Saveti za bezbedno plaćanje karticama u inostranstvu

Jedna od dilema koje planiranje putovanja nosi sa sobom je - da li za plaćanje koristiti gotovinu ili platnu karticu?
Saveti za bezbedno plaćanje karticama u inostranstvu
Foto: Pixabay
Sigurno je da nam korišćenje platnih kartica u inostranstvu obezbeđuje veću fleksibilnost, ali preduslov za pravilno i bezbedno korišćenje je blagovremeno informisanje i pridržavanje saveta.
 
1. Dobro se informišite
 
Raspitajte se u svojoj banci koje kartice imaju posebne karakteristike koje su pogodne za određeni vid plaćanja. Treba imati u vidu i da je upotreba kartice ograničena na dnevnom nivou – svaka banka određuje maksimalne limite za kartice koje izdaje, a i neke države imaju svoje limite za podizanje gotovine u toku 24 sata. Na primer, u Austriji je to maksimalno 400 evra, a u nekim zemljama i manje.
 
2. Plaćajte direktno određenim vrstama platnih kartica u hotelima, restoranima i prodavnicama, jer time izbegavate plaćanje provizije za podizanje gotovine na bankomatima
 
Prilikom kupovine u inostranstvu, preporuka je da plaćanje obavite karticom vezanom za devizni račun, na POS terminalu, jer za većinu kartica ne postoji provizija pri plaćanju. Ukoliko Vam trgovac (ili bankomat) ponudi konverziju valuta na licu mesta, savetujemo da to odbijete. Kursevi za ovakvu konverziju veoma su nepovoljni. Recimo, ako karticom vezanom za dinarski račun plaćate u Grčkoj i trgovac ponudi da račun iskaže u dinarima, odbijte ponudu. Konverziju će uraditi Banka pod neuporedivo povoljnijim uslovima od onih koje biste dobili od trgovca.   
 
3. Podizanje gotovine na bankomatima podrazumeva proviziju, ali uvek je povoljnije koristiti debitnu od kreditne kartice
 
Ako vam je potrebna gotovina, podignite je na bankomatu koristeći debitnu, a ne kreditnu karticu, jer su provizije za podizanje gotovine debitnom karticom niže. Ukoliko je banka čiju karticu koristite deo međunarodne grupacije, moguće je i da se za podizanje gotovine debitnom karticom na bankomatima te grupacije uopšte ne naplaćuje provizija. To je slučaj sa debitnim karticama Erste Bank a.d. Novi Sad, pomoću kojih na bankomatima banaka članica Erste Grupe ne plaćate proviziju u Hrvatskoj, Crnoj Gori, Austriji, Češkoj, Slovačkoj, Rumuniji i Mađarskoj.   
 
4. Koristite karticu na bezbedan način
 
Korišćenje kartica svuda, pa i u inostranstvu zahteva oprez. Prilikom plaćanja računa u kafićima i restoranima obavezno tražite da se plaćanje obavi pred vama. Iz bezbednosnih razloga, karticu nemojte ostavljati bez ličnog nadzora – neka je trgovac upotrebi pred Vama. PIN nikako ne nosite zajedno sa karticom i nemojte ga saopštavati drugoj osobi.   
 
5. Sačuvajte račune
 
Slip koji dobijete prilikom plaćanja računa sačuvajte dok transakcija ne bude proknjižena, tj. dok ne dobijete mesečni izvod iz banke. U slučaju da uočite nedoslednosti ili nepravilnosti na svom računu, odmah kontaktirajte svoju banku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija