I Srbija će osetiti posledice trgovinskog rata SAD i Kine

Privreda Srbije će osetiti posledice trgovinskog sukoba i uvođenja uvoznih carina u dvema najvećim svetskim ekonomijama SAD i Kini, ocenili su ekonomisti.
I Srbija će osetiti posledice trgovinskog rata SAD i Kine
Foto: Pixabay
"Privreda Srbije se nalazi u usponu, a koliko je to održivo na duži rok zavisiće i od protekcionizma koji jača", kazao je Miladin Kovačević.
 
On je naveo da su donosioci odluka u mnogim zemljama, u želji da zaštite svoju proizvodnju i trgovinske interese, ali i sa namerom da dobiju političke poene u atomosferi antiglobalističke retorike, počeli da pribegavaju raznovrsnim protekcionističkim merama. 
 
"Zagovornici potekcionizma previđaju da nameti na uvoz ne opterećuju sve proizvode već najviše određene proizvode i određeni deo populacije koji te proizvode kupuje. Indirektno štetu imaju i prozvođači, a ne samo potrošači, zatim država, investicije, a na kraju i sama ekonomija", kazao je Kovačević. 
 
Ukazao je da protekcionističke mere nikada ne ostaju jednostrane već izazivaju revanšizam sa druge strane pa i trgovinske ratove, koji se zvršavaju rastom carina na svetskom nivou. 
 
"Podizanje trgovinskioh barijera inicira recipročne mere u drugim zemljama čije će posledice osetiti izvozni sektor, a zatim i svi ostali", rekao je Kovačević. 
 
Podsećajući da je tridesetih godina prošlog veka podizanje trgovinski barijera uništilo dve trećine svetske ekonomije, on je istakao da oglušavanje o pravila Svetske trgovinske organizacije (STO), institucije koja je stvorena sa ciljem da ne dozvoli barijere i koja promoviše saradnju, a ne izolaciju, može imati ozbiljne i dugoročne posledice za ceo svet. 
 
Dodao je da ne očekuje da će uvođenje barijera u trgovini između Kine i SAD eskalirati u trgovinski rat kao 1930. godine, ali da se sve češće poseže za njima. 

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija