Agenciji Beta je u Ministarstvu poljoprivrede rečeno da je do danas, poslednjeg dana za podnošenje tih zahteva, 172 za nabavku traktora, a 51 za kupovinu druge mehanizacije.
Iz fonda EU IPARD se daje 60 do 80 odsto vrednosti kupovine, što zavisi od toga da li je podnosilac zahteva mladi poljoprivrednik, da li je gazdinstvo planinsko i da li se novac koristi i za zaštitu životne sredine.
Novac se može koristiti za proizvodnju i preradu mleka, mesa, voća i povrća, nekih vrste žitarica i industrijskog bilja.
Iznosi podsticaja iz IPARD-a, koje korisnik može da ostvari u proizvodnji i preradi voća, povrća i ostalih useva mogu biti od 5.000 do 700.000 evra, a za proizvodnju i preradu mleka i mesa od 5.000 do milion evra.
Poljoprivrednici su mogli da konkurišu za ukupno 8,3 miliona evra bespovratnih sredstava.
Povraćaj ulaganja biće obezbedjen iz pretpristupnih fondova EU, koji će davati 75 odsto sredstava potrebnih za tu namenu, dok će ostatak biti obezbeđen iz budžete Srbije.
Srbija će do 2020. godine moći da iskoristi ukupno 175 miliona evra iz IPARD fondova.
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović je ranije najavio da bi 2018. godine na raspolaganju trebalo da bude 50 miliona evra.
Ministarstvu poljoprivrede je danas stigla potvrda Generalnog direktorata Evropske komisije za poljoprivredu (DG AGRI), da su ispunjeni uslovi za sprovođenje programa IPARD Dva.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar