Koliko zarađuju banke u Srbiji

Ukupna dobit pre oporezivanja svih 29 banaka u Srbiji na kraju 2017. godine iznosila je 68,7 milijardi dinara.
Koliko zarađuju banke u Srbiji
Foto: 021.rs
To je za 47,39 milijarde više nego na kraju prethodne godine, objavila je danas Narodna banka Srbije (NBS).
 
U izveštaju NBS se navodi da su 22 banke imale dobit, a sedam je uknjižilo minus. Kako je ocenila NBS, na porast profitabilnosti poslovnih banaka u Srbiji najviše je uticalo smanjenje kreditnih gubitaka proisteklih iz loših kredita (za 33 milijarde dinara), kao i konsolidacija bankarskog sektora, odnosno spajanja i pripajanja banaka usled promene vlasničke strukture (doprinos neto rezultatu od 12,5 milijardi dinara). 
 
Prihodi banaka od kamata u 2017. godini niži su za 8,7 milijardi dinara nego prethodne godine, zbog mera ublažavanja monetarne politike i posledičnog opšteg pada kamatnih stopa na međubankarskom tržištu i tržištu dinarskih kredita i hartija od vrednosti, što je delimično, kako ocenjuje NBS, neutralisano smanjenjem rashoda od kamata banaka za 5,8 milijardi dinara. 
 
U svim bankama u Srbiji na kraju prošle godine bilo je zaposleno 23.055 ljudi, 892 manje nego u 2016. Ukupna neto aktiva bankarskog sektora iznosila je oko 3.369 milijardi dinara, a ukupan kapital 667,1 milijardu. NBS je ocenila da je visoka kapitalizovanost bankarskog sektora Srbije potvrđena i na kraju 2017. godine, kada je pokazatelj adekvatnosti kapitala iznosio 22,6 odsto, što je višestruko iznad regulatornog minimuma od osam odsto. Problematični krediti na kraju 2017. godine iznosili su 204,9 milijardi dinara. 
 
Udeo problematičnih kredita u ukupnim pozajmicama banaka bio je 9,8 odsto, što je kao je ocenila NBS, najniži nivo od uvođenja jednoobrazne definicije NPL kredita i obaveznog izveštavanja 2008. godine. Na kraju 2016. godine taj udeo je bio 17 odsto.
 
NBS je navela da će u narednom peridu biti usmerena ka očuvanju finansijske stabilnosti, uz profesionalnu posvećenost zaštiti interesa pre svega korisnika finansijskih usluga, ali i svih ostalih relevantnih tržišnih učesnika.
  • sale novosadjanin

    18.07.2018 21:03
    godinama govorim da je ova zemlja stvorena po uputstvu banaka,mafije i tajkuna !
    ps-naj skuplje kredite imamo u evropi !
    o obezbedjenjima koje traze i uslovima da ne govorim..
  • limanac

    18.07.2018 08:27
    @Salmonela
    Ta rečenica koju citiraš ne znači ništa, jer je nejasna i loše formulisana. Rashod od kamata može biti jedino po osnovu kamata na depozite. A kamate na depozite su rekordno niske. Pošto nije precizirano, možemo samo da nagađamo.

    Ključna rečenica je:
    "smanjenje kreditnih gubitaka proisteklih iz loših kredita (za 33 milijarde dinara), kao i konsolidacija bankarskog sektora, odnosno spajanja i pripajanja banaka usled promene vlasničke strukture (doprinos neto rezultatu od 12,5 milijardi dinara)."

    U prevodu: banke su se konačno rešile loših kredita prodajom potraživanja ili otpisom. Veliki deo tih kredita je posledica krize 2008, ali i političkih davanih nenaplativih kredita zbog kojih je propalo nekoliko banaka : Razvojna banka Vojvodine, Nova Agrobanka, Privredna banka Beograd. Ceh propasti ove tri banke je bio 800 miliona evra.
    Dobar deo toga su platili svi građani, jer je Agencija za osiguranje depozita isplatila sve depozite, iako je po propisima agencije bila dužna da plati samo depozite ispod 50000 evra.

    Naravno, sadašnja vlast je pretila i opuživala prethodnu, ali niko nije završio u zatvoru zbog ove pljačke.
  • rob

    18.07.2018 07:43
    AV, a CHF!?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija