Strategija će, kažu, biti orijentir pri novim investicijama i anagažovanju ove banke u oblasti javnih politika u sledećih pet godina. Kako navodi EBRD, strategija postavlja prioritete za period 2018. do 2023. godine u oblastima unapređenje konkurentnosti i upravljanja, jačanje kapaciteta privatnih preduzeća i reformisanjem odabranih preduzeća u državnom vlasništvu i javnih komunalnih preduzeća.
Jačanje integracije kroz unapređenje saobraćajne mreže, podrška reformi procesa ekonomskog povezivanja regiona i unapređenje umreženosti energetskih sistema, prioriteti su strategije. Iz EBRD kažu da je podrška "zelenoj" ekonomiji kroz unapređenje energetske efikasnosti, bolje korišćenje obnovljive energije i promovisanje održive prakse, takođe važan segment u petogodišnjem planu ove institucije.
- Nova strategija sledi nakon godine značajnih investicija EBRD-a u Srbiju. Banka je u 2017. godini obezbedila preko 380 miliona evra kroz više od 20 projekata u različitim sektorima srpske ekonomije - podsećaju iz EBRD-a.
Investicije su uključivale i zajmove za izgradnju dva velika vetroparka, unapređenje železnickog depoa za održavanje, modernizaciju kontrole letenja, proširenje jednog maloprodajnog centra u Beogradu, kao i obezbeđenje sredstava lokalnom zajmodavcu kako bi se podstaklo kreditiranje malih i srednjih preduzeća i hipotekarno kreditiranje.
Ekonomski problemi, podsećaju, prouzrokovani ozbiljnim poplavama u 2014. godini u najvećoj meri su prevaziđeni, ali potreba za povećanjem stranih i domaćih investicija zahteva veće napore za unapređenje poslovnog okruženja, poručuju iz Evropske banke.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar