Rok za ponude ističe 20. avgusta.
Ana Brnabić je počela posetu opštini Majdanpek obilaskom Rudnika bakra Majdanpek, koji je u sastavu RTB Bora.
Ona je izjavila da Srbija ima sve više rudnih nalazišta zahvaljujući stranim kompanijama zaduženim za geološka istraživanja, kao i da država želi da što više rudnog bogatstva ili proizvodnje ostane u Srbiji.
Na komentar novinara i pitanje da ovih dana pokušava da se otkupi istražno pravo u nalazištu Čukaru Peki kod Bora i da li postoji neki mehanizam da se država zaštiti kada su u pitanju velika nalazišta kao što je to, Brnabićeva je rekla da država ima stalan kontakt sa tim kompanijama i da pokušava da izvuče najviše za našu zemlju.
"Bilo šta sada da promenimo u tom smislu, da uzmemo većinsko vlasništvo nad tim rezervama... to bi bila neka vrsta nacionalizacije. I to ne bi bilo loše samo za te kompanije već i za sve investicije u Srbiji, zato što ne bi postojala više nikakva zaštita investitora, kako stranih tako i domaćih. Tako da to ne dolazi u obzir. Radimo od početka sa tim kompanijama, da što veći deo rudnog bogatstva ili proizvodnje ostane u Srbiji", rekla je Brnabićeva.
Premijerka je podsetila da rok za ponude ističe 20. avgusta i rekla da još ne može da kaže koliko je firmi otkupilo dokumentaciju.
"Ne bih mogla o tome da govorim, 20. avgust nije daleko, videćemo još, da ne bi moglo da bude protumačeno kao uplitanje u tenderske procese. Imamo za sada najmanje tri zainteresovane firme koje, ne kažem da su otkupile dokumentaciju, ali su pokazivale zainteresovanost i dolazile ovamo i razgovarale sa rukovodstvom u RTB-u", navela je Brnabićeva.
Premijerka je izrazila očekivanje da će na tenderu biti nekoliko ponuda za strateško partnerstvo i istakla da su u pitanju ozbiljne kompanije.
Na pitanje da li će država ostati većinski vlasnik, rekla je da će to zavisiti od samih ponuda.
"Minimum je da imamo garancije da će svi zaposleni zadržati svoj posao i da će najmanje ulaganje biti 350 miliona dolara i da će u narednih četiri do pet godina proizvodnja biti povećana između tri i četiri puta, onda ćemo, u zavisnosti od toga, videti kako će se država pozicionirati u samom vlasništvu", rekla je Brnabićeva.
Ona je rekla da je pre nekoliko meseci posetila Bor i RTB i naglasila da rudarstvo mnogo znači i za taj grad i za Majdanpek.
"Danas sam htela da posetim i rudnik u Majdanpeku, ta dva grada su rudarski centri Srbije. Rudarstvo je prepoznato od strane Vlade Srbije kao jedan od ogromnih neiskorišćenih potencijala. Rudarstvo trenutno doprinosi BDP-u od 0,9 do jedan odsto, a mi se nadamo da će se u narednih nekoliko godina podići na čak pet odsto", rekla je premijerka.
Brnabićeva dodaje da samo RTB Bor trenutno doprinosi sa 0,8 odsto.
"Mi smo dostigli naš maksimum sa investiranjem u novu opremu, proizvodnju i ljude i ono što nam je potrebno je strateški partner. Obećali smo da ćemo raspisati poziv za strateškog partnera i to smo ispunili. Mi očekujemo dobre ponude, nekoliko ponuda. Moja poruka je da stanovnici Majdanpeka ne treba da se brinu za svoja radna mesta", poručila je Brnabićeva.
Kako kaže, 60 odsto građana Majdanpeka zavisi od RTB-a i rudarstva. RTB ukupno zapošljava 5.000 ljudi, od čega u Majdanpeku 1.150 ljudi.
Premijerka Brnabić od strateškog partnera očekuje tri najvažnije stvari: da zadrži sve zaposlene, da se uloži najmanje 350 miliona dolara i da se nastavi i poveća proizvodnja. Kako kaže, to su stvari koje će dići ne samo Bor, već i Majdanpek.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Trorog
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar