Za tri dana više od 400 građana odlučilo da tuži banke

Udruženje bankarskih klijenata Efektiva navelo je da je u samo tri dana 400 građana zatražilo punomoćje advokata tog udruženja kako bi od sledeće nedelje podneli tužbe protiv banaka.
Za tri dana više od 400 građana odlučilo da tuži banke
Foto: Pixabay
"Primamo po 100 mejlova dnevno, a tri telefona non-stop zvone. Svi zovu da pitaju kako da ostvare svoja prava i kako da povrate novac koji su im banke naplatile za obradu kredita. Banke su uzimale te naknade koje prema Zakonu o obligacionim odnosima nisu imale pravo da naplaćuju. Prema članu 1065, banke po ugovorima o kreditu mogu da prihoduju od kamate. Prema tome, nikakve druge provizije ne dolaze u obzir", kaže pravnik iz Efektive Jovan Ristić.
 
Kako dalje navodi, članovima udruženja potrebno je samo da donesu ugovor iz koga se vidi da im je banka naplatila troškove obrade kredita i da potpišu punomoćje sa advokatom koji će ih besplatno zastupati. Za svakog korisnika biće podnete pojedinačne tužbe.
 
Podsetimo, Viši sud u Beogradu juče je potvrdio prvostepenu presudu Prvog osnovnog suda da je banka nelegalno naplaćivala troškove obrade kredita klijentu, i menjala kamatnu stopu. U pitanju je druga presuda u korist klijenta, a protiv banke, u poslednjih nedelju dana. Opširnije o tom slučaju možete čitati OVDE.
 
Dodajmo da je generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić ranije istakao da banke u pogledu naplate troškova obrade kredita posluju zakonito i da ne vide razlog za promenu poslovne politike. 
 
Efektiva je na svom sajtu objavila i uputstvo kako tužiti banke, koje možete pronaći OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Milan

    03.02.2018 06:50
    A sto je najgore, tuzis ih oni vrate pare i to je to, prodju nekaznjeno. Pravedno bi bilo da banke plate i neku odstetu korisnicima kredita
  • White Power

    02.02.2018 16:56
    Nonsens
    @mdm
    Scenario jednostranog raskida ugovora banka u praksi NE SPROVODI NIKADA.
    Dokle god postoji i najmanja nada da mogu izvuci novac, itekako ce da trpe kasnjenja, jer je svaka uplata debelo garnirana ovdasnjim brutalnim kamatnim stopama.
    Takodje, mnoge banke su dale povoljnije uslove kreditiranja u zadnjih par godina, pa je dosta ljudi promenilo banku i kredite refinansiralo, i zbog manje kamatne stope ustedelo debelih para.
    Refinansiranje nikako ne ne znaci i nuzno losije uslove. Naprotiv!
    @dejan
    Kao sto je neko vec skrenuo paznju, nisi u pravu, jer ni jedan ugovor ne moze biti iznad zakona. Ma koliko zakon bio los, a ugovor bio "dobar".
  • @Radivoje Rokvić

    02.02.2018 16:47
    Rokvicu, drzava ima preca posla od bankarskih ugovora. Trenutno se bavi iskljucivo pitanjima Bosanaca i njihovih istorijskih sukoba sa, do juce voljenim, komsijama.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Arsić: Inflacija u Srbiji među višim u Evropi

Bruto domaći proizvod će ove godine u Srbiji porasti 3,6-3,7 odsto, što je dobar rezultat u periodu stagnacije evropskih privreda, rekao je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić.