"Na tome radimo. Banke su uvek korak ispred nas, ali ćemo se potruditi da uhvatimo korak s njima i zaustavimo tu praksu da se po onoj analogiji iz trgovine čokolada 'milka' od 200 grama smanji na 180 grama i prodaje po istoj ceni, računajući da nećete videti da tu ima 180 grama", rekla je Tabaković.
Banke, napominje, moraju da kažu klijentu "vaš kredit će koštati toliko i toliko".
"Mislim da tu analogiju zaustavljamo, jer nije cilj da neko nekoga vara, već da kada uđete u kredit budete dovoljno informisani o tome šta vas sutra čeka. To je ta predvidivost i izvesnost o kojoj govorimo", istakla je guvernerka. "Ako je bankarsko poslovanje zasnovano na poverenju i na poštovanju klijenata, onda je ta vrsta jednokratnog varanja dugoročno gubitak za banku", dodala je Tabaković.
Povodom predstojećeg stupanja na snagu izmenjenog Zakona o platnim uslugama, Tabaković kaže da je NBS dužna da bankama saopšti pravila kako bi se one pripremile za njihovu primenu, i da je reč o listi od 10 do 20 reprezentativnih usluga koje će banke morati da objavljuju, kao i koje cene na njih nude kako bi građani mogli da se opredele između banaka u toj konkurenciji.
NBS je, kako ističe, donela kvalitetnu promenu, a to je da sada građani znaju šta banke planiraju da poskupe kao uslugu.
"Došli smo do toga da moramo da uvedemo spisak proizvoda koje banke nude i da se ne koriste nikakvim kreativnim jezičkim tumačenjima uvodeći nove proizvode i nazivajući neke usluge drugačije da bi mogli da ih naplaćuju", izjavila je Tabaković.
Podsetimo, pojedine banke prethodnih dana podigle su cene svojih usluga kako bi nadoknadile manje prihode u prvoj polovini godine, pa su slanje opomena, na primer,
počele da naplaćuju i po 300 dinara.
Komentari 9
Jasna
Fudbaler
Perica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar