To ukazuje na postojanje značajne nejednakosti u globalnom bogatstvu, koje je u periodu od 1995. do 2014. godine uvećano za 66 odsto na 1.143 biliona dolara, prema izveštaju Svetske banke "Promene bogatstva nacija 2018" kojim je obuhvaćena 141 država sveta.
Promena bogatstva u tom periodu bila je prilično raznolika, pri čemu su neke zemlje pokazale veliki napredak, dok su druge "izgubile tlo pod nogama" nakon finansijske krize, navodi se u izveštaju objavljenom na zvaničnom sajtu te institucije.
Smanjenje bogatstva po stanovniku zabeleženo je u nekoliko velikih zemalja sa niskim prihodima, u nekim bliskoistočnim zemljama bogatim ugljom, kao i u nekoliko zemalja članica Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) sa visokim prihodima koje su bile pogođene finansijskom krizom 2008. godine.
"Izgradnjom i jačanjem ljudskog i prirodnog kapitala, zemlje širom sveta mogu povećati bogatstvo i ostvariti veći rast", navodi se u saopštenju predsednika Svetske banke Džima Jonga Kima.
Izveštaj prati bogatstvo u 141 državi u periodu od 1995. do 2014. godine.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar