Ove godine 67.000 socijalno ugroženih koristi pogodnosti, a naredne godine se očekuje oko 70.000 korisnika, piše Politika.
Razlog tako malog odziva posle pet godina, koliko se ove pogodnosti daju, jeste što socijalno ugroženi ne smeju da imaju dug za struju, s jedne strane, a s druge da plate 2.000 do 3.000 dinara kako bi prikupili svu potrebnu dokumentaciju da bi ostvarili pravo na ovaj popust, što većina nema da plati.
U Ministarstvu energetike potvrđuju da će deo od 227 miliona evra kredita Svetske banke biti iskorišćen da se poveća broj građana koji imaju pravo na olakšice za struju. Trenutno se radi i na izmeni postojeće uredbe o socijalno ugroženima, koja bi pojednostavila proceduru za dobijanje besplatne struje i gasa i gde bi građani mogli u većoj meri, na jednostaviji način, da dođu do ovih pogodnosti.
Očekuje se da će uredba do sredine ove godine biti usvojena.
Mesečno može da se dobije besplatno do 250 kilovat-sati struje. Mnogi za to ne znaju, a s obzirom na to da je prosečna mesečna potrošnja struje po domaćinstvu u Srbiji oko 350 kilovata, onda ova povlastica siromašnima može mnogo da znači.
Iako je vlada odavno lokalnim vlastima preporučila da najsiromašnije oslobode raznih nameta, kako bi prikupili papire za ove olakšice, samo polovina gradova i opština je pristala na to. Ključnu ulogu u realizaciji energetskih olakšica imalu lokalne samouprave, jer ih one i odobravaju, ali je za to ključno da siromašni saznaju da program podrške postoji i da mogu da se prijave u lokalnoj samoupravi.
Najsiromašniji građani uskoro bi mogli da dolaze do svojih povlastica zahvaljujući e-upravi. Završeno je usklađivanje, odnosno podizanje visine primanja koja su granica za dobijanje besplatnih kilovata.
Besplatne kilovate automatski, bez podnošenja zahteva, mogu da dobiju oni koji su korisnici ovog umanjenja po osnovu dečjeg dodatka i statusa socijalno ugroženih porodica. Oni ne moraju da produžavaju svoja rešenja, a svi ostali, čija rešenja važe do kraja kalendarske godine, potrebno je da podnesu novi zahtev, kaže Radovan Stanić iz EPS-a.
Komentari 4
Vera
Lično sam pomogla jednom beskućniku da sastavi molbu za socijalnu pomoć, ali na to tokom dve godine niko nije našao za shodno da odgovori.
U više navrata sam pustila u svoj stan beskućnike da se okupaju, obriju i najedu i njihove priče se podudaraju.
Zaposleno je osoblja u centrima za pomoć socijalno ugroženima, ali njihova uloga je da se potroši što manje sredstavakako bi se preostala sredstva podelila u dohotke.
Ko bi se toga setio?
Lala
samo Švaba moze to
I to sto se deli se ne evidentira de se ne vidi kako neki imaju brdo poklona a neki ništa.
Jaaaaaaaaaaaaaaaao
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar