EU uvodi Srbiji carine za voće i povrće?

Evropska komisija planira da počne da naplaćuje specifične carine na pojedine proizvode iz Srbije, pre svega, na voće i povrće, kao kontrameru, jer Srbija od prošle godine "koči" izdavanje dozvola za izvoz metalnog otpada, čime nanosi milione evra štete kompanijama koje se time bave, krši principe slobodne trgovine, a samim tim i sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, saznaje Danas.
EU uvodi Srbiji carine za voće i povrće?
Foto: Pixabay
Na problem sa neizdavanjem dozvola i kršenjem SSP-a najvišim instancama EU početkom ove i krajem prošle godine, žalilo se nekoliko zemalja članica.
 
"Danas" je pisao o tome da se nekoliko vlada zemalja članica žalilo EK na Srbiju, u kojoj se dozvole za izvoz metalnog otpada čekaju bespotrebno mesecima. Srbija je prošle godine usvojila i nov zakon kojim je izdavanje i dobijanje dozvola otežano. 
 
Umesto da se ide ka tome da se dozvole potpuno ukinu, kakvo je bilo i obećanje EU (da će se to uraditi do kraja 2018), Srbija prošle godine donosi nov zakon i od tog trenutka kompanije se suočavaju sa problemom da dozvole moraju da čekaju mesecima. To utiče na posao jer se većina otpada u velikoj meri izvozi.
 
EK je početkom ove godine, Ministarstvu za zaštitu životne sredine uputila dopis u kom traži hitan sastanak na ovu temu, do kojeg nije došlo. Stoga su iz EK odlučili da pokrenu proceduru suspenzije autonomnih trgovinskih mera, što podrazumeva naplatu carine na pojedine proizvode. Kako ti proizvodi nisu deo SSP, naplata carine bi mogla da se sprovede u roku od mesec dana, jer nije potrebna neka posebna procedura za to. 
 
U Ministarstvu za zaštitu životne sredine nisu odgovorili zbog čega je prošle godine zakonska regulativa menjana, kao i da li Srbija time, kako to tvrdi EK, krši sporazum i ugrožava slobodnu trgovinu. I jučerašnje pitanje novinara Danasa da li je došlo do sastanka sa predstavnicima EU o ovom pitanju takođe je ostalo bez odgovora.
 
Pre dva meseca, Evropska komisija uputila je vlastima u Srbiji dopis u kom se, između ostalog, ističe da je diskreciono odlučivanje Srbije po pitanju izdavanja dozvola kompanijama koje izvoze neopasni otpad "preterano" i da može dovesti do potpune zabrane izvoza.  
 
"Insistiramo na tome da je diskrecija koju sprovodite u vezi sa procedurom izdavanja dozvola preterana i da de fakto vodi do potpune zabrane izvoza", isticalo se u pismu direktorke za Zapadni Balkan EK Genoveve Ruiz Kalavera, adresiranom na Ministarstvo za zaštitu životne sredine.
 
Srbija se u pregovorima sa EU obavezala da će do kraja 2018. ukinuti dozvole za izvoz otpada, međutim, trenutno su one i dalje neophodne kompanijama koje se bave izvozom i koje na njih čekaju ponekad i duže od šest meseci. Kontra mere, koje u planu ima EK, prema njihovim procenama naneće manju štetu od one koju kompanije koje izvoze metalni otpad trpe zbog toga što ne mogu da izvoze.
  • boki2

    30.03.2018 13:15
    pa biće kod nas jeftinije voće i povrće a ne da ga plaćamo ko zlato izvezu prvu i drugu klasu a nama uvaljuju 3,4,5 klasu kao prvu a plaćamo je kao oni u EU prvu i drugu
  • Papa Franja

    28.03.2018 08:46
    Vatikan
    Ta je ta podmukla antisrpska EU .
  • Kac

    28.03.2018 08:26
    Vec vidjeno
    Tipicno za nas, odnosno nase rukovodstvo. Volimo da se pravimo vazni, da se kur..mo, sto rece sinoc Selakovic, sve dok nas ne na..ze. A, onda pristajemo na sve, cak i na ono sto se od nas nije ni trazilo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija