"Gibson" pred bankrotom, mladi sve manje zainteresovani za rokenrol

"Gibson", jedna od najvećih kompanija koje prave gitare, pred bankrotom je.
"Gibson" pred bankrotom, mladi sve manje zainteresovani za rokenrol
Foto: Pixabay
Firma koja stoji iza brenda Les Paul, kog su svirali neki od najvećih muzičara u istoriji rokenrola poput Sleša, Boba Marlija, Karlosa Santane i Zeka Vajlda, osnovana je pre više od 100 godina u Mičigenu i sada, nakon duge istorije i ogromnog uticaja na rokenrol zvuk, preti joj nestanak.
 
Zbog velikog duga kompanija bi mogla do jula ove godine da bankrotira. Njen vlasnik Henri Juskievic pokušava da spasi kompaniju, ali dug je prevelik i male su šanse da će uspeti.
 
Prema nedavnom izveštaju objavljenom u "Nešvil Postu", firma "Gibson Gitars" se suočava sa dugom od 375 miliona dolara za manje od šest meseci. Takođe mogli bi da ih zadese i dodatni troškovi u iznosu od 145 miliona na ime bankarskih kredita iz 2013. koje moraju da refinansiraju ili da otplate do 23. jula.
 
Smanjena potražnja za instrumentima
 
Problem je utoliko veći što je finansijski direktor kompanije, Bil Lorens nedavno napustio firmu nakon samo šest meseci na ovoj poziciji, što otežava izglede za uredno refinansiranje, piše "Independent".
 
Prošle nedelje, kompanija "Gibson" je izdala saopštenje u kome se kaže da je ispunila sve "tekuće obaveze" svojim vlasnicima obveznica i da je u procesu sređivanja novog kreditnog aranžmana za zamenu kredita koji treba da se otplati tokom leta. Kompanija je navela da radi sa investicionom bankom "Jefferies" koja upravlja ovim procesom.
 
Predsednik i glavni izvršni direktor kompanije Henri Juskijevič izjavio je u saopštenju da će se "Gibson" fokusirati samo na proizvode koji su profitabilni.
 
"Sa refinansiranjem i poboljšanjem operativnih performansi iz planova na kojima radimo, očekujemo da će kompanija zabeležiti uspeh i rast u narednim godinama", rekao je on.
 
Proizvođači gitara, naročito električnih su izdržali nekoliko teških godina, pogođeni dramatičnim smanjenjem potražnje za instrumentima, što se odrazilo u vidu pada profita. "Gibsonov" rival "Fender" je navodno bio primoran da napusti planove za učestvovanje na berzi 2012. godine jer se prema mišljenju investitora, smatralo da je kompanija precenjena.
 
Nema novih heroja sa gitarom
 
Gibsonov godišnji prihod je nekoliko sve manji za šta su neki analitičari okrivili porast striming usluga i sve veću popularnost muzičkih žanrova poput hip-hopa i elektronske plesne muzike.
 
"Vašington Post" je prošle godine ocenio da je do pada prodaje električnih gitara došlo jer je rok muzika jednostavno zastarela kao i da ima premalo novih lica na sceni.
 
"Ono što nam trebaju su heroji sa gitarom", izjavio je Džordž Gron, distributer gitara iz Nešvila.
 
Podaci objavljeni prošle nedelje pokazuju da je rep prestigao rok muziku kao najpopularniji žanr u Americi prošle godine. Kompanija "Nilsen Mjuzik" koja se bavi analizom tržišta otkrila je da su R&B i hip-hop predstavljali 24,5 odsto ukupne muzičke potrošnje u SAD, dok je rokenrol imao samo 20,8 odsto.
 
Na to utiče i podatak da je osam od 10 najzanimljivijih umetnika iz 2017. godine bilo u kategorijiji R&B/hip-hop, kao i sedam od 10 najboljih albuma.
 
"Gibson" je osnovan 1894. godine u Kalamazu u Mičigenu, a ima sedište u Nešvilu od 1984. godine i najpoznatiji je po modelu "Les Pol", koji za mnoge predstavlja ikonu za rok muziku.
 
Kompaniju je pokrenuo Orvil Gibson, službenik restorana i u početku se fokusirao na mandoline, ali je kasnije oko 1920. počeo da proizvodi bendžo, a zatim i gitare 1930, prateći kako su kako se razvijali muzički ukusi, navodi "Independent".
 
"Nešvil post" je objavio da je kompanija "Gibson" nedavno na kratko finansijski odahnula prodajom bivšeg skladišta klavira za 6,4 miliona dolara, kao i da pokušava da proda još jednu nekretninu, ali čak i ako uspe u tome malo je verovatno da će ti prihodi rešiti probleme ogromnih dugovanja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Axel F

    25.02.2018 16:33
    Unistili su i Cakewalk
    Nije da su samo sebe unistili, nego su unistili i DAW program Cakewalk/Sonar koji je u njihovom vlasništvu. Sonar i Cakewalk nisu bili tako popularni kao Cubase i Logic Audio, ali su ih ipak koristile na desetine hiljada muzičara. Krajem prošle godine samo su objavili da više neće prodavati softver i da se sav razvoj softvera prekida. Toliko o mudrosti Gibson menadžmenta: umesto da prodaju Cakewalk nekoj drugoj firmi i upecaju nekiliko desetina miliona dolara, oni prosto ubijaju proizvod i navlače gnev svih legalnih korisnika
  • Duća

    25.02.2018 10:48
    Deduskara
    Pričamo o "pravu" i "carini" u ovoj prćiji ogrezloj u korupciji?! Pa moj prijatelj je dobio na poklon i tako je naglašen Xbox koji u našim radnjama košta oko 50.000 dinara i morao je na kraju da plati skoro 200e carini da bi mogao podići paket, jer su naši vajni carinici našli rupu u zakonu, a hvala Bogu, zakoni su nam kao i putevi! Mogu samo da zamislim koliko bi te odrali za takvu gitaru, kao "poklonjenu". Evo neka se javi neko ko je imao već iskustva sa prenosom skupocene "polovne" robe, po mogućnošću da je navedena kao poklon!
  • Alexa

    24.02.2018 22:05
    Razlika
    Treba imati na umu da svaki profesionalac je uglavnom, u jednom trenutku, sebi priuštio gibson gitaru, jer je jedan od osnovnih alata, kako u studijskom radu, tako i u koncertnom radu.
    Istina je da većina entuzijasta ne može sebi da ih priušti, i to je isto ok.
    Pogledajte to kroz biciklove. Ovi što mi kupujemo po Fanaticu i sličnim radnjama po Srbiji, da se vozimo do posla i u slobodno vreme, rekreativno, manje ili više sportski... od 100 do 1k eura se kreću ti što se viđaju po ulici. A ozbiljne, profesionalne makine, koštaju i po 12k eura. i njih retko ko ovde može da priušti.
    Problem je velike konkurencije u industriji. I ta konkurencija je jako narasla u poslednjih 10 godina, koja nudi odnos cene i kvaliteta koji je vrlo prihvatljiv.
    Inače ovaj tekst se po netu vrti već jedno 3 meseca.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Arsić: Inflacija u Srbiji među višim u Evropi

Bruto domaći proizvod će ove godine u Srbiji porasti 3,6-3,7 odsto, što je dobar rezultat u periodu stagnacije evropskih privreda, rekao je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić.