit, nego je složeni finansijski proizvod, banka je morala informisati potrošače putem posebnih savetnika s posebnim kvalifikacijama za takav posao,
 
- da banka nije ponudila potrošačima mogućnost zaštite od rizika promene kursa, dok je sebe od takvih rizika potpuno zaštitila,
 
- da je banka znala da potrošači nisu imali dohodak u "švajcarcima", te da nisu spekulisali kod ugovaranja kredita kao ulagači, nego su taj kredit uzeli isključivo zbog niže kamatne stope,
 
- na kraju, banka je znala da će doći do velike depresijacije evra i posledično do promene kreditne sposobnosti dužnika potrošača, i to iznad njihovih mogućnosti.
 
Grčka presuda prva je pravosnažna kolektivna sudska presuda u grčkom slučaju "Franak" u kojem ima nekoliko kolektivnih tužbi, a budući da su preostale prvostepene kolektivne presude jednake toj pravosnažnoj presudi, očekuje se da će u Grčkoj i ostali apelacioni sudovi presuditi na jednak način i da će banke na osnovu tih presuda morati da obeštete sve oštećene potrošače.
 
Udruženje Franak saopštilo je i da su se u Nemačkoj nakon pravosnažne presude za štetnost valutne klauzule u "švajcarcima" u korist Severne Rajne - Vestfalije, banka i ta lokalna zajednica nagodile.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • U Srbiji više lagali

    11.01.2018 16:30
    vlada se raduje
    U Srbiji su službenici pre podizanja rekli da će ukoliko krene porast švakcarca dozvoliti konverziju u euro i da ne brinemo što to nije u ugovoru jer se to ne stavlja u ugovor jer je to politika banke, a kada se to desilo odbili su da konvertuju u euro i ostavili da glavnica raste do nezamislivih razmera! Nije uredu što naša vlada instruiše narod da se raduje da se nekim ljudima dogodila takva prevara i da su sami krivi!
  • samo polako

    11.01.2018 15:32
    biće
    Tako tako, doći će i Vama u NBS maca na vratanca, gadovi jedni.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Arsić: Inflacija u Srbiji među višim u Evropi

Bruto domaći proizvod će ove godine u Srbiji porasti 3,6-3,7 odsto, što je dobar rezultat u periodu stagnacije evropskih privreda, rekao je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić.