Prema podacima Agencije za privredne registre, u našoj zemlji trenutno posluje 146.906 privrednih društava i 251.053 preduzetnika, piše
"Politika".
U blokadi se duže od tri godine nalaze čak 23.794 preduzeća. To su firme koje tri godine ne obavljaju platni promet preko svojih računa. Ili se bave sivom ekonomijom ili su zaista toliko mrtve da uopšte nemaju promet, a svako preduzeće koje je do godinu dana u blokadi zrelo je za restrukturiranje, odnosno neku od preventivnih mera za izlečenje nelikvidnosti, navodi list.
Ali, dok bankrotstvo ne zakuca na vrata, mali broj preduzeća odlučuje se na, recimo, sporazumno finansijsko restrukturiranje (sporazum banaka i privrednog subjekta oko odlaganja plaćanja i reprograma kredita).
Bivša direktorka Agencije za licenciranje stečajnih upravnika Ivana Matić kaže da su podaci o broju privrednih društava i preduzetnika čiji su računi u blokadi poražavajući.
"Odugovlačenjem rešavanja problema zbog kojih su preduzeća u blokadi duži period, samo se povećavaju obaveze društva prema poveriocima budući da se protokom vremena samo povećavaju kamate. Takva privredna društva sigurno imaju dugovanja i prema Poreskoj upravi i javnim preduzećima, pa štetu od ovakvog odugovlačenja trpi i sam državni budžet", objašnjava Matićeva.
Više od mesec dana blokirani su računi 36.968 firmi, a, napominje Matićeva, prema Zakonu o stečaju, za svako preduzeće čiji je račun neprekidno u blokadi 30 dana, postoji razlog za stečaj.
Prema oceni Ivane Matić, razlog zbog kojeg preduzeća ne preduzimaju mere oporavka najčešće leži upravo u činjenici da rukovodstva firme kasno uočavaju koliko su ozbiljni problemi u kojima su, nađu se u situaciji da je prekasno učiniti bilo šta, pa je nemoguće sprečiti pokretanje stečaja.
Kod nas se stečaj uglavnom sprovodi bankrotstvom, koje podrazumeva gašenje privrednog društva, pa je stav javnosti prema tom činu negativan, iako postoje i druge mogućnosti, kao što je reorganizacija kojom se obezbeđuje najbolje moguće namirenje poverilaca, ali i nastavak poslovanja.
Uvođenje novog investitora, koji će ulaganjem kapitala ulaganjem u proizvodnju "podići na noge" firmu je dobar primer u poslovanju kako bi se preduzeće izvuklo iz krize, a to se često sprovodi u Evropi i Americi. U Srbiji je takav potpuni zaokret, na primer, uradio trgovinski lanac "Gomeks", koji je pored finansijske injekcije, angažovao eksperte koji su obučavali zaposlene... Sa 16 prodajnih objekata, "Gomeks" je narastao na čak 120 u 2015. godini i danas predstavlja najveći lanac maloprodajnih objekata u Banatu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Uros Slak
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar