"Primamo po 100 mejlova dnevno, a tri telefona non-stop zvone. Svi zovu da pitaju kako da ostvare svoja prava i kako da povrate novac koji su im banke naplatile za obradu kredita. Banke su uzimale te naknade koje prema Zakonu o obligacionim odnosima nisu imale pravo da naplaćuju. Prema članu 1065, banke po ugovorima o kreditu mogu da prihoduju od kamate. Prema tome, nikakve druge provizije ne dolaze u obzir", kaže pravnik iz Efektive Jovan Ristić.
Kako dalje navodi, članovima udruženja potrebno je samo da donesu ugovor iz koga se vidi da im je banka naplatila troškove obrade kredita i da potpišu punomoćje sa advokatom koji će ih besplatno zastupati. Za svakog korisnika biće podnete pojedinačne tužbe.
Podsetimo, Viši sud u Beogradu juče je potvrdio prvostepenu presudu Prvog osnovnog suda da je banka nelegalno naplaćivala troškove obrade kredita klijentu, i menjala kamatnu stopu. U pitanju je druga presuda u korist klijenta, a protiv banke, u poslednjih nedelju dana. Opširnije o tom slučaju možete čitati
OVDE.
Dodajmo da je generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić ranije istakao da banke u pogledu naplate troškova obrade kredita posluju zakonito i da ne vide razlog za promenu poslovne politike.
Efektiva je na svom sajtu objavila i uputstvo kako tužiti banke, koje možete pronaći
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 13
Milan
White Power
Scenario jednostranog raskida ugovora banka u praksi NE SPROVODI NIKADA.
Dokle god postoji i najmanja nada da mogu izvuci novac, itekako ce da trpe kasnjenja, jer je svaka uplata debelo garnirana ovdasnjim brutalnim kamatnim stopama.
Takodje, mnoge banke su dale povoljnije uslove kreditiranja u zadnjih par godina, pa je dosta ljudi promenilo banku i kredite refinansiralo, i zbog manje kamatne stope ustedelo debelih para.
Refinansiranje nikako ne ne znaci i nuzno losije uslove. Naprotiv!
@dejan
Kao sto je neko vec skrenuo paznju, nisi u pravu, jer ni jedan ugovor ne moze biti iznad zakona. Ma koliko zakon bio los, a ugovor bio "dobar".
@Radivoje Rokvić
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar