Najviše je taksa – 668 – dok ostalo otpada na naknade i obavezna članstva i osiguranja.
Ko želi malo više da se upozna s tom problematikom, može sve detaljno proučiti u Registru svih vrsta nameta, koji je dostupan na internetu. Izradu registra pomogla je američka organizacja USAID u okviru podrške regulaciji parafiskalnih nameta.
Kada se malo dublje zaroni u pomenuti registar, verovatno se i sami privrednici i građani zapitaju kako to sve uspevaju da plate. Mnogi od tih nameta nisu godinama menjani pa se kod nas još plaćaju naknade čak i za video-kasete, mada se to "čudo tehnike" iz osamdesetih godina prošlog veka odavno preselilo u muzeje tehnike zajedno s video-rikorderima, piše
Dnevnik.
Recimo, Agencija za bezbednost saobraćaja naplaćuje troškove za uverenje za ispitivanje vozila. Da sve bude jasno, plaća se samo uverenje, ispitivanje je odvojen trošak. Samo pomenuti papir staje 300 dinara. Ko se odluči za prevoz avionom, plaća kartu i dodatno Direktoratu za civilno vazduhoplovstvo 0,98 evra po putniku. Putnici taj namet ne plaćaju pri ulasku u avion već im je unared uračunat u troškove prevoza.
Mnogi ljudi ne vole da putuju i najbolje se osećaju u svom dvorištu okruženi ljubimcima. Po Zakonu o veterini, psi i mačke kod nas treba da budu obeleženi. Obeležavanje psa plaća se 200 dinara, a mačke upola jeftinije. Životinje se u Srbiju i uvoze. Ali i kada sa stočnim pasošem pređu granicu, ne mogu tek tako da uđu – čeka ih karantin. Za prostor u kojem će boraviti plaća se namet od 4,60 dinara po kvadratnom metru.
Pomenute naknade nisu jedine koje građani i privreda plaćaju. Tu su još i nameti vezani za Centralni registar hartija od vrednosti pa beležnička tarifa. Posebno se plaćaju i naknade usluge Agencije za privredne registre. Sudski izvršitelji imaju svoju tarifu, propisanu zakonom...
Naknada za izdavanje dokumenta od javnog značaja ima svoju tarifu. Najjeftinije je ako se to izdaje na papiru formata A-3: jedan primerak staje šest dinara. Za audio-kasetu se plaća 150 dinara, a video je 300 dinara skuplja.
Turisti koji odsednu u Srbiji plaćaju boravišnu taksu, a ona iznosi od 60 do 160 dinara, zavisno od kategorizacije objekta u kojem su odseli.
Članstvo u strukovnim komorama je za pojedine delatnosti obavezno. Tako će, recimo, veterinari to platiti 300 dinara mesečno.
Znamo da se za izlazak na ispit treba dobro prpremiti, ali treba to i platiti. Tako taksa za polaganje ispita za sticanje licence za vaspitača staje 12.000 dinara.
Koga zanimaju takse iz branše kojom se bavi, mogu da ih potraže na internet stranici
www.parafiskali.rs.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar