U Republičkom sekretarijatu za javne politike kažu da su privrednici akciji pojednostavljenja administrativnih postupaka za poslovanje, pristupili "trezveno i realno", te da nisu predlagali da se sve što im izaziva probleme i ukine, već samo ono što je stvarno i prema njihovom mišljenju suvišno.
Među predloženim inicijativama za ukidanje nalaze se administrativni postupci koji se odnose na prijavu podataka za utvrđivanje staža osiguranja, zarade, naknadne zarada, odnosno, osnovica osiguranja i visine uplaćenog doprinosa, prenosi eKapija.
Zatim, navode, na listi za ukidanje su se našli i obrasci za evidentiranje promene, odnosno, dopune podataka obveznika poreza na dodatu vrednost, povraćaj dela plaćenog poreza na zaradu za novozaposlena lica, odobrenje za držanje deviza na računu kod banke u inostranstvu...
Privrednici su se žalili jer se mnogi propisi koji postoje ne sprovode u praksi, kao i na rad nekih državnih institucija koje im traže obimnu, a prema njihovoj oceni, nepotrebnu dokumentaciju.
"Što se tiče neusklađenosti propisanog sa praktičnom primenom propisa, to ne sme da se dešava i takve stvari moraju pod hitno da se provere i isprave, jer to nas vodi u pravnu nesigurnost i narušavanje jednakih uslova za sve na tržištu", ističu u Sekretarijatu.
Najveći broj inicijativa su uputili oni koji posluju u sektoru trgovine na veliko i malo, uslužne delatnosti, saobraćaja, skladištenja, oblasti finansijskog tržišta, naučne, inovacione i tehničke delatnosti, prenosi eKapija.
Privrednici će moći i posle 2021. godine, do kada traje projekat ePapir, da šalju predloge za izmene neefikasnih administrativnih postupaka i da ukazuju nadležnima šta ih najviše muči u poslovanju.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar