Investicije u Srbiji nedovoljne za dostizanje evropskog standarda

Dva dana nakon što je ministar finansija Dušan Vujović podneo ostavku, Evropska banka za obnovu i razvoj objavila je svoj regionalni ekonomski pregled u kojem za Srbiju i dalje prognozira privredni rast od samo 2,9 odsto ove godine.
Investicije u Srbiji nedovoljne za dostizanje evropskog standarda
Foto: Pixabay
U inače pozitivnom izveštaju predstavljenom na godišnjoj konferenciji EBRD-a koja se ovog puta održava na Mrtvom moru u Jordanu, banka prognozira oporavak srpske privrede, posle prošlogodišnjeg rasta od samo 1,9 odsto, uzrokovanog sušom i "problemima u rudarstvu i proizvodnji struje", odnosno greškama u upravljanju EPS-om koje su pogurale čitav srpski BDP nadole. I ne samo srpski, već i regionalni, jer, kako je primetio Sergej Gurijev, glavni ekonomista EBRD-a, 2017. godina je na Zapadnom Balkanu bila pod uticajem dešavanja upravo u Srbiji i Makedoniji, koja je čak imala nulti rast.
 
Ove godine Srbiji će pomoći niska baza iz prošle, kao i jačanje potrošnje i investicija, ali EBRD i dalje ne približava svoje projekcije očekivanjima Vlade i Narodne banke Srbije koje veruju da će BDP porasti 3,5 odsto u 2018. MMF, koji treba da zaključi novi aranžman sa državom, slaže se sa Vladinim projekcijama, dok Svetska banka očekuje tri odsto.
 
Jedan od glavnih problema u Srbiji ostaje nizak nivo investicija, uprkos tome što su strana direktna ulaganja u Srbiji "relativno visoka sa nivoom od 6,6 odsto BDP-a". Ipak, EBRD upozorava da ukupne investicije ostaju ispod 20 procenata bruto domaćeg proizvoda.
 
"To je nivo niži od potrebnog za ikakvo značajnije približavanje EU standardima", primećuju u EBRD-u.
 
Širi pogled pokazuje da evropskim i regionalnim ekonomijama ide vrlo dobro. U jugoistočnoj Evropi rast je prošle godine bio 4,1 odsto, a ove će biti 3,6 procenata. Rumunija je imala skoro sedam odsto rasta prošle godine, a za narednu se očekuje i dalje dobrih 4,1 odsto. Čak se i u Grčkoj očekuje oporavak, nakon što je zemlja konačno počela da beleži pozitivan privredni rast.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija