Novosti: U trci za RTB Bor kompanije iz Kine, Kanade i sa Kipra

Ponude za strateško partnerstvo s Rudarsko-topioničarskim basenom Bor dostavili su kineska kompanija "Zi jin", kiparski "U gold" iza kojeg stoji ruski kapital, i kanadsko-finski investicioni fond "Čempion".
Rok za dostavljanje ponuda na tenderu za RTB istekao je pre dva dana, a Ministarstvo privrede je saopštilo da su se prijavile tri kompanije - iz Kine, Rusije i Kanade, ali nije navelo koje su to kompanije.
 
Tenderom je predviđeno da strateški partner RTB-a za udeo u vlasništu te kompanije mora da investira najmanje 350 miliona dolara, uveća proizvodnju tri-četiri puta za četiri-pet godina i da zadrži svih 5.000 zaposlenih.
 
Tendersku dokumentaciju otkupilo je sedam kompanija, a kako pišu "Novosti", kineski "Zi jin", koji je važio za jednog od najozbiljnijih igrača za strateško partnerstvo sa RTB-om, ako uspe da to i ostvari, dobio bi priliku da se pozicionira na evropskom tržištu.
 
List navodi da se o kiparskom "U goldu" malo zna, a pominje se da ta firma ima rudnike uglja u Ukrajini, ali i da su vlasnici nekih od najpoznatijih hotela u Crnoj Gori.
 
Kanadsko-finski investicioni fond "Čempion" bavi se ulaganjima u rudarstvu i nekoliko puta je pokazivao interesovanje za strateško partnerstvo sa RTB-om, pišu "Novosti".
  • Dragan™

    22.08.2018 12:51
    Uslovi
    "Pravo na podnošenje prijave imaju strateški partneri koji se poslednjih deset godina u kontinuitetu bave eksploatacijom bakra i ostalih obojenih i plemenitih metala sa prihodom od najmanje pola milijarde američkih dolara u protekloj godini..."
    Ovaj uslov kinezi sigurno ispunjavaju, a za ostale nisam baš siguran.
  • Boza Bogdanovic, Bor

    22.08.2018 11:44
    Nuzno zlo
    Ubedjen sam u to da ce njihovi predstavnici pazljivo procitati moj Komentar o rudnom bogatstvu RTB-a, koji danas objavili Kolektiv i Danas. Da li sam protiv toga da se rasprodaje (poklanja) rudno bogatstvo RTB-a? Jesam! Da li je to jedino ispravno resenje? Na zalost, jeste. RTB nema kvalitetne kadrove da se upusti u otvaranje novih rudnika, a drzava nema para da to finansira. RTB postoji vec 115 godina, ali su kadrovi sistematski unistavani. Zato smo dovde i dosli.
    Sta ce se desiti sa RTB-om, ako Tender propadne? RTB, ovakakav kakav je, radice sa nekom "pozitivnom nulom", ako se odrzi ovakva visoka cena bakra. Ako dodje do pada cene, dotacije od drzave, placena odsustva, ili zatvaranje firme do povecanja cene bakra. Tu agoniju RTB-a iskoristice knezevi, kraljevi i carevi bakra iz Srbije, Rusije ili sverceri droge iz Albanije, da kupe RTB za 1 dolar. Ako se secate, toliku cenu je ponudio Deripaska, a Drakulic je sklopio Predugovor 2004. godine na svega 30 miliona dolara, za kupovinu RTB-a, sa celokupnim rudnim bogatstvom.
    Idealno bi za Srbiju bilo da se pobedniku na Tenderu da eksplotaciono pravo na minimum, na koji ce oni pristati. Pod uslovom, da iskljucivo ta firma organizuje kompletan rad RTB-a. Od kupovine (ekoloski cistih) uvoznih koncentrata u prvo vreme, a ne usluzne prerade trecim licima, preko nabavke potrebne opreme za odrzavanje proizvodnje i u novim investicijama, do organizacije proizvodnje u svim sadasnjim i u buducim pogonima RTB-a.
    Boza Bogdanovic, Bor

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.