Proizvodnja nafte pala na najniži nivo

Proizvodnja nafte unutar Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) pala je u martu na najniži nivo u poslednjih godinu dana, usled problema u naftnoj industriji Venecuele.
Proizvodnja nafte pala na najniži nivo
Foto: Pixabay
Proizvodnja 14 članica OPEK-a pala je za 170.000 barela na 32,04 miliona barela dnevno u martu, prema "Blumbergovoj" anketi u kojoj su učestvovali analitičari i naftne kompanije.
 
To je najniži nivo proizvodnje od aprila prošle godine, kada je pumpano 31,9 miliona barela dnevno. Ali, Ekvatorijalna Gvineja, koja je prošlog meseca proizvodila 130.000 barela dnevno, nije bila deo OPEK-a.
 
Proizvodnja u Venecueli je smanjena u martu za 100.000 barela dnevno u odnosu na februar, na 1,51 milion barela dnevno, pokazali su rezultati ankete.
 
"Ta latinoamerička država ostaje najveći faktor rizika kada je reč o mogućim prekidima u isporukama, usled pogoršanja ekonomske krize", saopštila je prošlog meseca Međunarodna agencija za energetiku (IEA).
 
Proizvodnja nafte u Alžiru je takođe pala za 40.000 barela dnevno na 1,0 milion, dok je u Libiji splasnula na ispod 1,0 milion barela dnevno zbog zatvaranja pojedinih naftnih polja.
 
U Saudijskoj Arabiji, najvećem proizvođaču unutar OPEK-a, u martu su pumpali manje "crnog zlata" za 10.000 barela dnevno u odnosu na februar, odnosno 9,87 miliona barela na dan.
 
OPEK-ovi napori da ograniči proizvodnju pomogli su oporavku cena nafte, budući da je severnomorska nafta "brent" poskupela za 5,1 odsto u prvom kvartalu, što je treći uzastopni kvartal rasta i najduži period od 2011. godine.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija