Pilot program kontrolisanog zapošljavanja stranih radnika Češka je započela 2016. sa Ukrajinom, iz koje 20.000 radnika godišnje dobija po uprošćenoj proceduri kartu zaposlenog. Usledili su Filipini i Mongolija, pre svega zbog deficita mesara, sa po 1.000 ljudi, a sada je otvoren i program za Srbiju.
"Ambasada Češke u Beogradu u ovom trenutku prima oko 1.000 zahteva godišnje, ove godine je već primila 700 zahteva. Češka ambasada u Beogradu moći će da obradi čak 3.000 zahteva godišnje za kartu zaposlenog za kvalifikovane radnike iz Srbije", saopštilo je nakon sednice vlade češko Ministarstvo spoljnih poslova.
Olakšano zapošljavanje srpskih radnika u češkim preduzećima, obavezno po istim uslovima i za iste plate kakve u njima imaju Česi, zahtevala je od vlade još prošlog leta Privredna komora Češke, pošto češka preduzeća zbog niske nezaposlenosti teško nalaze češke radnike, a procenjuje se da će čak 194.000 od ukupno 280.000 slobodnih radnih mesta morati da popunjavaju stranci.
"Srbija je dalja zemlja procenjena kao adekvatna da se uvrsti u program i to kako sa aspekta bezbednosti, tako i sa aspekta potencijala buduće migracije zaposlenih", saopštilo je češko ministarstvo. Preko olakšanog režima koji bi za Srbiju trebalo da važi od septembra ove godine, češka preduzeća sa više od 10 zaposlenih koja posluju najmanje dve godine u proizvodnji, uslugama ili javnom sektoru, uz preporuku agencije Čehinvest, mogu da traže kvalifikovanu radnu snagu i u Srbiji, a za konkretne radnike koje nađu, zatraže i dobiju kartu zaposlenog i radnu dozvolu.
Preduzeća su dužna da radnika zaposle na najmanje godinu dana i to po istim uslovima i uz istu platu kakvu imaju češki zaposleni, a ako preduzeće traži više od 30 radnika, mora da postigne dogovor sa predstavnicima lokalnih vlasti u mestima gde će radnici biti smešteni.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar