Holandski i turski penzioneri primaju od 101 do 102 odsto radne plate kada se penzionišu, dok penzije u Hrvatskoj iznose 129 odsto radne plate, prenosi Biznis.ba.
Prema proceni OECD, visokim penzijama mogu se pohvaliti i Indijci koji primaju 99 odsto radne plate. Penzije u Portugaliji iznose 95 odsto radne plate, a u Italiji 93 odsto.
S druge strane, penzioneri u Velikoj Britaniji su u najgorem položaju s obzirom da primaju tek 29 odsto radne plate kad se penzionišu.
Kada su u pitanju najmnogoljudnije zemlje, Amerikanci primaju penzije u visini od 49 odsto radne plate, a Kinezi 83 odsto.
Ipak, iako većina tih brojeva izgleda velikodušna, zdravstveni sistemi su presudni za životni vek penzionera. Bolja zdravstvena zaštita u razvijenim i zemljama u razvoju znači da ljudi žive duže, pa samim tim i više godina primaju penziju.
Prema podacima Svetske banke, penzioneri u šest zemalja s najboljim penzionim i zdravstvenim sistemom žive između osam i 11 godina duže nego u ostatku sveta. Te zemlje su Sjedinjene Američke Države (SAD), Velika Britanija, Japan, Holandija, Kanada i Australija, porenosi RTGC.
Najveći problem penzionih sistema u svetu su povećanje starosti u kojoj se žene mogu penzionisati. U Velikoj Britaniji neće moći biti moguće penzionisanje prije 66 godine do 2020, dok će između 2026. i 2028. starosna granica za penzionisanje biti pomerena na 67 godina.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar