Protiv nesavesnih trgovaca, proizvođača i bankara biće moguća kolektivna tužba

Izmenama Zakona o parničnom postupku koje bi trebalo da budu završene do kraja godine, otvara se mogućnost podnošenja kolektivnih tužbi preko evidentiranih Udruženja potrošača, a na taj način zaštita prava kupaca, ali i klijenata banaka biće efikasnija.
Protiv nesavesnih trgovaca, proizvođača i bankara biće moguća kolektivna tužba
Foto: Pixabay
Kolektivna zaštita neophodna je svuda gde su povrede zakonskih prava potrošača koja su ugrožena na isti način i od strane istog trgovca. Isto važi i za klijente banaka. Ona može da se primenjuje u brojnim situacijama, počev od neispravnih proizvoda, nepravičnih ugovornih odredbi, neizvršenih turističkih putovanja ili zaštite privatnosti podataka.
 
Na izmenama i dopunama Zakona o parničnom postupku (ZPP) koji je u fazi nacrta uveliko se radi, a ministarstvo pravde sarađuje sa ministarstvom trgovine, turizma i telekomunikacija. Prošli ZPP je predvideo kolektivne tužbe, ali je Ustavni sud našao da ta odredba nije bila dovoljno kvalitetno razrađena. Upravo to jeste sada zadatak ova dva ministarstva, kako bi kolektivne tužbe bile primenjive u praksi.
 
U Nacionalnoj organizaciji potrošača Srbije kažu da i oni u saradnji sa reigonalnim fondom GIZ doprinose na izmeni propisa.
 
Goran Papović, predsednik NOPS, ističe da će ovo biti korak ka većoj zaštiti potrošača, a da će novac koji će udruženja dobiti na osnovu presuda suda, a na osnovu kolektivnih tužbi za nadoknadu materijalne i nematerijalne štete, koristiti za analize i istraživanje kvaliteta proizvoda.
 
- Prostora za zaštitu prava potrošača ima ne samo u sektoru hrane, odeće, obuće, već I telekomunikacija, struje, osiguravajućih društava i banaka, turizma, robe široke potrošnje… Kolektivna zaštita zapravo je upozorenje nesavesnim proizvođačima "nemojte više to da radite" - ističe Papović.
 
Prvu kolektivnu tužbu u Srbiji protiv tri banke podnelo je 2013. Udruženje "Efektiva" i to zbog kredita u švajcarskim francima, zbog nedopuštenog ugovaranja valutne klauzule u švajcarskim francima i jednostranog menjanja kamata i kamatnih marži. Prvo ročište bilo je zakazano za za 16. jun 2014. Međutim, nedugo zatim Ustavni sud ukinuo je odredbe zakona o parničnom postupku koje su regulisale pitanje podnošenja kolektivne tužbe čime je tada onemogućeno podnošenje novih tužbi.
 
- Od 2013. do sada kolektivnih tužbi nije bilo osim u martu protiv jednog kartičarskog sranog sistema, zbog naplate veće međubanakrske provizije koja je primeljan na sudu. Zakonom o zaštiti potrošača predviđena je zaštita kolektivnih interesa ali kao upravni postupak preko ministarstva trgovine, dok zakonom o zaštiti korisnika finansijskih usluga, zaštita klijenata banaka nije moguća kroz postupak zaštite kolektivnih interesa. Ove izmene ZPP omogućiće da i korisnici finansijskih usluga i potrošači preko evidentiranih Udruženja potrošača konačno svoja prava zaštite na sudu - kaže Dejan Gavrilović iz Udruženja "Efektiva".
  • Sve će da plate

    10.07.2018 22:44
    Sad su gotovi !
  • E, da

    10.07.2018 21:39
    Takođe i za političare
    To bi trebalo uvesti za SVE JAVNE FUNKCIJE.
    Znači, kolektivna tužba protiv nesavesnih političara pa i gradonačelnika, ako građani tako smatraju.
    Ne vidim po čemu bi neko bio zaštićen i činio zločine protiv naroda 4 godine?
    Jer Sud lako utvrdi da li je postojala osnova za tužbu.
  • teror u

    10.07.2018 20:25
    kazamatu
    Vec petnarstak dana traje moja agonija sa jednom bankom kada mi bankomat nije izbacio zeljeni novac. Umesto da mi to odmah vrate oni me razvlace po salterima i sa popunjavanjem nekih formulara kao da sam najgori kriminalac i to bez obzira sto sam u toj banci stedisa jedno petnaestak godina .
    Zaista je najbolje resenje odlazak iz ovog paklenog kazamata.
    I to sto pre .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija