On je istakao da se očekuje stabilizacija cene, ali da će to, ipak, zavisiti od kretanja svetske cene nafte.
Kako kaže, te projekcije su bazirane na predviđanjima tržišnih učesnika, koji očekuju stabilizaciju i pad cene nafte u narednom periodu.
"Projekcija cene goriva se bazira na pretpostavci da će se cena nafte stabilizovati na tekućem nivou ili da će biti u blagom padu. U tom smislu, projekcija je da će se cene goriva stabilizovati negde oko sadašnjeg nivoa odnosno da se neće nastaviti rast koji smo imali u prethodnom periodu", naveo je Đukić.
Prema njegovim rečima, od jula 2017. do jula ove godine smo imali rast svetske cene nafte od 45 odsto izraženo u dinarima, a istovremeno su cene goriva porasle oko devet ili 10 odsto.
Podsetimo, u prethodnom periodu nafta je pojeftinila na svetskim berzama, ali se to nije odrazilo na Srbiju. Iako je sirova nafta na svetskim berzama pojeftinila za nekoliko dolara po barelu u poslednjih mesec dana, a dinar se i dalje dobro drži, cene goriva na našim pumpama, umesto da idu naniže, porasle su za nekoliko procenata.
Tako je prošlog petka , u odnosu na pre mesec dana, cena benzina od 95 oktana bila veća za 1,2 do 2 dinara po litru (u zavisnosti ne samo od kompanije već i od pumpe do pumpe), pa se tako u petak litar ovog goriva prodavao između 154,2 do 154,9 dinara po litru, dok je na pojedinim benzinskim stanicama duž autoputa bio i skuplji.
Cena evrodizela je nešto manje uzletela. U proseku za 1 do 1,5 dinara, pa je tako ovo gorivo u petak prodavano po ceni od 163,4 do 163,9 dinara po litru.
I aditivima obogaćena goriva ili ona sa većim oktanskim vrednostima, u petak su bila za dinar skuplja u odnosu na početak jula.
I vozači koji za pogon svojih vozila koriste auto-plin (TNG) poslednjih dana su "obradovani" novim, višim cenovnicima. Tako je litar TNG poskupeo na pojedinim punionicama i za 3,5 dinara, pa se u petak prodavao i za 78 dinara.
Inače, zbog činjenice da cene goriva konstantno u Srbiji rastu, bez obzira šta se dešava s naftom u svetu, ali i zbog činjenice da vozači u Srbiji plaćaju najskuplje gorivo u regionu, nekoliko dana u junu organizovani su protesti.
Komentari 12
Milo
Peka
Армаггедон
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar